PREHĽAD: Obľúbené destinácie zavádzajú „bič“ na turistov. Na tieto miesta sa už zadarmo nedostaneš

  • Turistické dane majú destináciám pomôcť zmierniť negatívne účinky cestovného ruchu
  • Taktiež sa považujú za priame reagovanie na nadmernú návštevnosť
Ľudia na pláži, peniaze
Turistické dane pomôžu s regulovaním masovej návštevnosti, Reprofoto: Unsplash/Tom Shakir, Markus Spiske
  • Turistické dane majú destináciám pomôcť zmierniť negatívne účinky cestovného ruchu
  • Taktiež sa považujú za priame reagovanie na nadmernú návštevnosť

Turistické dane sa v poslednom období stali pomerne veľkým hitom. Skôr však negatívnym. Sú totiž dôsledkom masového turizmu a enormného nárastu zahraničných návštevníkov či dovolenkárov. Niektoré krajiny daný krok zaviedli už vlani, iné sa k nim pridali tento rok.

Ak si cestoval do zahraničia, pravdepodobne si už aj ty nejakú platil. Možno si si to ani neuvedomil, no väčšina daní je zakomponovaná v cene letenky alebo ubytovania. V dnešnom článku nájdeš prehľad destinácií, do ktorých je vstup spoplatnený.

Euronews Travel informuje, že v rámci roku 2023 zaviedlo turistickú daň napríklad také Thajsko či portugalské rybárske mestečko Olhão. 

V Thajsku zaplatíš poplatok 300 bahtov (8 eur). Pôvodne sa očakávalo, že nadobudne účinnosť koncom roka 2022, ale nejasnosti o tom, ako sa bude vykonávať, viedli k oneskoreniam z júna na september 2023.

Olhão začalo od apríla do októbra účtovať návštevníkom 2 eurá za noc. Od novembra do marca sa však daň zníži na 1 euro. Nebude sa vzťahovať na deti do 16 rokov a obmedzia ju na päť nocí. Poplatok sa podľa miestnych úradov používa na minimalizáciu vplyvu turizmu v meste Algarve (vrátane zlepšenia čistoty a bezpečnosti). 

V obľúbenej Barcelone sa turistická daň od 1. apríla tohto roka zvýšila, a to na 2,75 eura. K ďalšiemu zvýšeniu dôjde v budúcom roku, konkrétne 1. apríla 2024, kedy sa poplatok zvýši na 3,25 eura. Daň sa vzťahuje na návštevníkov ubytovaných v oficiálnom turistickom ubytovaní. 

Valencia oznámila, že turistickú daň zavedie od budúceho roka. Bude sa týkať cestujúcich ubytovaných vo všetkých typoch ubytovania v regióne, vrátane hotelov, hostelov, apartmánov a kempingov. Návštevníci zaplatia od 50 centov do 2 eur za noc v závislosti od zvoleného ubytovania až na sedem nocí. 

Pozor si musíš dať aj pri návšteve slávnych Benátok, o ktorých sme nedávno aj informovali. Tie aktuálne čelia masovému nárastu turistov, ich počet dokonca presiahol aj tamojších obyvateľov.

Turistické dane zavádzajú aj ikonické destinácie

V Rakúsku platíš daň z ubytovania, ktorá sa líši v závislosti od toho, v ktorej provincii sa nachádzaš. Vo Viedni alebo Salzburgu zaplatíš navyše 3,02 percenta z účtu za hotel na osobu. Turistický poplatok je v týchto končinách známy aj ako Tourismusgesetz či Berherbergungsbeiträge.

Turistická daň v Belgicku sa vzťahuje aj na ubytovanie. Konkrétne na každú noc, ktorú tam prenocuješ. Vo všeobecnosti je to okolo 7,50 eur. Poplatok je niekedy zahrnutý v cene izby v hoteli, ale niektoré zariadenia oddeľujú náklady a robia z nich dodatočný poplatok. Dôkladne si tak svoj účet skontroluj. 

Bulharsko uplatňuje „klasický“ turistický poplatok za prenocovanie. Je veľmi nízky a líši sa v závislosti od oblasti a klasifikácie hotela, priplatíš si do výšky približne 1,50 eur.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Euronews Travel, Euronews Travel, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá