Experti vymenovali 6 rituálov, ktoré nakopnú tvoju duševnú pohodu každý deň

  • Toto je 6 zvykov pre spokojnejšie ráno
  • Ktoré z nich pravidelne robíš?
rituál pred spaním
Ilustračná fotografia Pexels/W O L F Λ R T, Pexels/Yan Krukau
  • Toto je 6 zvykov pre spokojnejšie ráno
  • Ktoré z nich pravidelne robíš?

Mnohí z nás sa zameriavajú na rannú rutinu, aby sme si zaistili skvelý deň. No zabúdame, že aj to, ako trávime večery, hrá dôležitú úlohu v našom celkovom zdraví a pohode.

V skutočnosti môže mať pár malých zmien v nočných zvykoch prekvapivo veľký vplyv na naše šťastie a energiu ráno. Tu je niekoľko tipov, ako si vytvoriť relaxačnú a produktívnu večernú rutinu. 

Večerná prechádzka

Možno si myslíš, že večerná prechádzka je len obyčajnou rutinou, ale v skutočnosti môže mať pre tvoje zdravie a pohodu obrovské benefity. Aj krátka prechádzka vonku po jedle môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi a podporiť trávenie.

Psychológ Lee Chambers uvádza, že večerné prechádzky mu pomáhajú spracovať informácie z dňa a upokojiť myseľ pred spaním.

„Zvýšený prietok krvi do mozgu počas prechádzky mi umožňuje mentálne upratať a upokojiť sa,“ vysvetlil Chambers pre HuffPost. „Vďaka tomu sa mi ľahšie zaspí a môj vnútorný dialóg je pokojnejší.“

Odloženie telefónu

Všetci vieme, aký dôležitý je dobrý nočný spánok pre naše fyzické zdravie. Ale vedel si, že ovplyvňuje aj našu duševnú pohodu? Podľa Laurie Santos, profesorky psychológie na Yale University a autorky podcastu The Happiness Lab, existuje množstvo dôkazov, ktoré to potvrdzujú.

Ak túžiš po kvalitnejšom spánku a chceš sa ráno cítiť sviežejší a plný energie, zameraj sa na zlepšenie svojej hygieny spánku. Ide o návyky a faktory prostredia, ktoré ovplyvňujú tvoj spánok. A to, ako používaš elektronické zariadenia v noci, hrá v tomto smere dôležitú úlohu.

„Aspoň 30 minút pred spaním vypnite obrazovky a zvážte presunutie zariadení ďalej od postele, aby ste sa v noci nemuseli lákať ich kontrolovať,“ odporúča Santos v rozhovore pre HuffPost.

„Odporúčam vám tiež zaobstarať si klasický budík, ktorý nemá pripojenie na sociálne médiá ani e-mail.“

Teplý kúpeľ alebo sprcha 

Mnohí z nás si večer radi doprajú horúci kúpeľ, no málokto si uvedomuje, že nejde len o príjemný relaxačný rituál. Podľa psychologičky Justine Grosso má kúpanie preukázané benefity pre naše fyzické aj duševné zdravie.

„Ponorenie sa do vane, na rozdiel od sprchovania, má preukázateľne pozitívny vplyv na náladu ľudí s depresiou, zlepšuje kvalitu spánku u osôb s nespavosťou a má blahodarný účinok na kardiovaskulárny systém,“ uviedla Grosso pre HuffPost.

Samozrejme, nie každý má vaňu alebo si jednoducho kúpanie neužíva. V takomto prípade môže byť prospešný aj večerný rituál sprchovania. Poradca pre spánok Robert Oexman vysvetlil pre HuffPost, že nočné sprchovanie môže zlepšiť spánok tým, že podporuje pokles telesnej teploty, ktorý je nevyhnutný na zaspávanie a udržanie kvalitného spánku počas celej noci.

Sken tela 

Cítiš sa neustále napätý a zahltený stresom? Máš problémy so zaspávaním a nočným prebúdzaním? Nie si sám. Mnoho ľudí bojuje s podobnými ťažkosťami, ale existuje jednoduché riešenie, ktoré ti môže pomôcť – skenovanie tela.

Podľa Cortlanda Dahla, vedca z Centra pre zdravé mysle na University of Wisconsin-Madison, je vedomé skenovanie tela účinným nástrojom na zmiernenie chronickej úzkosti a upokojenie mysle. Toto cvičenie všímavosti môžeš praktizovať priamo v posteli pred spaním.

„Zamerajte sa na každú časť svojho tela, začnite od hlavy a pomaly sa pohybujte nadol až k prstom na nohách,“ radí Dahl pre HuffPost.

„Venujte pozornosť pocitom, ktoré vnímate vo svojom tele, s pocitom tepla a bez akéhokoľvek odsudzovania. Aktivuje sa tým časť mozgu zodpovedná za sebareguláciu a vnútornú stabilitu. Zároveň je to skvelý spôsob, ako odbúrať stres a uvoľniť napätie, ktoré sa v nás hromadí počas hektických dní.“

Psychologička Justine Grosso okrem skenovania tela odporúča aj praktiky ako joga nidra (meditatívna technika, pri ktorej cyklíš vedomie okolo tela) alebo jemné strečingové cvičenia. Obe aktivity aktivujú tvoj parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za odpočinok a trávenie.

Zamyslenie sa nad dňom 

Mnohí z nás sa večer namiesto toho, aby si vychutnali pocit úspechu z toho, čo sme dosiahli, trápia všetkým, čo sa im nepodarilo splniť. Ale je dôležité si uvedomiť, že aj malé kroky dopredu sú dôležité a zaslúžia si uznanie.

Psychológ Lee Chambers odporúča, aby sme si každý večer našli čas na zhodnotenie nášho dňa a uvedomenie si, aké kroky sme urobili k svojim cieľom, aké výzvy sme prekonali a aké úlohy sme splnili, bez ohľadu na to, aké malé sa nám zdajú.

„Vnímanie pokroku, bez ohľadu na jeho veľkosť, nám dodá motiváciu a silu do ďalšieho dňa,“ vysvetľuje Chambers.

Zakončenie dňa vďačnosťou 

Mnohí sa večer trápia stresom a úzkosťou, a tak sa im nedarí zaspávať. Existuje však jednoduchý a účinný spôsob, ako tieto pocity prekonať a uľahčiť si zaspávanie – vďačnosť.

Psychológ Laurie Santos odporúča pred spaním napísať si tri až päť vecí, za ktoré ste vďační. Opiera sa o výskum Roberta Emmonsa, profesora psychológie na Kalifornskej univerzite v Davise.

„Emmons a jeho kolegovia zistili, že jednoduchý akt vymenovania požehnaní v živote môže viesť k výraznému zlepšeniu pohody,“ uvádza Santos. „Urobte si z nočného zoznamu vďačnosti každodenný zvyk.“

Zdroje: Lee Chambers , The Happiness Lab, Huffpost 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá