Zakladateľ odchádza. Jack Dorsey potvrdil, že končí ako riaditeľ Twitteru

  • Jack Dorsey plánuje odstúpiť z funkcie generálneho riaditeľa sociálnej siete Twitter
  • Jacka sa pokúšali jeho spoluzakladatelia z postu riaditeľa vyhodiť už pred rokom
  • Dorsey je aj zakladateľom finančnej platobnej firmy Square
Twitter. Na archívnej snímke zo 7. júna 2019 spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey
Twitter. Na archívnej snímke zo 7. júna 2019 spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey., Unsplash/Brett Jordan TASR/AP/Francois Mori
  • Jack Dorsey plánuje odstúpiť z funkcie generálneho riaditeľa sociálnej siete Twitter
  • Jacka sa pokúšali jeho spoluzakladatelia z postu riaditeľa vyhodiť už pred rokom
  • Dorsey je aj zakladateľom finančnej platobnej firmy Square

Jack Dorsey podľa denníka NY Times a rovnako podľa viacerých zahraničných zdrojov plánuje odstúpiť z funkcie generálneho riaditeľa sociálnej platformy Twitter. Jack Dorsey je zároveň spoluzakladateľom tejto sociálnej siete, ktorú založili spolu s Evanom Williamsom, Bizom Stoneom a Noahom Glassom v roku 2006.

Jack Dorsey túto správu neskôr potvrdil. „Rozhodol som sa opustiť Twitter, pretože si myslím, že firma je pripravená, aby pokračovala bez svojich zakladateľov,“ uviedol Dorsey.

Minulý rok sa ho Elliott Management, akcionár na Twitteri, pokúsil vytlačiť z výkonnej rady práve pre pomalý rast platformy. Jack Dorsey bol z funkcie riaditeľa prepustený v roku 2008, avšak v roku 2015 sa na túto pozíciu vrátil po tom, ako Dick Costolo odstúpil.

Dorsey je taktiež zakladateľom a výkonným riaditeľom finančnej platobnej spoločnosti Square, ktorú založil v roku 2009.

Jackovo vedenie Twitteru bolo spochybňované niektorými zamestnancami práve preto, že trávil priveľa času v jeho druhej firme, vo firme Square.

Taktiež tvrdili, že sa venuje iným projektom, len nie Twitteru. „Ďalší zamestnanci sa okolo neho zhromaždili počas pokusu vytlačiť ho minulý rok von a použili hashtag #WeBackJack ako protestný výkrik,“ uvádza NY Times.

„Spoločnosť začiatkom tohto roka uviedla, že jej cieľom je mať do konca roka 2 023 315 miliónov denných aktívnych používateľov a v tomto roku chcú aspoň zdvojnásobiť svoje ročné príjmy,“ uviedol portál CNBC, ktorý prišiel s informáciou o odstúpení Jacka Dorseyho ako prvý.

Jack Dorsey odstupuje

Dorsey (45) bol výkonným riaditeľom sociálnej siete Twitter aj fintechu Square. Aj po odchode z čela spoločnosti však zostane členom správnej rady Twitteru, kým sa neskončí jeho funkčné obdobie na stretnutí akcionárov v roku 2022, píše TASR.

Agrawal bude musieť splniť agresívne interné ciele Twitteru. Spoločnosť skôr v tomto roku uviedla, že do konca roka 2023 chce mať 315 miliónov monetizovateľných denných aktívnych užívateľov, pričom v chce v roku 2023 minimálne zdvojnásobiť tržby.

Dorsey je spoluzakladateľ Twitteru, ktorý vznikol v roku 2006 a do roku 2008 bol jeho výkonným riaditeľom, kým nebol nútený odísť. Potom sa do čela spoločnosti opäť dostal v roku 2015, keď odstúpil bývalý šéf Dick Costolo. Akcie  Twitteru sa od Dorseyho nástupu 5. októbra 2015 posilnili o 85 %. Akcie Square však od vstupu na burzu 19. novembra 2015 vyskočili o 1566 %.

Zdroje: NY Times, CNBC, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie