Dovolenkové čítanie. Toto sú TOP tituly, ktoré si Slováci berú so sebou na dovolenku

  • Čítanie je spolu so športom najlepšou a najefektívnejšou formou oddychu
  • Najväčšie a najznámejšie kamenné ale aj online kníhkupectvá odhalili, čo Slováci čítajú toto leto najradšej
  • Vybrali sme pre vás 5 titulov a jeden bonus
unsplash
unsplash
  • Čítanie je spolu so športom najlepšou a najefektívnejšou formou oddychu
  • Najväčšie a najznámejšie kamenné ale aj online kníhkupectvá odhalili, čo Slováci čítajú toto leto najradšej
  • Vybrali sme pre vás 5 titulov a jeden bonus

V lete sa oddychuje. Chodí sa na dovolenky, sedí sa na deke pri vode. A číta sa. Z roka na rok čítame viac. Ultimátne to nemusia byť knihy, Slováci čítajú cez internet. Každopádne je táto informácia potešujúcim faktom. Preto ak ešte nevieš, čo budeš na dovolenke čítať ty, máme tu pár horúcich tipov.

Dominik Dán – Pochovaní zaživa

Na knihy tajomného Dominika Dána sa čaká ako na teplé rožky. A on presne vie, kedy má vydať ďalšiu. A tak vyšlo toto letné čítanie. Dánovi typická detektívka, ľudská krutosť, nespravodlivosť a horúce leto. Spojlery nikto nemá rád. Preto hľadaj v kníhkupectvách, kupuj a čítaj. Ešte sa asi nestalo, aby detektívka Dominika Dána nepatrila k 10 najlepším a najpredávanejším knihám. Opäť sa potvrdzuje pravidlo – Slovákov čítame radi.

Kúpiš TU: Panta Rhei (11.00 EUR), Martinus (11.19 EUR), gorila.sk (10.98 EUR), preskoly.sk (10,30 EUR)

Svetlana Alexijevič – Černobyľská modlitba

Aké by to bolo leto bez černobyľských príbehov? Po tom, ako HBO vyprodukovalo jednu exkluzívnu seriálovú kvalitku, stúpla vlna debát a zájmu o túto – dnes už vlastne historickú tému. Svetlana Alexijevič je Bieloruska, nositeľka Nobelovej ceny za literatúru z roku 2015 a ty ju budeš milovať. Ak by mala byť jej Černobyľská modlitba tvoja prvá kniha, tak aj tak dobre. Lebo to zaručene odštartuje závislosť na ďalších tituloch. Jej knihy sa čítajú ťažko, ale zanechávajú dosť dôležitú stopu a odkaz. Je to trochu intelektuálne, reportážne a kvalitné že až!

Kúpiš TU: Panta Rhei (9.46 EUR), Martinus (9.63 EUR), gorila.sk (9.30 EUR), preskoly.sk (8.96 EUR)

View this post on Instagram

@israelinmymind zas raz s parádnym príspevkom! Ďakujeme😊#repost ・・・ Akurát som dočítal dych berúcu knihu "Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti)" od Svetlany Alexijevič, ktorá sa skladá z početných osobných svedectiev ľudí, nejakým spôsobom ovplyvnených černobyľskou katastrofou. Práve tieto svedectvá tvoria hlavnú kostru 5 dielnej minisérie z produkcie HBO. Filmy sú úžasné, no kniha je podľa mojho názoru lepšia (ako vždy). Keď som mal 17 rokov (2004) letné prázdniny som strávil v žilinskej krajskej knižnici listovaním československých novín Smena a Pravda z obdobia od výbuchu elektrárne (28. apríla 1986 do konca novembra 1986). Okolo knihy možno vidieť výstrižky z prefotených novín. To množstvo dezinformácií a zľahčovanie katastrofy je naozaj kriminálne. Všetko bola len západná hystéria. @vydavatelstvo_absynt ste úžasní, že ste sa rozhodli vydať túto knihu, izraelskí kamaráti mi ju závideli 😇😂👌 PS 1: Tie noviny neuveriteľne zapáchali a tak samotné listovanie bolo náročné, nie to spracovanie sovietskej propagandy. PS 2: Napravo od knihy je kópia rozhovoru s akademikom Legasovom (9. fotka) #czechoslovakia #book #books #instabook #chernobyl #tragedy #dnescitam #ukraine #belarus #reading #newspaper #propaganda #hbo #svetlanaalexievich #absynt #bookworm #library #summer #lfl #l4l #likeforlike #israel #instabooks

A post shared by Absynt (@vydavatelstvo_absynt) on

Jo Nesbø – Nôž

Jo Nesbø je slovenský Dominik Dán. A krimi kúsky sú v lete osviežujúce. Zamrazia a túto letnú zimomriavku určite oceníš. Jo Nesbø je evidentne vo vrcholnej forme. Román sa odohráva počas zimy v Osle, opäť posúva hranice napätia a dokonale psychologizuje svoje postavy. Ak máš rád škandinávsku krimi, toto je pre teba povinná letná literatúra. A ešte veľký pôžitok.

Kúpiš TU: Pantha Rei (13.50 EUR), Martinus (13.59 EUR), gorila.sk (12.95 EUR), preskoly.sk (12,66 EUR)

Simon Mawer – Sklenená izba

Ak si fanúšik stredoeurópskej architektúry s príbehom, určite si videl film. A ak si nevidel film, čítaj knihu. V lete je na to čas a príležitosť. Tento román je inšpirovaný skutočným osudom vily Tugendhat. Knihu treba mať v ruke a objavovať priestor. Tak je to tajomnejšie a zážitkovejšie. Ak sa teda chystáš na letný výlet po Moravských mestách, určite nevynechaj tento skvost.

Je to taký ten internacionálny štýl stavby – sklo, betón a oceľ. Ale zvláštne a fascinujúce je to, že do dnešného dňa má charakter nadčasový a akoby nezmenený. Skutočne málokto by povedal, že jej základy siahajú do roku 1924. Toľko vila. O niečom inom je kniha. Ale na pozadí sklenenej vily. Skvelé čítanie. Bohatstvo, krása, sebavedomie, nacistické zločinecké časy a tragédia českého národa. Také to bude. A ešte jedna vec – kniha bola nominovaná na najprestížnejšiu knižnú cenu The Man Booker Prize.

Kúpiš TU: Panta Rhei (11.95 EUR),Martinus (12.00 EUR), gorila.sk (11.81 EUR), preskoly.sk (11,04 EUR)

Ladislav Mňačko – Ako chutí moc

Jedna veľká nadčasová klasika. A veľmi aktuálna. V každej situácii bude mať asi Mňačko čo povedať. Je to niečo také ako poľský pápež. Večne živý a vždy obľúbený. A prelomový, lebo politické pamflety sa tak neuveriteľne ale príjemne čítajú. História – blízka či ďaleká je stále super dobrodružstvo. Ladislav Mňačko krásne rozpráva o dobe, ktorú si nezažil. Mrazí. Vďaka nej pochopíš mnohé súvislosti a miestami zostaneš znechutený. Kto nečítal Ako chutí moc, nepochopí dnešok.

Kúpiš TU: Panta Rhei (12.34 EUR), Martinus (12.98 EUR), gorila.sk (12.08 EUR), pre skoly.sk (9,69 EUR)

A ešte jeden extra letný tip od nás pre teba. Ten je opäť z vydavateľstva Absynt, lebo toto je jedno kvalitné vydavateľstvo. A my ho máme radi v lete aj v zime. Aj furt!

Will McCallum – Ako sa zbaviť plastov

Toto je trošku taká absynťácka zvláštnosť. Keď kniha vyšla, sami o nej napísali, že sa vymyká úplne všetkému, čo kedy preložili a vydali. Preto ju ani nezaradili do žiadnej edície, lebo pre túto špeciálnu ekoknihu žiadny priečinok v Absynte neexistuje. Napriek všetkému vyšla, je skvelá, čítaná, obľúbená a nami vrelo odporúčaná.

Letné čítanie s pridanou hodnotou. A ešte aj etickým odkazom. Média každého druhu dnes prekypujú informáciami o ekologických problémoch a varovaniach. A kroky, ktoré bránia globálnej plastovej katastrofe sú veľmi populárne. Pozri sa teda na plasty rozhádzané okolo teba a vyrieš problém aspoň na svojom piesočku. To, čo McCallum rozoberá, sa vo veľkom týka oceánov. Otvára ti oči konkrétnymi číslami a príkladmi, čo bude, keď nebudeš disciplinovaný. Dôležité je myslieť na tých, ktorí v mori žijú a ďalej to majú v pláne, nie na tých, ktorí tam chodia dovolenkovať. Toto je vec, ktorú by si mal v lete zmáknuť.

Kúpiš TU: Panta Rhei (10.19 EUR), Martinus (10.23 EUR), gorila.sk (10.19 EUR), preskoly.sk (-)

View this post on Instagram

Toto vôbec nie je klasická absyntovka. Tak prečo sme sa ju rozhodli vydať? Odpoveď je jednoduchá – záleží nám na našej budúcnosti. Keď nám ponúkli na preklad knihu riaditeľa Greenpeace pre otázky oceánov, neváhali sme ani sekundu. Uvedomujeme si, že plastový odpad je jednou z najväčších environmentálnych katastrof súčasnosti a zmena je životne dôležitá. Will McCallum, guru hnutia bojujúceho proti plastom, napísal zrozumiteľnú knihu, ktorou nás chce motivovať k tomu, aby sme krok za krokom zredukovali plastovú stopu v našich životoch. Aj my v Absynte sme urobili všetko pre minimalizovanie plastu pri výrobe tejto knihy. Napriek všetkej našej snahe sme však neboli schopní nájsť lepidlo, ktoré by neobsahovalo plast a zároveň by držalo knihu pokope, čo vlastne znázorňuje hlbokú závislosť našej spoločnosti v súčasnom stave. Veríme, že sa na túto neľahkú cestu vydáte spolu s nami! Knihu vydáme na konci júla. Link na predpredaj nájdete v profile😉 #novakniha #akosazbavitplastu #willmccallum #cocitat #viaccasunacitanie #howtogiveupplastics #noplast #sprievodca #kniha #books #enviroment #zerowaste #predpredaj #mimoedicie #bezplastu #knihomol #knihomolka

A post shared by Absynt (@vydavatelstvo_absynt) on

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech