Konečne je to tu. Do parlamentu putuje zákon, ktorý umožní odoberať tituly

  • Novela by mala vstúpiť do platnosti od začiatku roku 2021
  • Bude sa tak vzťahovať na záverečné práce študentov odovzdané po januári 2021
20200825_uskrizstab1722816
TASR/Pavel Neubauer
  • Novela by mala vstúpiť do platnosti od začiatku roku 2021
  • Bude sa tak vzťahovať na záverečné práce študentov odovzdané po januári 2021

Koaliční poslanci na najbližšej schôdzi parlamentu 2. septembra predložia návrh novely vysokoškolského zákona, ktorá umožní rektorom odnímať vysokoškolské tituly.

Ako informovala v tlačovej správe Dáša Macaríková z mediálneho tímu OĽaNO, novela by mala vstúpiť do platnosti od začiatku roku 2021 a bude sa vzťahovať na záverečné práce študentov odovzdané po januári 2021, keďže nezavádza princíp retroaktivity. Zavádza však princíp, „kto akademický titul prideľuje, ten ho odníma.“

Macaríkova priblížila, že o neplatnosti štátnej skúšky by po novom mohol rozhodnúť rektor univerzity. Urobiť tak môže v prípade, ak záverečnú prácu alebo jej časť preukázateľne nevypracoval absolvent, alebo absolvent úmyselne neoprávnene použil časť inej práce, či ju dokonca skopíroval celú a takto získal výhodu, ktorá mu dopomohla k ukončeniu štúdia.

Konať bude môcť tiež, ak bol absolvent právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, ktorý mu dopomohol získať titul, teda ak o porušení pravidiel jeho získania rozhodne súd.

Vysokoškolákom sa na prezenčnú výučbu nechce. Viac ako polovica by sa radšej učila online

Jeden z predkladateľov novely, predseda Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Richard Vašečka (OĽaNO) uviedol, že kauzy diplomových prác politikov odkryli zásadný problém slovenského vysokého školstva.

Študenti sa musia učiť kvôli vzdelaniu, vedomostiam a nie len kvôli tomu, aby získali titul, ktorý síce vyzerá efektne na vizitke, ale nie je zárukou vzdelania. Na zvýšenie kvality štúdia však musíme urobiť podstatne viac zmien ako len túto,“ upozornil. Novela je podľa neho prvým krokom k tomu, aby bolo slovenské vysoké školstvo kvalitnejšie a spravodlivejšie.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá