Druhé kolo celoplošného testovania odhalilo tisícky ľudí s koronavírusom. Otestovali viac ako 500-tisíc ľudí

  • Podľa premiéra Igora Matoviča má Slovensko v rukách veľmi silnú zbraň proti novému koronavírusu
  • Priznal však, že nás čaká ťažká zima
  • K 12:00 hod. otestovali 553 377 ľudí a 3677 bolo pozitívnych - ide o 0,66 %.
testovanie , koronavirus
TASR/ Erika Ďurčová
  • Podľa premiéra Igora Matoviča má Slovensko v rukách veľmi silnú zbraň proti novému koronavírusu
  • Priznal však, že nás čaká ťažká zima
  • K 12:00 hod. otestovali 553 377 ľudí a 3677 bolo pozitívnych - ide o 0,66 %.

Dnes do 12:00 vykonali zdravotníci na odberných miestach 553 377 testov na prítomnosť ochorenia COVID-19. Na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii s predsedom vlády Igorom Matovičom a ministrom financií Eduardom Hegerom to oznámil minister obrany Jaroslav Naď. Antigénové testy potvrdili pozitívny výsledok celkovo 3 677 občanom. Pozitívnych tak bolo 0,66 percenta z celkového počtu testovaných.

Podľa predsedu vlády Igora Matoviča doterajšie výsledky ukazujú, že celoplošné testovanie pomáha znižovať šírenie koronavírusu. Matovič poukázal na to, že v okresoch, v ktorých je dnes vykonávané druhé kolo celoplošného testovania, bolo počas minulého víkendu pozitívne otestovaných 1,46 percenta obyvateľov. Podľa Matoviča sa preto potvrdzuje, že v okresoch, ktoré už boli raz testované, klesá infikovanosť medzi obyvateľmi o vyše 50 percent.

Matovič: Ak nájdeme odvahu, bude aj tretie či štvrté kolo testovania, alebo úplný lockdown

„To znamená, že to, čo sme tušili na základe pilotného testovania na Orave a v Bardejove, že antigén je schopný o viac ako 55 percent znížiť počet COVID-19 pozitívnych ľudí medzi nami. Aj pri tejto výrazne väčšej vzorke ľudí sa to potvrdzuje, lebo 56 percent minulý týždeň, 55 percent teraz. Je objektívne predpokladať, že pri pretestovaní dnes a zajtra vyjde plus – mínus to isté,” povedal Matovič.

Zdravotníčka o 2.kole plošného testovania

O 12-tej hodine bolo otestovaných už 553 377 ľudí a z nich bolo 3677 pozitívnych, teda 0,66%. Príďte aj vy👌

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Saturday, November 7, 2020

Premiér zároveň poukázal na to, že antigénové testy efektívne fungujú aj v okresoch, v ktorých je niekoľkonásobne nižšia premorenosť, než bola pred pilotným kolom plošného testovania na Orave a v Bardejove.

Celoplošné testovanie prebieha na 2 736 odberných miestach, z toho 22 okresoch, ktoré patria medzi zelené okresy, v ktorých občania nemajú povinnosť podstúpiť celoplošné testovanie. Do 12:00 v nich bolo otestovaných 8 041 ľudí, z toho 58 s pozitívnym výsledkom. Podľa Naďa sa do celoplošného testovania v sobotu zapojilo takmer 21- tisíc lekárov, hasičov, policajtov, administratívnych pracovníkov či dobrovoľníkov.

Predseda vlády SR Igor Matovič označil plošné testovanie obyvateľov za efektívny nástroj boja proti COVID-19. Predbežné výsledky totiž opäť potvrdzujú skúsenosť z testovania na Orave a v Bardejove, že vďaka testovaniu je možné znížiť počet pozitívnych prípadov až o viac ako 50 %.

„Slovensko má odteraz efektívnu zbraň na boj voči COVID-19 do ťažkej zimy, do ktorej vstupujeme, ako celá Európa,“ povedal na margo rastu pozitívnych prípadov v nielen susedných krajinách. Ako príklad uviedol Rakúsko, Švajčiarsko či Nemecko, kde posledné dva týždne evidujú viac ako 100 % nárast pozitívnych prípadov.

🔴 Predseda vlády Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď informujú o druhom kole plošného testovania

Posted by OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti on Saturday, November 7, 2020

Slovensko podľa neho pilotným testovaním pred dvoma týždňami začalo vlastnú cestu a za to isté obdobie dramaticky spomalilo rast pozitívnych prípadov až na úroveň 20 %, pričom za posledné dni sa tieto hodnoty dostávajú voči predošlému týždňu dokonca do mínusu.

„Sme súčasťou veľkého kroku pre Slovensko a veľkého kroku aj pre celú Európu, pretože každému sa zíde odpoveď na otázku, či existuje aj niečo iné ako lockdown,“ vyzdvihol. Pri tejto príležitosti opäť vyjadril „obrovské ďakujem všetkým ľuďom, ktorí sa zapájajú do tohto malého-veľkého slovenského zázraku.“

Minister obrany Naď tiež poďakoval za obetavé nasadenie všetkým, ktorí sa zapájajú do plošného testovania, pričom osobitne vyzdvihol pomoc a podporu zo strany samospráv. Na operácii Spoločná zodpovednosť sa dnes podieľa celkovo 20 996 osôb, z toho 3 562 príslušníkov Ozbrojených síl SR, 2 674 príslušníkov Policajného zboru SR, 106 príslušníkov finančnej správy, 88 hasičov, 45 horských záchranárov, 8 869 zdravotníkov, 4 773 administratívnych pracovníkov a 879 dobrovoľníkov.

Na Slovensku je aktuálne otvorených 100 % plánovaných odberových miest. V tejto súvislosti minister ocenil tiež prístup ľudí, ktorí prichádzajú na odberové miesta postupne. Zároveň vyzval ďalších, ktorí sa chcú prísť dať testovať do „zelených“ okresov, aby v prípade, že sa tam tvoria dlhé rady, navštívili za účelom testovania radšej odberové miesta v „červených“ okresoch.

Šéf rezortu obrany podal tiež informácie k situácii z odberového miesta v Rimavskej Sobote, kde bolo dychovou skúškou zo strany Policajného zboru SR na podnet veliteľa odberového miesta – profesionálneho vojaka jednému zo zdravotníkov v tíme preukázané 1,88 promile alkoholu v krvi. Upresnil, že v tomto prípade išlo o dobrovoľne vytvorené odberové miesto z iniciatívy samosprávy, čo znamená, že samospráva zodpovedá aj za personálne obsadenie odberových tímov mimo príslušníka ozbrojených síl a polície.

Doplnil, že lekár bol po tomto zistení okamžite stiahnutý z odberového miesta a do 35 minút nahradený iným zdravotníkom. Pri tejto príležitosti ocenil prácu vojaka a policajta z tohto odberového tímu, ktorí konali okamžite a situáciu vyriešili veľmi rýchlo.

Minister obrany informoval tiež o tragickom úmrtí 68-ročného muža v Prešove, ktorý pravdepodobne dostal infarkt. V tejto súvislosti vyjadril v mene vlády SR úprimnú sústrasť všetkým jeho blízkym a pozostalým

Zdroje: TS/ OĽANO, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech