Dušan Dědeček chcel ísť na slobodu: Sudca rozhodol, vyšetrovanie je v závere

  • Sudca krajského súdu v stredu rozhodol o osude Dušana Dědečka
  • Pod kolesami jeho auta v októbri zomreli piati ľudia
  • Vyšetrovanie je v závere
dědeček zochova
Obvinený vodič Dušan Dědeček z vlaňajšej tragickej dopravnej nehody v centre Bratislavy, TASR/Dano Veselský, Martin Baumann
  • Sudca krajského súdu v stredu rozhodol o osude Dušana Dědečka
  • Pod kolesami jeho auta v októbri zomreli piati ľudia
  • Vyšetrovanie je v závere

Sudca Krajského súdu v Bratislave v stredu neverejne rozhodol o osude vodiča zo Zochovej. Dušan Dědeček ostáva vo väzbe, sudca jeho sťažnosti nevyhovel.

„Krajský súd v Bratislave na neverejnom zasadnutí senátu dňa 08.03.2023 rozhodol tak, že sťažnosť obvineného D.D. zamietol ako nedôvodnú, keďže dôvod preventívnej väzby trvá naďalej a nebolo možné väzbu nahradiť,“ uviedol pre Startitup hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

 

Vyšetrovanie tragickej nehody na Zochovej ulici je v závere. Pozostalí, advokáti, ako aj samotný Dušan Dědeček čakajú už len na znalecký posudok z odboru dopravy.

Dušan Dědeček šoféroval auto smrti, ktorým 2. októbra narazil do davu ľudí stojacich na zastávke. Pri tragickej nehode zomrelo päť z nich. Vinník fatálnej zrážky adresoval pozostalým listy spoza mreží.

List chápu ako falošnú snahu

Nový Čas v tejto súvislosti oslovil otca jednej zo študentiek, ktorá pri nehode prišla o život. „Našej dcérke to život nevráti. Snahu dostať sa na slobodu zo strany pána Dědečka však chápeme ako nesmiernu drzosť a výsmech do tváre zronených rodičov nebohých detí. Obvinený sa sám vyjadril pred súdom, že sa nemieni vyhnúť trestu. Tak keď chce prijať trest, ktorý si zaslúži, tak nech dostane adekvátny trest. Aj tak je on a jeho rodina na tom lepšie v porovnaní s nami, nakoľko sa p. Dědeček môže tešiť z prítomnosti svojho syna. Naša Natálka takú možnosť nedostala…,“  vyjadril sa pre denník.

List rodičia nepovažujú za úprimný a sú z neho nahnevaní. „Neakceptovali ho, naopak ich nahneval, chápu ho iba ako nejakú falošnú snahu, ako podoprieť svoje prepustenie z väzby na slobodu,“ povedal pre Startitup advokát pozostalej rodiny Patrik Benčík.

   

Podľa neho listy, ktoré Dědeček rodinám rozoslal, nezohrali pri rozhodovaní úlohu, no súd by na ich obsah mohol prihliadať pri určovaní výšky trestu.

Slová, ktoré nezodpovedný vodič rodičom nebohej dievčiny v liste adresoval, advokát s ohľadom na rodinu bližšie špecifikovať nechcel. „Sú tam v podstate len také frázy, čo už odzneli,“ reagoval s tým, že Dědeček zapísal viac ako jednu A4.

Listy adresátom z väzby rozposlal začiatkom decembra minulého roka, a teda ešte predtým, ako ho Krajský súd v Bratislave zobral do väzby.

Vyšetrovanie je na konci

Vyšetrovanie je podľa advokáta rodiny takmer na konci, nemyslí si, že je do spisu ešte niečo potrebné dokladať. „Tam už sa čaká len na znalecké posudky z odboru dopravy, inak sú všetci svedkovia vypočutí,“ potvrdil pre Startitup.

To, aký návrh súdu pri pojednávaní rodina predloží, nechcel ešte konkretizovať, no ako poškodení sa nebudú môcť odvolať voči výroku o vine a treste, ale iba voči výške spôsobenej škody. Rodina nebohej študentky bude od vodiča rozhodne požadovať peňažné odškodnenie. Jeho výšku však Benčík s rodinou ešte nekomunikoval.

Podobne sa k priebehu vyšetrovania vyjadril pre Startitup aj advokát obvineného Dědečka Jiří Kučera: „Čakáme na znalecký posudok z odboru dopravy, ktorý by mal byť hotový niekedy koncom budúceho týždňa. Potom pôjdeme na úkon, kde sa oboznámime s výsledkami vyšetrovania.“

„Tam už to pôjde pomerne rýchlo, môžeme predkladať nejaké návrhy na doplnenie dokazovania, pričom vyšetrovateľ ich môže odmietnuť bez nejakého odôvodnenia a potom odovzdá spis s návrhom na MPO prokurátorovi, akonáhle prevezme spis prokurátor, tak už je na ňom, či a kedy podá obžalobu, väčšinou je to niekoľko mesiacov, tu predpokladám, že to bude dosť rýchlo, vzhľadom na to, ako konajú OČTK v tejto veci,“ dodal.

Tragická nehoda

Muž, ktorý dlhé roky pôsobil vo federácii pre nepočujúcich športovcov, 2. októbra krátko po desiatej hodine večer navždy zmenil životy desiatkam ľudí, keď v podnapitom stave spolu so svojím synom na sedadle spolujazdca pri odbáčaní vrazil v 130-kilometrovej rýchlosti do nič netušiacich ľudí stojacich na zastávke Zochova.

Na snímke obvinený Dušan D. odchádza v sprievode členov Zboru väzenskej a justičnej stráže
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Dědeček mal podľa vyšetrovateľa už od rána popíjať, pričom vedel, že v ten deň bude šoférovať. Krátko po desiatej večer odišiel zo synom z kancelárie.

„…v čase okolo 22:24 h viedol toto vozidlo po ulici Staromestská v smere na most SNP, kde pri výjazde z podjazdu pod Hodžovým námestím na Staromestskú ulicu viedol vozidlo v pravom jazdnom pruhu rýchlosťou približne 130 km/h a pri prejazde ľavotočivej zákruty nachádzajúcej sa pred zastávkou Mestskej hromadnej dopravy ,Zochova’ vozidlo stratilo jazdnú stabilitu pravdepodobne z dôvodu prekročenia rýchlosti a vyšlo do priestoru zastávky MHD Zochova určenej pre chodcov, kde sa v tom čase nachádzalo okolo štyridsať osôb, a prednou časťou vozidla narazil do skupinky chodcov stojacich v blízkosti označníka zastávky, následne toto svojou kinetickou energiou poškodených odnieslo do vzdialenosti niekoľkých metrov od zastávky – do parku,“ detailne opisuje uznesenie z minulého pojednávania okresného súdu.

Na mieste zomreli štyria ľudia, ďalšia žena skonala hneď na druhý deň v nemocnici. Okrem toho spôsobil Dědeček vážne zranenia ďalším šiestim ľuďom. Bývalému funkcionárovi sa život zmenil doslova z minúty na minútu, keď svoju kanceláriu v centre mesta vymenil za väzobnú celu.

Dědeček sa v októbri pred sudcom pre prípravné konanie vyjadril, že to, čo spáchal, ľutuje, k možnosti pokračovať v trestnej činnosti uviedol, že tento zážitok, ktorý prežil, je pre neho tak silno negatívny, že už nikdy nebude motorové vozidlo šoférovať. Obvinenému mužovi hrozí pre závažný paragraf všeobecného ohrozenia až doživotie za mrežami. 

Zdroj: Nový Čas 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá