Matovič: Ak nájdeme odvahu, bude aj tretie či štvrté kolo testovania, alebo úplný lockdown

  • Podľa premiéra máme na výber medzi lockdownom alebo ďalším testovaním
  • Hromadné testovanie antigénovými testami podľa neho zrazilo krivku rastu prípadov
AktualneSIU
  • Podľa premiéra máme na výber medzi lockdownom alebo ďalším testovaním
  • Hromadné testovanie antigénovými testami podľa neho zrazilo krivku rastu prípadov

Celoplošné testovanie podľa premiéra Igora Matoviča dramaticky zrazilo krivku nových prípadov koronavírusu smerom nadol. Kým iné európske krajiny zavádzajú lockdowny, Slovensko sa najhoršiemu zatiaľ vyhlo. Predseda vlády však naznačil, že nás môže čakať aj ďalšie testovanie.

Ak by sme podľa Matoviča našli odvahu na ďalšie celoslovenské testovanie, za mesiac by sme mohli dosiahnuť incidenciu 500 prípadov. „A môžeme si žiť voľným životom,“ povedal. „Iba od náš záleží, koľkokrát na to bojisko pôjdeme a aké zbrane budeme používať,“ hovorí premiér s tým, že celoplošné testovanie nazval atómovou zbraňou proti koronavírusu.

PRIESKUM: Slovensko je rozdelené na dva tábory, polovica plošné testovanie odmieta

Dodal, že iné európske krajiny dnes zavádzajú tvrdé lockdowny a nechávajú ľudí doma bez práce. Momentálne máme podľa neho na výber medzi testovaním a lockdownom. „Myslím, že 99,9 % ľudí si vyberie cestu celoplošného testovania,“ povedal Matovič.

Profesor Pavol Jarčuška na tlačovej besede povedal, že antigénové testy nie sú ideálne, ale sám sa priklonil k plošnému testovaniu vo vybraných regiónoch a u ľudí, ktorí majú príznaky a chcú si byť istí, či majú práve COVID-19 a nie niečo iné. „Keby ste mali 38,9 a bolo by vám zle, asi by ste nechceli päť dní čakať na PCR test,“ povedal Jarčuška.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech