„Dúhová revolúcia v réžii SaS, Hlasu a Prezidentského paláca,“ hovorí Gyimesi o pokuse odvolať vládu

  • Pre Gyimesiho je odvolávanie vlády absurdné, Kamenický sa pýta na plán B
  • Poslanec OĽANO hovorí, že by bol rád, ak by rozpočet podporili tarabovci
György Gyimesi v NRSR
TASR/Jakub Kotian
  • Pre Gyimesiho je odvolávanie vlády absurdné, Kamenický sa pýta na plán B
  • Poslanec OĽANO hovorí, že by bol rád, ak by rozpočet podporili tarabovci

Hlasovanie o nedôvere vláde je pokusom o dúhovú revolúciu a rozpočet treba schváliť aj s tou najtvrdšou opozíciou. Takto sa k aktuálnym udalostiam vyjadril poslanec OĽANO György Gyimesi v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Mne vôbec nebude prekážať, ak za rozpočet bude hlasovať pán Taraba či pán Kuffa, bol by som dokonca rád. Môžem však v tejto relácii potvrdiť, žiadne dohody s tarabovcami nie sú,“ povedal Gyimesi v TA3.

Dúhová revolúcia

Ide o najabsurdnejšie odôvodnenie odvolávania vlády, komentoval predložený návrh na vyslovenie nedôvery vláde koaličný poslanec György Gyimesi (OĽANO). Poslanec Marián Viskupič z SaS, ktorá odvolávanie iniciovala, na dôvodoch trvá. Poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) avizoval podporu odvolaniu, liberálov sa však pýta na plán B. Ako upozornil, na predčasné voľby treba zmenu Ústavy SR. 

Gyimesi komentuje odvolávanie ako pokus o dúhovú revolúciu v réžii SaS, Hlasu-SD a Prezidentského paláca. „Chcú nastoliť progresívnu vládu tých, ktorí nikdy neboli zvolení,“ uviedol. Odmieta, že by koalícia rezignovala na boj proti korupcii a mafiánskemu štátu. Nerozumie ani argumentu o nedohode vlády s lekármi.

V prípade úspešného odvolávania sú podľa Viskupiča tri možnosti, napríklad nová parlamentná väčšina či predčasné voľby. Odmieta, že by SaS bola dohodnutá s prezidentkou na úradníckej vláde. SaS je podľa neho pripravená zahlasovať za ústavný zákon, ktorým by sa umožnilo skrátiť volebné obdobie.

V predloženom návrhu im však prekáža možnosť schváliť volebné obdobie referendom. Kamenický považuje referendum za najväčšiu formu demokracie, o ktorú chce SaS ľudí pripraviť. Ako zdôraznil, ak sa nezmení Ústava SR, žiadne predčasné voľby nebudú. Šéf SaS Richard Sulík by mal podľa neho jasne povedať, o čo mu ide.

Rozpočet je na hrane

V súvislosti s rozpočtom na rok 2023 Gyimesi ubezpečil, že problém s výdavkovými limitmi bude vyriešený, o riešení má informovať premiér Eduard Heger (OĽANO). Neprekážalo by mu, ak by rozpočet prešiel vďaka nezaradeným poslancom okolo Tomáša Tarabu alebo Štefana Kuffu. Odmieta existenciu dohôd s tarabovcami.

SaS podľa Viskupiča s rozpočtom nesúhlasí, hodnotí ho ako nafúknutý, populistický, predvolebný. Poukázal na extrémne vysoký deficit. Pripustil však, že výdavkové limity by mohli rozpočet skvalitniť. Kamenický potvrdil, že Smer-SD by rozpočet mohol podporiť iba v prípade garancie predčasných volieb. V návrhu mu prekáža vysoký dlh, neefektívne vynakladanie peňazí i neriešenie zákona o dlhovej brzde.

Oddlženie nemocníc podľa Viskupiča SaS pravdepodobne podporí. Podotkol však, že nejde o systémové riešenie. Kamenický skonštatoval, že Smer-SD aj v minulosti oddlženie nemocníc podporil. Poukázal však na podozrenia pri čerpaní prostriedkov na oddlženie z minulosti.

K odchodu Martina Klusa z SaS Viskupič povedal, že sa rozišli korektne a Klus smeruje mimo slovenskej politiky.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Remišová nevie, o čo strane SaS ide

Návrh na odvolanie vlády od strany Sloboda a solidarita (SaS) nemá žiadnu dobrú koncovku, nemá ani hlavu, ani pätu. Predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová to uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti.

Podľa nej je návrh potvrdením toho, že strana SaS dávno nie je stranou zdravého rozumu a spojila sa s tým najhorším, čo bolo a je na politickej scéne. Remišová si myslí, že strana SaS je hodnotovo stratená, ak dosiaľ nepochopila, že boj proti korupcii sa nedá robiť s korupčníkmi a že demokracia sa nedá rozvíjať s pomýlenými politikmi, ktorí nás geopoliticky ťahajú na východ a mimo spojencov.

„SaS teraz obieha a láme všetkých možných poslancov v parlamente na podporu odvolania vlády, no súdny človek si ťuká na čelo a pýta sa, o čo vlastne tejto partii v politike ide. My nemáme žiadne kauzy, sme konzistentní v otázkach proeurópskej orientácie, ako žiadna iná vláda za posledných 10 rokov, dokonca hospodárime s menším deficitom, ako keď SaS bola vo vláde,“ napísala predsedníčka Za ľudí.

SaS chce odvolať vládu s cieľom zefektívniť boj proti korupcii, a tiež presadiť paragraf 363. Remišová položila otázku, s kým chce SaS zložiť novú vládu, prípadne postaviť s prezidentkou úradnícku vládu, a dosiahnuť tieto ciele. Pýta sa, či to bude Peter Žiga, ktorý je pod ich návrhom podpísaný a ktorý je obvinený z korupcie, alebo Peter Pellegrini (Hlas-SD) či Robert Fico (Smer-SD), prípadne fašisti.

Zdroje: TASR, TA3, Facebook/Veronika Remišová, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá