Test alebo zákaz vychádzania. Matovič dal Slovákom na výber len dve možnosti

  • Kto nebude mať žiadny test, bude musieť podstúpiť 10-dňovú karanténu
  • Pilotné testovanie začne už tento piatok
testovanie na koronavírus
TASR/Michael Kappeler/dpa via AP
  • Kto nebude mať žiadny test, bude musieť podstúpiť 10-dňovú karanténu
  • Pilotné testovanie začne už tento piatok

Koalícia ešte v pondelok rozhodla o tom, že plošné testovanie na koronavírus bude dobrovoľné. S odvolaním na svoje zdroje o tom informujú Aktuality.sk. Ako ďalej uvádzajú, nie je ešte rozhodnuté o odmenách či sankciách za to, že ľudia na testovanie pôjdu, resp. nepôjdu. 

Premiér Igor Matovič na tlačovej besede dodal, že každý, kto nepríde na testovanie a nebude sa vedieť preukázať iným testom, si bude musieť dať sám 10-dňovú karanténu. „Bude to s veľmi veľkou pravdepodobnosťou dobrovoľné. Ten, kto sa nepreukáže testom, či už týmto, alebo PCR testom, alebo že si zaplatí súkromný test, bude desať dní v karanténe,“ povedal premiér.

Opäť pribudli stovky nových prípadov a šesť nových obetí koronavírusu

Nespresnil, ako sa bude kontrolovať, či daný človek bol na teste. Premiér ale pripustil, že policajti budú môcť kontrolovať potvrdenia o teste aj náhodne na ulici. „Každý testovaný dostane potvrdenie. Ak ho nebude mať, môže sa pristúpiť ku priestupkovému konaniu,“ dodal premiér. Znamená to zákaz vychádzania pre ľudí, ktorí sa nevedia preukázať testom.

Povinnosť mať test alebo nechodiť von by mala platiť od pondelka 2. novembra. Ľudia sa môžu preukázať akýmkoľvek testom, ktorý nebude vykonaný skôr ako 30. októbra. Premiér zdôraznil, že ľudia, ktorí prakticky nechodia von a nestretávajú sa s druhými ľuďmi, nebudú musieť testovanie podstúpiť. „Je napríkad zbytočné testovať dôchodcov, ktorí vzorne sedia doma a majú dobre vychované deti, ktoré im nakúpia,“ uviedol príklad Matovič.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyzval zdravotníkov, aby sa prihlásili na testovanie, pričom on sám ako zdravotník bude vykonávať odbery. Len počas tlačovej besedy sa prihlásilo 465 zdravotníkov, ktorí budú s odbermi pomáhať. Zdravotníci sa môžu prihlásiť na korona.gov.sk.

Testy na obrovské plošné testovanie Slovenska sú na ceste, začne sa už v piatok

 

Pilotné testovanie Slovákov sa má začať už tento piatok 23. októbra v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Testovať sa bude antigénovými testami, štát ich objednal približne 13 miliónov. 

Zámer celoplošného testovania oznámil verejnosti v sobotu 17. októbra predseda vlády. Testovať sa má cez víkendy a na odberových miestach, ktoré prakticky kopírujú rozmiestnenie volebných miestností, informoval minister obrany Jaroslav Naď v RTVS. Ľudí budú volať na test podľa abecedy.

Antigénový test vyhodnocuje vzorku výteru z nosohltana a výsledok je známy do 15-30 minút. Odber by mal prebiehať vonku. Keď na test prídeš, môžeš si na výsledok počkať priamo na mieste. Po vyhodnotení dostaneš do ruky obálku s výsledkom. Ak bude výsledok pozitívny, v obálke nájdeš inštrukcie, ako ďalej postupovať. 

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

Hlavná časť testovania sa uskutoční v dňoch od 30. októbra do 1. novembra 2020 a v dňoch od 6. až 8. novembra 2020, pričom aktuálne je identifikovaných takmer 5 000 odberných miest. Vzorky budú odoberať zdravotníci, teda nie príslušníci ozbrojených síl.

Zdroj: Aktuality.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK