Dovolenkové mesto zaviedlo bič na turistov i miestnych: Večer si už jedlo a nápoje nekúpiš

  • Miláno zaviedlo zákaz predaja nápojov a jedla so sebou v nočných hodinách
  • Nové nariadenie vstúpilo do platnosti po sťažnostiach miestnych na hluk
Miláno
Miláno zavádza nové pravidlá pre nočnú konzumáciu jedál a nápojov, Unsplash/Daryan Shamkhali
  • Miláno zaviedlo zákaz predaja nápojov a jedla so sebou v nočných hodinách
  • Nové nariadenie vstúpilo do platnosti po sťažnostiach miestnych na hluk

Miláno zasahuje proti búrlivému nočnému životu v rušnej oblasti Porta Venezia. Konkrétne sa tak stalo formou zákazu predaja nápojov a jedla so sebou v určitých hodinách. Obľúbená destinácia mnohých cestovateľov k danému kroku pristúpila po mnohých sťažnostiach miestnych.

Zatiaľ však ide iba o dočasný zákaz. To znamená, že ľudia si už v noci nemôžu kupovať nápoje alebo jedlo so sebou z obchodov, stánkov, barov s vonkajším posedením a dokonca ani z predajných automatov.

Portál Euronews Travel uvádza, že nové pravidlo platí od polnoci do 6:00 vo všedné dni a od 1:30 do 6:00 v piatok a sobotu večer. Zákaz už vstúpil do platnosti a jeho platnosť potrvá minimálne do 19. novembra.

Zákaz sa však konkrétne týka iba rušnej oblasti Porta Venezia. Tá vedie z námestia Piazza Oberdan na via Melzo a cez Lazzaretto. Vzťahuje sa na obchody, stánky, bary s vonkajším posedením a predajné automaty.

Pouliční predajcovia čelia ešte prísnejším opatreniam, keďže majú zakázaný vstup do oblasti medzi 18. až 6. hodinou.

Nariadenie zaviedli po tom, čo miestni obyvatelia začiatkom tohto roka zažalovali radnicu za hluk, ktorý podľa ich slov spôsoboval nočný život v danej oblasti.

Výbor obyvateľov Lazzaretta, unavený z hluku, enormných davov a kriminality, ktoré prichádzajú s bývaním v rušnej oblasti nočného života, preto vyzval predstaviteľov mesta, aby konali.

Miláno reaguje na sťažnosti miestnych

Milánsky starosta Giuseppe Sala vypočul ich prosby a konal. „Predstava 24-hodinového mesta, v ktorom nie sú žiadne otváracie hodiny, ma už tak neláka,“ uviedol vo vyhlásení miestnej tlačovej agentúry. „Verím, že aj mestá by mali oddychovať ako ľudia a mať rozvrhy, ktoré sú o niečo vyhovujúcejšie pre každého.“

Nie je to však prvýkrát, čo Miláno zakázalo „nočné podniky“. V júli 2022 a júni 2023 boli v centre mesta zakázané nápoje so sebou po pracovnom čase, opäť v snahe znížiť hluk. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa YesMilano (@visit_milano)

Miestni predstavitelia však apelujú na ľudí, aby ich spomínaný zákaz neodradil od návštevy tohto nádherného mesta. „Nechceme penalizovať zábavu, ani prácu a podnikateľské aktivity,“ povedal podľa talianskeho denníka La Repubblica Marco Granelli, milánsky radca pre bezpečnosť.

„Musíme však umožniť obyvateľom oddych a všetkým občanom si v bezpečí užívať kvalitný verejný priestor.“ Na záver Granelli dodal, že je nevyhnutné nájsť rovnováhu medzi nočným životom a pravidlami, ktoré platia pre všetkých.

Úplne odlišné nariadenia ale zaviedli niektoré obľúbené dovolenkové destinácie (nielen) Slovákov. Po novom totiž budeš musieť zaplatiť už za samotný vstup. Ide o takzvanú turistickú daň, ktorá má pomôcť zmierniť negatívne účinky cestovného ruchu.

Možno si si to ani neuvedomil, no väčšina turistických daní je zakomponovaná v cene letenky alebo ubytovania. Priplatíš si tak za návštevu napríklad Španielska, Belgicka, Bulharska, Chorvátska či Francúzska. Kompletný prehľad lokalít aj s cenami nájdeš v tomto článku. 

Zdroje: Euronews Travel, Archív Startitup, YouTube/Rok Goes Around

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá