Dvakrát predal Eiffelovku. Čech Lustig bol grandióznym podvodníkom, obtiahol aj Al Caponeho

  • Podvody, ktorých sa dopustil Viktor Lustig, doslova vyrážajú dych
  • „Predal” dokonca Eiffelovku – hneď 2x
  • Oklamať sa mu podarilo aj Al Caponeho
Viktor Lustig
Screenmix.net / Wikimedia.org/Mark at wts wikivoyage
  • Podvody, ktorých sa dopustil Viktor Lustig, doslova vyrážajú dych
  • „Predal” dokonca Eiffelovku – hneď 2x
  • Oklamať sa mu podarilo aj Al Caponeho

Keď sa o nejakom človeku povie, že mu nemožno veriť ani jeho vlastné meno, zvyčajne sa to myslí obrazne. Doslovne to ale platí v prípade tohto podvodníka, ktorý počas svojho života vystriedal viac ako 40 pseudonymov. To by však bolo v jeho podvodníckej „kariére” tým najmenším problémom. 

Pofidérny stroj na peniaze

Čech Viktor Lustig sa narodil v mestečku Hostinné v podhorí Krkonôš. Už od mlada oplýval neobyčajným intelektom, charizmou a plynule hovoril viacerými jazykmi. Vďaka súhre týchto skutočností si mohol dovoliť Česko opustiť a vydal sa na západ. 

Po prvýkrát sa Lustigova vynaliezavosť ukázala počas jeho plavby parníkom do New Yorku. Ako uvádza portál iPrima, spoločnosť mu vtedy robilo viacero zbohatlíkov a príležitosti sa tak rozhodol chopiť veľmi neštandardným spôsobom. 

Lustig zostrojil počas plavby malú skrinku, o ktorej tvrdil, že je zázračnou továrňou na peniaze. Jeho trik bol pritom doslova „magický” — zbohatlíkov presvedčil, aby do stroja vložili jednu stodolárovú bankovku. Keď skrinku po 6 hodinách otvorili, bankovky tam boli, zázračne, dve.

Victor Lustig
zdroj: Page from a 1935 Philadelphia newspaper, Public domain, via Wikimedia Commons

Keď Lustig boháčom povedal, že im tento stroj predá za 30-tisíc dolárov, uverili mu a išli sa oň potrhať. Malo to však 2 háčiky. Prvým bolo to, že keďže „množenie” jednej bankovky trvalo až 6 hodín, Lustig si predaj tohto stroja naplánoval vždy tak, že kým oklamaní ľudia zistili, že boli podvedení, bol už dávno preč. 

Druhým, nemenej veľkým problémom bolo, že tento trik skutočne fungoval, avšak iba jeden alebo dvakrát. Potom už zo skrinky nelietali stodolárovky, ale len prázdne biele papiere. Napriek tomu, o aký bizarný podfuk išlo, Lustigovi sa takto podarilo oklamať množstvo ľudí.

Raz dokonca predal stroj aj texaskému šerifovi, ktorému sa potom ale podvodníka podarilo vypátrať. Lustig bol však majstrom slova a šerifa presvedčil, že stroj nefunguje len preto, že ho nevie ovládať. Ako odškodné mu ale ponúkol balík peňazí, ktoré šerif prijal. Až doma zistil, že peniaze sú, (ne)prekvapivo, falošné. 

Muž, ktorý predal Eiffelovku. Dvakrát

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: iPrima.cz, G, Czechmag, iPrima, iDnes, Extralife

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá