Dovolenka v Španielsku je pre Slovákov risk. Zo dňa na deň môžeš zostať uzavretý v jedinej oblasti

  • Ak chceš stráviť letnú dovolenku v horúcom Španielsku, od včerajšieho dňa je to pre občanov Slovenska podstatne ľahšie než doposiaľ
  • Stále je však niekoľko vecí, na ktoré by si pri ceste sem nemal zabudnúť
MZVSR
  • Ak chceš stráviť letnú dovolenku v horúcom Španielsku, od včerajšieho dňa je to pre občanov Slovenska podstatne ľahšie než doposiaľ
  • Stále je však niekoľko vecí, na ktoré by si pri ceste sem nemal zabudnúť

Od začiatku pandémie koronavírusu sa v Španielsku nakazilo už viac ako štvrť milióna ľudí. Španielom sa však podarilo dostať šírenie nákazy COVID-19 pod kontrolu a situácia sa výrazne zlepšila.

Španieli ešte v júni ukončili núdzový stav a postupne otvorili hranice pre turistov z rôznych krajín EÚ, aj takzvaných bezpečných tretích krajín. Pozitívny vývoj v Španielsku si všimlo aj Slovensko a rozhodlo sa zareagovať. Výsledkom je niekoľko dobrých správ.

Tou prvou je, že na novej slovenskej cestovateľskej mape, platnej od pondelka 6. júla, je už Španielsko zelené, teda menej rizikové, čiže zdravotne bezpečné. Pri príchode do krajiny sa nevyžaduje test na COVID-19 ani karanténa. S touto krajinou máme medzi sebou voľný pohyb bez hraničných obmedzení, a tak ti stačí nájsť ideálny spôsob dopravy. Ak by si sa na Pyrenejský polostrov vydal autom, pri vstupe ťa nebudú kontrolovať. Iné je to však v prípade leteckej dopravy. 

zdroj: MZVSR

Na španielskych letiskách a v prístavoch sa vykonávajú sanitárne kontroly. Pri prílete je vyžadovaný vyplnený sanitárny formulár – treba ho mať osobitne, teda pre každú vstupujúcu osobu zvlášť. Elektronicky ho môžeš vyplniť na webovej adrese www.spth.gob.es alebo v bezplatnej aplikácii Spain Travel Health – SpTH (je dostupná pre Android aj iOS). 

Formulár je v 4 jazykoch (po anglicky, nemecky, francúzsky a španielsky). Po zaslaní formulára získaš takzvaný zdravotný QR kód, ktorý budeš musieť ukázať (elektronicky alebo vytlačený na papieri) počas kontroly, aby si mohol pokračovať ďalej v ceste, resp. vstúpiť do Španielska.

Od 15. mája tiež cestujúcim na letoch prichádzajúcich zo zahraničia merajú teplotu pomocou termovíznych kamier a aj toto opatrenie je naďalej zachované. Okrem toho sa vykonáva i vizuálna kontrola prichádzajúcich. V prípade podozrenia na ochorenie, cestujúceho vyšetrí lekár a osoba bude povinne pod lekárskym dozorom aj v cieľovej destinácii v krajine.

Na čo sa treba pripraviť počas pobytu v Španielsku?

Osoby nad 6 rokov musia v Španielsku povinne nosiť rúško nielen vo verejnej doprave, ale aj v uzavretých priestoroch a na verejných priestranstvách, kde nie je možné dodržať odstup približne 1,5 až 2 metre.

Vždy je dobré zistiť si ešte pred cestou, či tvoj hotel alebo konkrétny rezort v cieľovej destinácii nemá vlastné, prísnejšie pravidlá pre dovolenkárov. 

zdroj: Unsplash/Charisse Kenion

Treba myslieť aj na to, že niektoré provincie Španielska môžu mať vlastné bezpečnostné predpisy a obmedzenia. Tiež sa ti môže stať, že úrady náhle, zo dňa na deň, uzavrú niektorú lokálnu oblasť v súvislosti s novovzniknutým ohniskom a prudkým nárastom počtu prípadov nákazy COVID-19.

Len nedávno takéto obmedzenia pohybu nariadili v severozápadnom španielskom regióne Galícia, ako aj v okrese Segria vrátane mesta Lleida. Ľudia nesmú oblasť opustiť ani do nej vstúpiť.

Španielsko odrezalo od sveta 200 000 obyvateľov kvôli enormnému nárastu nakazených COVID-19

Aj preto MZVSR na cestujúcich do Španielska apeluje, aby sa špeciálne zaujímali aj o svoje poistenie do zahraničia. Nielen pre prípad náhlej hospitalizácie, ale aj preto, ak by si náhodou musel zotrvať v krajine v prípade náhlych zmien dlhšie, ako bol predpoklad.

Taktiež mysli na to, že hranica medzi Španielskom a Marokom cez mestá Ceuta a Melilla je uzatvorená od 23. marca 2020.

Ako postupovať pri návrate zo Španielska na Slovensko?

Od 6. júla 2020 od 7:00  platí uvoľnený hraničný režim pre osoby pri návrate zo Španielska, a teda voľný prechod cez hranice.

Netreba mať negatívny test na COVID-19 ani ísť do domácej izolácie. Samozrejme za predpokladu, že si medzitým nevstúpil na územie niektorých krajín, ktoré sú na našej cestovnej mape červené, napríklad Portugalsko, ktoré susedí so Španielskom.

„Nezabúdajte prosím, že aj v tzv. bezpečných či menej rizikových krajinách, medzi ktoré už patrí aj Španielsko, odporúčame občanom dbať na zvýšenú opatrnosť a priebežne sledovať zavedené opatrenia,“ informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Z Bratislavy dnes odlietajú prví cestujúci na Malorku a Korfu

Po zákaze civilných letov z dôvodu koronavírusu, a prvý raz počas letného letového poriadku, dnes odleteli z Letiska M. R. Štefánika prví cestujúci na španielsky ostrov Malorka. Podvečer sa spustí aj pravidelná letná linka na grécky ostrov Korfu. Na Korfu navyše dopravca Ryanair zvýšil frekvenciu letov z minuloročného letu raz týždenne na dva lety týždenne.

zdroj: Ryanair/Twitter

Lety do destinácie Palma de Malorka a z nej sú v pláne dvakrát týždenne – v utorky a v soboty. Na Korfu sa bude lietať z Bratislavy okrem utorka aj vo štvrtok. Pred odletom do Grécka – nie len na Korfu, ale aj do Solúna, kam možno letieť z Bratislavy – je potrebné najneskôr 48 hodín pred odletom vyplniť online dotazník na webstránke travel.gov.gr.

Od zajtra spustí Ryanair aj pravidelnú linku do írskeho Dublinu a z neho. V súčasnosti je možné letieť z Bratislavy pravidelnými letmi do 9 destinácií – Pafos, Malorka, Malaga, Korfu, Solún, Dublin,  Alghero, Burgas, Sofia. Let do Sofie a z nej zabezpečuje dopravca Wizz Air, ostatné lety dopravca Ryanair.

Zdroje: MZVSR, bts.aero

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá