Dovolenková sezóna je za rohom, letenky do exotiky či USA sú za babku. Chatbot ti poradí, ako sa vysporiadať s jet lagom

  • Letenky do rôznych končín sveta sú pred letom za super akciové ceny
  • Takéto cesty však sprevádza únava, s ktorou sa veľa ľudí nevie vysporiadať
  • Chatbot ti povie, ako na to
Cestovanie na veľké vzdialenosti spôsobuje únavu
Cestovanie na veľké vzdialenosti spôsobuje únavu, Unsplash/Joyce Romero, Matt Artz
  • Letenky do rôznych končín sveta sú pred letom za super akciové ceny
  • Takéto cesty však sprevádza únava, s ktorou sa veľa ľudí nevie vysporiadať
  • Chatbot ti povie, ako na to

Už sme ťa viackrát upozorňovali na super výhodné letenky do vzdialených exotických častí zemegule, ako aj na polovičné ceny leteniek za veľkú mláku. Tieto bombastické dobrodružstvá sú však kvôli pomerne náročným a dlhým letom spojené aj s malou nepríjemnosťou zvanou „jet lag“.

Čo to vlastne jet lag je

Jet lag, alebo pásmová choroba, je dočasný problém so spánkom, ku ktorému dochádza, keď vnútorné hodiny tvojho tela nie sú zosynchronizované s časovým pásmom, v ktorom si cestoval, vysvetľuje WHO.

Symptómy zahŕňajú problémy so spánkom, dennú únavu, problémy s koncentráciou, žalúdočné problémy a zmeny nálady. Sú tým horšie, čím ďalej cestuješ, a trvá asi deň, kým sa zotavíš z každého prekročenia časového pásma.

Jet lag je spôsobený narušením tvojich cirkadiánnych rytmov a vplyvom slnečného žiarenia, ako aj zmenami tlaku a atmosféry v kabíne počas cestovania lietadlom, vysvetľuje Mayo Clinic.

Ako sa vysporiadať s jet lagom

Faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť výskytu jet lagu, zahŕňajú počet prekročených časových pásiem, let na východ, časté lietanie či pokročilý vek, píše Sleep Foundation.

Jet lag môže viesť ku komplikáciám, ako sú autonehody spôsobené ospalým riadením. Vysporiadanie sa s ním môže byť pre niektorých ľudí náročné, ale existuje niekoľko spôsobov, ako tento problém minimalizovať.

Chatbot radí dodržať nasledovné:

  1. Prispôsob sa novému časovému pásu: Ak si cestoval do miesta s odlišným časovým pásmom, snaž sa prispôsobiť novému času hneď po príchode. Ak je to možné, snaž sa zmeniť svoj režim spánku a budenia pred cestou – natrénuj sa vopred, aby si si uľahčil prispôsobenie.
  2. Pi veľa vody: Pravidelné hydratovanie môže pomôcť minimalizovať príznaky jet lagu. Zabezpeč si dostatok tekutín a obmedz pitie alkoholu a kofeínu, ktoré môžu spôsobovať dehydratáciu.
  3. Uprednostňuj prirodzené svetlo: Svetlo môže mať veľký vplyv na tvoju cirkadiánnu rytmiku. Snaž sa tráviť čas na slnečnom svetle, a ak cestuješ na západ, tak by si sa mal snažiť získať maximálne množstvo svetla predovšetkým v neskorých popoludňajších hodinách.
  4. Cvič: Fyzická aktivita môže pomôcť zmierniť únavu a iné príznaky. Snaž sa cvičiť pravidelne a postupne zvýšiť intenzitu cvičenia.
  5. Udržuj si pravidelný režim spánku: Pravidelný spánkový režim je dôležitý pre tvoju cirkadiánnu rytmiku. Snaž sa vstať a ísť spať v rovnakom čase každý deň, aj počas víkendov.
  6. Relaxuj: Relaxačné techniky ako meditácia alebo joga môžu pomôcť zmierniť stres a úzkosť, ktoré môžu byť spojené s jetlagom.
  7. Užívaj melatonín: Je to hormón, ktorý reguluje spánok. Jeho užitie môže pomôcť regulovať tvoju cirkadiánnu rytmiku a minimalizovať príznaky jet lagu.
  8. Uprav si jedálniček na miestne časy jedál: Snaž sa jesť hlavné jedlá v rovnakom čase, ako by si to robil doma. To pomôže tvojej internej hodinke sa prispôsobiť novému časovému pásu. Zníž množstvo konzumovaných kalórií, ťažké jedlá môžu spomaliť trávenie a spôsobiť, že sa budeš cítiť ospalo. Jedz preto ľahké, zdravé jedlá, ktoré dodajú energiu.

Ak sa budeš držať týchto tipov a trikov, mal by si byť pripravený vysporiadať sa s jet lagom raz-dva a užívať si každé nové dobrodružstvo.

Zdroje: Mayo Clinic, AI, WHO, Sleep Foundation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá