Druhá americká spoločnosť začne testovať vakcínu proti koronavírusu

  • Pôjde o prvý krok, ktorý má overiť dostatočnú bezpečnosť vakcíny
Očkovanie
Zdroj: Unsplash
  • Pôjde o prvý krok, ktorý má overiť dostatočnú bezpečnosť vakcíny

Druhá americká spoločnosť začne testovať vakcínu proti novému koronavírusu. Spoločnosť Inovio Pharmaceuticals v pondelok uviedla, že dostala úradné povolenie na uskutočnenie testov na vzorke 40 zdravých dobrovoľníkov. Bezpečnostné testy sa uskutočnia vo Philadelphii a v Kansas City v americkom štáte Missouri.

Ide o prvý krok, ktorý má overiť dostatočnú bezpečnosť vakcíny. Potrebné však budú väčšie testy, aby bolo jasné, či je aj funkčná. Avšak aj v prípade, že výskum bude bezproblémový, bude podľa odhadov trvať viac než rok, než bude akákoľvek vakcína všeobecne dostupná. Vakcína s názvom INO-4800 preukázala sľubnú odpoveď v predklinických štúdiách na zvieratách, uviedla spoločnosť.

V marci začali v USA už s klinickým testovaním inej vakcíny proti koronavírusu. Vyvinula ju biotechnologická spoločnosť National Institutes of Health and Moderna Inc. Testovanie sa uskutočňuje v meste Seattle v štáte Washington.

O vytvorenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa snažia početné tímy výskumníkov na celom svete. Dôležité pritom je, že sa usilujú vyvinúť iné druhy vakcín s pomocou nových technológií. To by mohlo nielen urýchliť ich výrobu v porovnaní s tradičnými vakcínami, ale mohli byť byť tiež účinnejšie.

V Spojených štátoch sa novým koronavírusom nakazilo doteraz vyše 337-tisíc osôb a takmer 10-tisíc mu už podľahlo.

Zdroje: SITA, Marketwatch.com, nih.gov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech