Ďuris Nicholsonová: Cirkev je vazalom súčasnej vlády, SaS žiada odlúčenie cirkvi od štátu

  • Odlúčenie cirkvi od štátu je téma, ktorú vládni predstavitelia rozoberajú už niekoľko rokov
  • Podľa europoslankyne Lucie Ďuris Nicholsonovej by cirkev už viac nemala byť platená zo štátneho rozpočtu, ale z asignačnej dane
  • Vatikánska zmluva v súčasnosti predstavuje problém, Nicholsonová premýšľa o jej rozviazaní
nicholsonová
SITA/Branislav Bibel
  • Odlúčenie cirkvi od štátu je téma, ktorú vládni predstavitelia rozoberajú už niekoľko rokov
  • Podľa europoslankyne Lucie Ďuris Nicholsonovej by cirkev už viac nemala byť platená zo štátneho rozpočtu, ale z asignačnej dane
  • Vatikánska zmluva v súčasnosti predstavuje problém, Nicholsonová premýšľa o jej rozviazaní

Cirkev si neplní autonómnu funkciu, povedala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová z politickej strany SaS. Práve SaS žiada zmenu modelu financovania cirkvi, v ktorom by už cirkev nebola financovaná zo štátneho rozpočtu. Napriek tomu ale dodáva, že niektoré aktivity s verejnoprospešným charakterom by mali byť financované štátom.

Podľa Nicholsonovej je cirkev vždy prepojená so súčasnou vládou, o čom sme sa presvedčili počas minulých vlád. Cirkev tak úplne neplnila svoju funkciu, pretože v opačnom prípade by nedostala financie zo štátneho rozpočtu. „Cirkev je vazalom súčasnej vlády, ktorá rozhoduje o tom, koľko peňazí tá či oná cirkev dostane,“ povedala Nicholsonová.

Zároveň dodala, že Slovensko a Belgicko sú dve krajiny, v ktorých je cirkev platená zo štátneho rozpočtu. V iných krajinách funguje asignačná daň či iné modely.

Odluku štátu od cirkvi SaS rieši už dlhšie

SaS odluku štátu od cirkvi navrhovala už v roku 2011 s riešením spomínanej asignačnej dane. „Asignácia dane predstavuje mechanizmus priamej podpory mimovládnych organizácií a neziskového sektora,“ vysvetľuje Ministerstvo financií Slovenskej republiky. SaS žiada, aby sa táto asignačná daň nevzťahovala len k mimovládnym organizáciám, ale aj cirkvi.

Napriek riešeniu ale Nicholsonová pochválila činnosť cirkvi v oblasti charitatívnej činnosti v rómskych osadách či zaobstarávaní národnokultúrnych pamiatok. Práve v takýchto oblastiach by cirkev mala dostať financie zo štátneho rozpočtu, inak ale nie. 

nicholsonová
zdroj: Facebook/Sloboda a Solidarita

Cirkev má na dosah na viaceré záležitosti 

To, že cirkev má na Slovensku veľkú moc, dokazuje „kauza“ s potratovou tabletkou z roku 2013. Akonáhle bola na Slovensku registrovaná, postavili sa proti nej biskupi, cirkevní hodnostári i poslanci politickej strany KDH. Nepomohli ani stanoviská verejnosti, že chemický potrat je najbezpečnejší spôsob interrupcie.

Vplyvom katolíckej cirkvi podľa Nicholsonovej dodnes lekári nemajú možnosť predpisovať túto tabletku, pretože slovenská legislatíva nepozná pojem „chemický potrat“. V roku 2015 OSN vyčítalo Slovensku, že interrupcie sú u nás stále nedostupné.  

Odstúpenie od Vatikánskej zmluvy je otázkou času

Odporcovia odlúčenia cirkvi od štátu tvrdia, že cirkvi budú finančne poddimenzované a nebudú napĺňať to, čo doteraz. Ako už bolo spomenuté, mnohé cirkvi po celom svete sú financované inak ako zo štátneho rozpočtu a napriek tomu nie sú poddimenzované, podotkla Nicholsonová.

Konečne je to tu. Do parlamentu putuje zákon, ktorý umožní odoberať tituly

Zároveň poukázala na Vatikánsku zmluvu, ktorá umocňuje beztak silné postavenie cirkvi v našej krajine. Nicholsonová vytkla fakt, že zmluva bola podpísaná narýchlo a bez spoločenskej diskusie, ktorá údajne chýba dodnes.  

Okrem toho je táto zmluva problematická, pretože neobsahuje článok o podmienkach odstupu. Dá sa tak urobiť iba po dohode s Vatikánom, ktorú môže uzavrieť minister zahraničných vecí. Podľa Nicholsonovej nie je vylúčené, že sa tak skôr či neskôr stane.

Zdroje: Facebook/SaS, MFSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá