DPH sa pre gastro sektor zníži o 10 %, avizuje Matovič

  • DPH by sa mala dočasne znížiť aj pre gastro
  • Na tlačovej konferencii o tom informoval minister financií Igor Matovič
Gastro podnik, minister financií Igor Matovič, lyžiarske stredisko
Ilustračný obrázok, TASR/Pavel Neubauer TASR/Pavel Neubauer TASR/Adriána Hudecová
  • DPH by sa mala dočasne znížiť aj pre gastro
  • Na tlačovej konferencii o tom informoval minister financií Igor Matovič

Daň z pridanej hodnoty (DPH) by sa mala dočasne znížiť na 10 % nielen pre športoviská, ale aj pre gastro.

Avizoval to v piatok na tlačovej konferencii minister financií Igor Matovič (OĽANO) s tým, že sa na tom dohodli v koalícii. Zároveň dodal, že ak sa týmto opatrením výrazne zlepší priznávanie tržieb v gastre, môže sa zníženie DPH predĺžiť.

Daň z pridanej hodnoty (DPH) na prepravu lyžiarskymi vlekmi a lanovkami, na akvaparky, na vstupné do športovísk a reštauračné a stravovacie služby sa má v prvých troch mesiacoch budúceho roka znížiť zo súčasných 20 percent na 10 percent.

Na piatkovom brífingu o tom informoval minister financií Igor Matovič (OĽANO). Upozornil na to, že v gastro sektore sa priznáva len 35 percent tržieb. Ak by podľa ministra financií začali prevádzkovatelia gastro služieb priznávať vyššie tržby, 10-percentná DPH by mohla platiť aj po 31. marci budúceho roka. Tento krok by mal parlament budúci týždeň schváliť ako pozmeňujúci návrh k novele zákona o DPH.

„Rátame s tým, že ceny zrejme zostanú rovnaké alebo nebudú stúpať a najviac to pomôže prevádzkovateľom gastra,“ povedal Matovič. Ak gastro sektor podľa neho nebude priznávať vyššie tržby, výpadok štátu na nižšej DPH bude za tri mesiace predstavovať do 30 miliónov eur.

Zníženie DPH považuje za podanú ruku pre gastro sektor. „Chceme vidieť vyššie tržby,“ povedal. Bol by rád, ak by prevádzkovatelia gastra priznávali oproti súčasnosti dvojnásobné tržby.

„Bol by som veľmi rád, keby sme v gastre čo najmenej podvádzali,“ dodal. Ak podľa neho gastro sektor nezačne priznávať vyššie tržby, 10-percentná DPH bude platiť len v prvých troch mesiacoch budúceho roka.

Igor Matovič taktiež povedal, že ide o ústretový krok, „Veríme, že pomôže. Nielen prevádzkovateľom, ale aj zákazníkom,“ povedal na brífingu.

„Sme radi aj zníženej DPH na športoviská… Boris Kollár po tom, ako sa spustila tá vlna nenávisti a hejtu, posmeškov a podobne, že si Boris Kollár vybavil, vyloboval zníženú DPH na vleky, tak povedal, že nechce, aby tento návrh ďalej vlastne v parlamente prešiel. My sme, ostatní členovia koalície, na tom trvali, lebo len kvôli tomu, že z 1 100 športovísk jedno športovisko patrí Borisovi Kollári, potrestať 1 099 by bolo od nás dosť podlé a myslím si, že takto je to správne,“ povedal minister financií.

200-miliónový balík

Výpadok príjmov kvôli zvýšeniu daňového bonusu na dieťa vláda samosprávam vykompenzuje sumou 300 miliónov eur. Čiastku 100 miliónov eur dá rezort financií samospráve z výberu dane z príjmov právnických osôb. Na piatkovom brífingu to uviedol minister financií Igor Matovič.

Verí tomu, že táto suma samospráve pomôže. Pôjde o pozmeňujúci návrh k novele zákona o dani z príjmov, ktorý by mali poslanci schváliť budúci týždeň v utorok. Rezort financií okrem toho vyčlení pre samosprávy z energetickej pomoci sumu 200 miliónov eur, ktorú bude možné čerpať do konca budúceho roka.

„V prípade samospráv budeme pomáhať dovtedy, dokedy sa neminie balík 200 miliónov eur určený na pomoc so stropovaním cien energií pre samosprávy,“ povedal minister financií. Ak by sa podľa neho minul 200-miliónový balík pomoci pre samosprávu, tak táto pomoc sa ukončí skôr, ako na konci budúceho roka.

„Táto pomoc nám pomôže prežiť,“ povedal prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. Sľúbená pomoc však podľa neho neznamená, že samospráva nebude zvyšovať dane a poplatky pre svojich obyvateľov.

Gastro rezort návrh ocenil

Gastro sektor víta koaličný návrh na dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na stravovacie služby počas prvých troch mesiacov roka 2023. Zároveň vyzýva všetkých poslancov Národnej rady SR, aby toto opatrenie podporili. Gastr osektor sa totiž nachádza v mimoriadnej kritickej situácii, uviedol v piatok Vladimír Machalík z iniciatívy Stále máme chuť, ktorá združuje 14 zväzov, asociácií a ďalších združení z oblasti gastro sektora.

„Vítame, že sme sa po dlhých takmer troch rokoch výziev dočkali aspoň dočasného zníženia DPH na stravovacie služby. Gastro sektor po pandémii tvrdo zasiahli vojna na Ukrajine, energetická kríza i inflácia a s ňou súvisiaci rast cien potravín,“ uviedol Machalík.

Slovensko je jednou z mála krajín EU, ktorá stále uplatňuje základnú sadzbu DPH na stravovacie služby. So sadzbou 20 % má Slovensko štvrtú najvyššiu DPH na gastro v EÚ. Zníženú sadzbu DPH na reštauračné služby aplikuje 19 štátov Európskej únie (v rozpätí od 3 % v Luxembursku do 14 % vo Fínsku).

Viac ako polovicu územia Slovenska pritom predstavujú prihraničné regióny. Slovenská sadzba DPH na gastro služby je však dvoj – až štvornásobne vyššia ako v susedných krajinách. V Maďarsku je na úrovni 5 %, v Rakúsku 5 %, v Česku 10 % a v Poľsku 10 %.

Slovenskí podnikatelia v gastro sektore tak odvádzajú štátu o 100 až 150 % dane z pridanej hodnoty viac ako ich kolegovia za hranicami, čo podľa iniciatívy znižuje ich konkurencieschopnosť na spoločnom európskom trhu.

„Aj keď obdobie troch zimných mesiacov považujeme za veľmi krátke, dočasné zníženie DPH na gastro považujeme za pozitívne. Aj vzhľadom na vyjadrenia predstaviteľov koalície veríme, že budúci rok dĺžku tohto obdobia prehodnotia a pomôžu tak gastro sektoru postaviť sa na nohy vo vôbec najťažšom období v ére samostatného Slovenska,“ dodal Machalík.

Zdroje: TASR, SITA, Facebook/Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá