Ďuriš Nicholsonová: Ficov a Kaliňákov čas príde čoskoro. Skláňam sa pred poctivými policajtmi

  • Hosťom Startitup Diskusného klubu bola slovenská liberálna poslankyňa a poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová
  • Bývalá poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky sa rozhovorila o zatýkaní, korupcii a dnešnej vláde
TASR/Martin Baumann
  • Hosťom Startitup Diskusného klubu bola slovenská liberálna poslankyňa a poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová
  • Bývalá poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky sa rozhovorila o zatýkaní, korupcii a dnešnej vláde

Rodená Bratislavčanka je členkou politickej strany Sloboda a Solidarita a v roku 2010 sa stala poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky. Od júla 2019 vykonáva mandát poslankyne Európskeho parlamentu. Zaujímavosťou je, že keď pôsobila ako štátna tajomníčka, bola často kritizovaná za chýbajúce vysokoškolské vzdelanie.

Kvôli tomu začala v roku 2010 študovať v Prahe, no štúdium kvôli povinnostiam prerušila. Od roku 2018 študuje psychológiu na Paneurópskej vysokej škole.

nicholsonová
zdroj: SITA/Branislav Bibel

Žiadne prekvapenia

Veľká časť rozhovoru sa venovala práve zatýkaniu, ktoré je v posledných dňoch témou číslo jeden. Poslankyňa si myslí, že NAKA ešte neskončila. „Som veľmi rada, že sa našlo niečo, čo konečne prebilo koronu. Sledujem to s veľkou dávkou radosti, pretože už v roku 2018 som so svojim poradcom Pavlom Milanom upozornila činné orgány na Makóa, ktorý daňové nezrovnalosti neposúval ďalej. On ich chodil vypaľovať a to smrdelo obrovskou korupciou,“ hovorí Nicholsonová v úvode. 

Ako sama hovorí, tieto veci ju vôbec neprekvapujú. „Makó mal sedieť už dávno. Veľmi rýchlo sa zosypal a začal rozprávať,“ konštatuje. Priame dôkazy sa k Nicholsonovej a Milanovi dostali už v roku 2018. Priniesli im ich osoby z podnikateľského prostredia.

„Priniesli nám hodnoverne spracované informácie o daňových únikov. Všetko nasvedčovalo tomu, že pohľadávky neposúvali ďalej a išlo o korupciu. Dopracovali sme sa k tomu, že tam bol spáchaný trestný čin prekročenia právomoci verejného činiteľa a samozrejme aj tie daňové úniky. Podávali sme teda 2 trestné oznámenia, sťažovali sme sa na postup vyšetrovateľky, no aj to nám bolo zvrhnuté zo stola,“ pokračuje. 

Róbertovia pôjdu ako ďalší

Nicholsonová hovorí, že hoci bol Kočner veľkým prekvapením pre všetkých, zatýkanie ešte neskončilo. Verí, že ľudia z jeho blízkosti budú zatknutí tiež. „Všetky indície viedli k tomu, že na Slovensku funguje štát v štáte a polícia v polícii,“ hovorí. „Už v roku 2018 som Kaliňákovi hovorila, že tu nie je od toho, aby niečo vyšetroval. On sa svojej funkcie držal, aby zahladzoval problémy. To isté robil aj Fico. Myslím si, že v krátkej dobe budeme svedkami toho, že títo páni skončia vo väzbe.“

„To čo sa deje v dnešných dňoch sa nedeje vďaka Pellegrinimu, Matovičovi, Ficovi alebo Kaliňákovi. Je to vďaka poctivým policajtom z NAKA, ktorí museli veľmi dlho čakať, kým s týmto vyšli. Museli to mať premakané na 100 %. Nemyslím si ale, že to je už koniec. Budú padať aj ďalšie hlavy,“ hovorí. 

Matovič robí to, čo sa mu v noci sníva. Politika musí byť postavená na profesionalite, hovorí Pellegrini

Poslankyňa kritizuje aj správanie Róberta Kaliňáka. „Rezort ministra vnútra viedol 10 rokov a stále sa opakoval, že je hrdý na policajtov a vyšetrovateľov. Stále tvrdil, že kauzy musia byť vyšetrené,“ tvrdí. Podľa Nicholsonovej si však zásluhy na vyšetrovaní môžu pripisovať len tí najpoctivejší. Tí sa podľa jej slov dostali k obrovskej databáze informácií, ktoré posunuli ďalej. „Medzi nimi bola aj Kočnerova Threema. Skláňam sa pred ľuďmi, ktorí sa toho chopili, pretože vďaka ich nebojácnosti niektorí ľudia už sedia.“

Za Sulíkom stojí

„Hlas je update Smeru,“ vyslovuje slová, ktoré si väčšina myslí. „Žiga, Tomáš aj Pellegrini boli pri všetkom, čo sa dialo. Nikdy by som nestála za Sulíkom, keby robil takéto veci. Chcela by som sa od toho dištancovať. Neviem si predstaviť, že by som sa ich zastávala.“

zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

Nicholsonová tvrdí, že Richard Sulík nie je ten typ politika, ktorý vyhľadáva konflikty. Pracuje s dátami a analýzami, nie s emóciami. Matovič je podľa nej vzťahovačný. „To, že sme v jednej vládne neznamená, že budeme zdieľať každý názor premiéra. Ak by sme sa k tomu nevyjadrili, kto by obhajoval iné princípy? My sme hlad zdravého rozumu a zodpovedáme sa našim voličom. Niektoré rozhodnutia premiéra nie sú racionálne. My musíme s voličom komunikovať,“ hovorí. 

„Keď si pozriete dnešnú vládu, je to vláda, ktorá sa snaží odbiť útoky korony a nemajú čas zmocniť sa štátu. Korona to všetko obrátila úplne naopak. K reforme sa dopracovala pani Kolíková, lebo rezort spravodlivosti nie je bojom proti korone tak veľmi zasiahnutý,“ uzatvára Nicholsonová. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech