Drastické opatrenia slovenských univerzít: Študenti budú v učebniach mrznúť, výučba online nie je cesta

  • Energetická kríza zasiahla aj slovenské školstvo
  • Univerzity na ňu musia reagovať opatreniami, ktoré nie sú najjemnejšie
Budova UK v Bratislave, online výučba
TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/Gabriel Benois
  • Energetická kríza zasiahla aj slovenské školstvo
  • Univerzity na ňu musia reagovať opatreniami, ktoré nie sú najjemnejšie

13. septembra informovala agentúra TASR o slovách Slovenskej rektorskej konferencie, podľa ktorej hrozí vysokým školám na Slovensku kolaps. 

Vyzýva preto vládu SR, aby zvrátila negatívny vývoj ich financovania či kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou. Ak sa tak nestane, od 17. novembra prestanú vysoké školy vyučovať. 

Redakcia Startitup oslovila niektoré slovenské vysoké školy a ministerstvo školstva. Škôl sme sa opýtali, či naozaj prestanú vyučovať a či neuvažovali nad prechodom na dištančné vzdelávanie, ktoré mali študenti možnosť vyskúšať si počas posledných rokov. 

Škola v Záhorskej Bystrici má dostať bazén ako z wellnessu

Na naše otázky odpovedalo niekoľko vysokých škôl. Odpovede máme od Ekonomickej univerzity v Bratislave, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Prešovskej univerzity v Prešove, Slovenskej technickej univerzity a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Energetická kríza zasiahla aj školstvo

Prostriedky na financovanie energií chýbajú naprieč všetkými segmentmi. „Vysoké školy sú na pokraji kolapsu. V ostatných rokoch už nie je možné hovoriť o ich rozvoji, no dnes ani o ich dôstojnom prežití či prežití vôbec,“ zdôrazňovali účastníci konferencie 13. septembra s tým, že poukázali aj na predchádzajúce škrty v rozpočte verejných vysokých škôl v rokoch 2021 a 2022 i plánovaný pokles v roku 2023 vo výške 72 miliónov eur.

Našu vládu preto vyzývajú na splnenie svojich požiadaviek. Žiadajú, aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl a aby sa financovanie dostalo minimálne na úroveň roka 2020.

Taktiež, aby sektoru vysokých škôl kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou a aby dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch tak, ako sa to deje v okolitých krajinách.

Školy s online vyučovaním nesúhlasia

Univerzita Komenského 19. septembra na svojom webe informovala, že najväčšou výzvou tohto roka bude práve energetická kríza. „Najväčšej slovenskej univerzite len v tomto roku chýba na energie 5,5 milióna eur.“

Vo vyhlásení sa tiež píše, že v priebehu septembra bude vedenie univerzity rokovať s ďalšími fakultami o ďalším možných opatreniach, ako znížiť spotrebu. Upozorňuje však, že hrozba neschopnosti udržania budov v prevádzkyschopnom stave je reálna. 

Ekonomická univerzita v Bratislave predpokladá, že slová Slovenskej rektorskej konferencie nebudú naplnené a vyučovanie bude zachované. „V prípade výskytu neočakávaných udalostí súvisiacich s energetickou krízou rozhodne o prijatí opatrení aktuálne krízový štáb univerzity,“ uviedla škola. 

škola, štúdium
zdroj: Unsplash/bout

Už v tomto roku bojuje s 3,7-násobným zvýšením cien za dodávku plynu oproti roku 2021. Tiež očakáva skokové navýšenie cien za dodávku elektrickej energie, ako aj zvýšenie nákladov za dodávky tepla a vody.

Na dofinancovanie zvýšených nákladov na energie tak potrebuje približne 1,5 milióna eur. „Vzhľadom na neustály pokles dotácie ministerstva školstva verejným vysokým školám je táto suma nevyhnutná na zabezpečenie základného chodu univerzity.“

Študenti sa budú učiť vo vetrovkách 

So slovami rektorskej konferencie sa stotožňuje vedenie Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a v prípade, že vláda nebude do 17. novembra konať, univerzita svoje brány zatvorí. Zatvorí ich však úplne a nad online výučbou ani nerozmýšľa.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: TASR, UNIBA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá