Toto sú drobnosti, ktoré nás robia šťastnými

 • Asi každý z nás raz dospel do bodu, v ktorom sa zamyslel nad tým, čo je vôbec zmyslom nášho života
 • Väčšina ľudí sa zhoduje na tom, že je to šťastie
 • Hoci sa to tak môže zdať, nie je to celkom pravda
Savannah
Unsplash
 • Asi každý z nás raz dospel do bodu, v ktorom sa zamyslel nad tým, čo je vôbec zmyslom nášho života
 • Väčšina ľudí sa zhoduje na tom, že je to šťastie
 • Hoci sa to tak môže zdať, nie je to celkom pravda

Dlhú dobu som veril tomu, že existuje len jeden jediný zmysel ľudského života: šťastie. Pocit – alebo ak chceš – stav mysle, kvôli ktorému zatíname zuby vždy, keď je najhoršie – aby sme sa v konečnom dôsledku nejako k tomu šťastiu predrali. A určite nie som jediný, kto tomuto doteraz veril.

Ak sa lepšie pozrieš okolo seba, uvedomíš si, že väčšina ľudí sa neustále naháňa práve za šťastím. To je vlastne dôvod, prečo neustále kupujeme všetky tie s*ačky, ktoré vlastne ani k životu nepotrebujeme, prečo zaspávame s niekym, koho nemilujeme, a v práci tvrdo makáme, len aby sme získali uznanie niekoho, kto je nám v podstate úplne ukradnutý.

Prečo toto všetko robíme? To ti s určitosťou nepoviem. Nie som vševed. Viem iba, že to má svoj psychologický, ekonomický, sociálny, kultúrny a neviem ešte aký ďalší dôvod. Zoznam je nekonečný

Väčšina ľudí iba neustále analyzuje, prečo nie sme šťastní, a prečo nežijeme zmysluplné životy. Skôr ako to, prečo to tak je, ma zaujíma, ako to môžeme zmeniť. Ešte pred niekoľkým rokmi som tiež neustále naháňal šťastie. Poznáš to. Ideš na dovolenku, pretože si presvedčený, že potom budeš šťastnejší.

Dostaneš dobre platený job, ktorý úplne neznášaš, ale myslíš si, že ťa to urobí šťastným. Kúpiš si nové auto, pretože si nahováraš, že ti to určite otočí život hore nohami a od toho momentu budeš v živote šťastný ako blcha.

No a potom, na konci dňa, keď ležíš v posteli, premýšľaš: ,,A čo teraz? Čo bude ďalšie v tomto nekonečnom hľadaní šťastia?“ Ja ti to teda poviem – budeš sa zasa naháňať za niečim, o čom si presvedčený, že ťa urobí šťastným. Ibaže toto všetko je len pozlátko. Podvod. Vymyslený príbeh, ktorému sme uverili. Pretože šťastie rozhodne nie je alfou a omegou našej existencie.

Šťastie samo o sebe nemôže byť naším jediným životným cieľom. Verím tomu, že skutočným zmyslom života je užitočnosť. A šťastie je len vedľajším produktom užitočnosti. Ak nad tým trocha hlbšie porozmýšľaš, uvedomíš si, že je to naozaj tak.

zdroj: Unsplash/Helena Lopes

To, že ideš nakupovať alebo na dovolenku, je síce pekné, ale problém je v tom, že to samo o sebe nie je užitočné. Nič nevytváraš. Neber ma v zlom – tiež občas rád vypnem niekde na dovolenke, alebo si niečo kúpim. No ak mám byť úprimný, nie je to niečo, čo by dávalo môjmu životu zmysel.

Pretože skutočne šťastný som, keď som užitočný. Keď niečo tvorím – niečo, čo je prospešné či už pre mňa, alebo pre niekoho iného. Niečo, čo má zmysel. Dlhú dobu som si lámal hlavu nad tým, ako vysvetliť celú túto vec so šťastím a užitočnosťou, a až nedávno som narazil na tento citát R. W. Emersona, ktorý povedal: ,,Zmyslom života nie je byť šťastný. Ale byť užitočný, čestný, súcitný, a urobiť všetko pre to, aby si nielen žil, ale aby si žil dobre.“

Trvalo mi celkom dlho, kým som si uvedomil, čo vlastne so svojím životom robím. A aj keď to všetko vyznie asi dosť komplikovane, v skutočnosti je to pomerne jednoduché.

Aby si vo svojom živote urobil niečo užitočné, nemusíš kvôli tomu hneď zmeniť svet. Len sa snaž, aby si ho urobil o trochu lepším miestom, než bol predtým, ako si sa narodil. Ak nevieš ako na to, dám ti zopár tipov:

 • zavolaj rodičom a spýtaj sa, či náhodou niečo nepotrebujú
 • pošli babku do kúpeľov
 • pomôž tehotnej žene s kočíkom
 • vyrob frajerke alebo manželke koláž s vašimi fotkami (nie digitálnu!)
 • správaj sa dobre ku svojim zamestnancom

Toto boli len príklady. Ale ako vidíš, nie je to žiadna veda. Stačí, keď každý deň urobíš úplnú maličkosť a pričíta sa ti to k zmysluplnému žitiu. To posledné, čo chcem, je ležať na smrteľnej posteli s pocitom, že celý môj život stál úplne za nič. Že som vlastne za sebou nezanechal žiaden dôkaz o svojej existencií. Pretože nie je nič horšie, ako premárnený ľudský potenciál.  Ak niekto prežije celý život a neurobí pre túto spoločnosť vôbec nič, nezanechá za sebou žiadne dedičstvo – a teraz nemám na mysli len hmotné statky – je to naozaj smutné.

Pritom – byť užitočný je len stav mysle. Treba začať rozhodnutím. Tak ako ja, keď som jedného dňa vstal, a zamyslel som sa: Čo robím pre tento svet? Odpoveď bola nič. A v ten istý deň som začal písať. Pre teba to môže byť natáčanie videí alebo vytváranie nejakého produktu, hocičo. Pre mňa je to písanie. Len to neber príliš vážne.

Moc nad tým neuvažuj. Jednoducho len každý deň urob niečo užitočné. Čokoľvek. A nehľadaj šťastie tam, kde nie je. Ak budeš žiť zmysluplne a plnohodnotne, ver mi, že šťastie si ťa nájde.

Zdroj: lifehack

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech