PRIESKUM: Drvivá väčšina Slovákov chce ísť na plošné testovanie

  • Iba 10% opýtaných odpovedalo, že určite na test nepôjde
  • Premiér Matovič sa výsledkom prieskumu potešil
AktualneSIU
  • Iba 10% opýtaných odpovedalo, že určite na test nepôjde
  • Premiér Matovič sa výsledkom prieskumu potešil

Väčšina Slovákov sa celoplošného testovania na koronavírus zúčastní. Ukázal to prieskum agentúry AKO pre Hospodárske noviny. Až 72% ľudí v prieskume odpovedalo, že na testovanie pôjde. Iba 10% je presvedčených, že určite nepôjde.

 

Na prieskum už reagoval aj predseda vlády Igor Matovič. „Myslím si, že po dvoch-troch dňoch diskusie a potom, ako tu ľudia strašia, sú to veľmi dobré prvotné výsledky. Mojím cieľom je, aby prišlo čo najviac ľudí, nech to je aspoň 80-90 percent ľudí, tak dúfam, že nakoniec prídu,“ povedal pre HN k prieskumu.

Výborný výsledok po troch dňoch verejnej diskusie. GRATULUJEM Slovensko🇸🇰 72% ku 20%

Gepostet von Igor Matovic am Dienstag, 20. Oktober 2020

 

Až 44% opýtaných ľudí povedalo, že určite pôjde na test. 28% uviedlo, že „asi áno“. Približne 10% tvrdí, že nepôjde vôbec a rovnaká časť povedala, že asi nepôjde. Ostatní nevedeli alebo nechceli odpovedať. Tí, ktorí sa vyjadrili negatívne, to odôvodnili najmä tým, že sa boja nákazy priamo v mieste odberu.

K tomu dnes minister Marek Krajčí uviedol, že miesta budú zabezpečené tak, aby náhodou nedošlo k prenosu vírusu na iných ľudí. Samotné odbery sa majú vykonávať vonku, nie v interiéri. Administratívna časť sa už bude odohrávať vnútri. Dobrovoľníci na odberných miestach zabezpečia rozostupy a ďalšie bezpečnostné opatrenia.

Test alebo zákaz vychádzania. Matovič dal Slovákom na výber len dve možnosti

Každý sa bude testovať čo najbližšie miestu svojho pobytu, ktoré môže byť iné ako miesto trvalého bydliska. Premiér Igor Matovič dnes potvrdil, že testovanie bude dobrovoľné. Tí, ktorí nebudú mať žiadny test, či už tento alebo akýkoľvek iný, budú musieť zostať doma. „Áno, je to prakticky zákaz vychádzania pre tých, ktorí nemajú test,“ povedal na tlačovej besede.

Každý, kto nepodstúpi testovanie, bude musieť zostať desať dní od plošného testovania v 10-dňovej karanténe. Dobrovoľnosť testovania premiér zdôvodnil tým, že máme na Slovensku ľudí, ktorí aj tak počas druhej vlny epidémie nevychádzajú z domu.

Zdroj: HospodárskeNoviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK