Drahé palivo? Vyskúšaj jazdiť na drevo!

  • Ak sa ocitneme v situácii, že cena plynu vzrastie a ľudia budú nútení hľadať cestičky ako ušetriť, tak ako sa to stalo pred časom našim ukrajinským susedom, budeme v prvom rade hľadať spôsob ako znížiť životné náklady.
fajr1
  • Ak sa ocitneme v situácii, že cena plynu vzrastie a ľudia budú nútení hľadať cestičky ako ušetriť, tak ako sa to stalo pred časom našim ukrajinským susedom, budeme v prvom rade hľadať spôsob ako znížiť životné náklady.

Táto situácia sa logicky prejaví aj na nutnosti obmedzenia a skresania cestovných výdavkov. Ukrajincom sa vďaka nedostatku peňazí podarilo dostať do ulíc netradičné vozidlá so zvláštnym vonkajším vybavením! Pozri si ich automobily s netradičným pohonom, ktoré zaplavili ukrajinskú premávku!

fajr

 

40 KILOGRAMOV DREVA NA 100 KILOMETROV JAZDY

Ak čakáš staré automobily s pohonom na drevo, ktoré Ukrajinci zdedili po svojich predkoch, budeš prekvapený! Vozidlá vyrábajúce energiu spaľovaním dreva si vyrábajú svojpomocne. Poďme sa pozrieť bližšie na skutočné hodnoty spotreby.

fajr5

 

POHÁŇA ICH DREVO!

Podobným nápadom sa nechal inšpirovať aj 36-ročný učiteľ fyziky a matematiky Eugen Černigov. Motivovala ho najmä možnosť ušetriť. Ako sám hovorí, týmto netradičným spôsobom dokáže prejsť 100-kilometrovú vzdialenosť so spotrebou 40 kilogramov dreva! Nie je to úžasné? Drevo si pritom zabezpečuje z vlastných zdrojov, preto okrem opráv a pneumatík, žiadne ďalšie výdavky s prevádzkou automobilu nemá.

fajr2

ukr

 

UŠETRIŤ SA DÁ NAJMÄ NA PALIVE

Aj keď veľa času strávil vyhľadávaním fungujúcej palivovej „techniky“ a štúdiom literatúry týkajúcej sa palivového kotla, svoje rozhodnutie neľutuje. Aj keď sú čísla spotreby len približné a záležia od konkrétneho dreva a použitého množstva, podarilo sa mu nielen značne ušetriť, ale aj inšpirovať ďalších ľudí z okolia. V uliciach Ukrajiny vídať tieto, vzhľadovo nie veľmi lichotivé dopravné prostriedky, čoraz častejšie.

ulok_566b02bc94ea3

 

HISTÓRIA

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že si táto vynaliezavosť zaslúži miesto v Guinnessovej knihe rekordov, samotný nápad nie je novinkou. Z minulosti sa zachovalo viacero podrobných návodov a inštruktážnych nákresov, ktoré sú dôkazom, že o tento druh pohonu bol záujem nielen v časoch krízy. Niektoré zaručené návrhy a úspešné pokusy siahajú až do obdobia 1. svetovej vojny.

fajr4

 

SPÔSOB AKO UŠETRIŤ

Na Ukrajine našli spôsob ako ušetriť a vyhnúť sa problému rastu cien pohonných látok. Či sa táto metóda úspory osvedčí ukážu samotní užívatelia. Viacerí už svoje úspechy zdieľajú s ostatnými a tak nie je núdza o rôzne prototypy a podrobné návody ako rýchlo a lacno sa dá premeniť bežný automobil na nový spôsob pohonu! Skúsiť zostrojiť podobný automobil vo svojej garáži môže ktokoľvek z nás! Trúfneš si na niečo podobné?

fajr

Zdroj: autobazar.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech