PRIESKUM: Slovensko je rozdelené na dva tábory, polovica plošné testovanie odmieta

  • V prieskume Ako sa Ako sa máte, Slovensko? Slováci odpovedali, či súhlasia s plošným testovaním
  • Polovica súhlasí, polovica nie. Časť ľudí má nevyhranený postoj
testovanie, koronavirus, antigenove testy
Michael Kappeler/dpa via AP, TASR/Jaroslav Novák
  • V prieskume Ako sa Ako sa máte, Slovensko? Slováci odpovedali, či súhlasia s plošným testovaním
  • Polovica súhlasí, polovica nie. Časť ľudí má nevyhranený postoj

Kým pred plošným testovaním sa väčšina Slovákov prikláňala k názoru, že je potrebné, dnes už to také jednoznačné nie je. V najnovšom prieskume s názvom Ako sa máte, Slovensko? sa necelé polovica opýtaných vyjadrila, že s testovaním súhlasí. Zvyšok nevie alebo testovanie nepodporuje. Najviac priaznivcov má plošné testovanie medzi podporovateľmi OĽaNO, najmenej medzi priaznivcami Kotlebovcov.

V prieskume, ktorý prebiehal v období 29. októbra až 4. novembra 2020, teda pred, počas aj po prvom kole testovania, na otázku či s celoplošným testovaním respondenti súhlasia alebo nesúhlasia sa 22,9 % respondentov priklonilo k odpovedi že úplne súhlasia, 21,5 % opýtaných súhlasilo, 20,6 % sa nevedelo prikloniť k jednoznačnému názoru, 13, 2 % nesúhlasilo a 21,8 % rozhodne nesúhlasilo.

„Na Slovensku existuje približne pätina obyvateľov, ktorá nemá jasný názor na opatrenie v podobe celoplošného testovania na koronavírus. Je dôležité, aby vláda či iné inštitúcie dokázali jasnejšou, predvídateľnejšou a konzistentnejšou komunikáciou vysvetliť obyvateľom dôležitosť opatrení a tak zabezpečili ich pochopenie a zvýšili ochotu v ich dodržiavaní,“ vysvetľuje Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

PRIESKUM: Drvivá väčšina Slovákov chce ísť na plošné testovanie

Pohľad na plošné testovanie silne formujú politické postoje respondentov. Medzi najväčších zástancov plošného testovania patria voliči OĽANO (62% s ním rozhodne súhlasí) a voliči strany ZA ĽUDÍ (39,5% rozhodne súhlasí s testovaním). Naopak s plošným testovaním najmenej súhlasia voliči strany Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko (49,4% s ním rozhodne nesúhlasí), SMERu-SD (37,7% rozhodne nesúhlasí) a voliči strany HLAS -SD (33% rozhodne nesúhlasí).

Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci tohto roku. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Doteraz sa zrealizovali rozsiahle zisťovania v marci, apríli, máji, septembri a v novembri.

Zdroj: Ako sa máte, Slovensko?, November 2020, MNFORCE, Seesame, SÚ SAV a ÚVSK SAV

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK