Dve Nitrianky založili jedinečnú bylinkovú čajovňu, ktorá spája kvalitné knihy a voňavé nápoje

  • Kamarátky Hana Chmelová a Radka Sýkorová sa bez veľkých očakávaní hodili do rozbúrenej vody podnikania a v Nitre založili nevšedný koncept čajovne s názvom Antikvariát Zrkadlo. Cítiť sa tu budeš ako doma predovšetkým, ak si milovníkom kvalitnej literatúry v spojení s voňavým bylinkovým čajom.
anko
Juraj Macánek
  • Kamarátky Hana Chmelová a Radka Sýkorová sa bez veľkých očakávaní hodili do rozbúrenej vody podnikania a v Nitre založili nevšedný koncept čajovne s názvom Antikvariát Zrkadlo. Cítiť sa tu budeš ako doma predovšetkým, ak si milovníkom kvalitnej literatúry v spojení s voňavým bylinkovým čajom.

Hana a Radka sa do podnikania pustili bez veľkolepého biznis plánu, len s vidinou, že nájdu alebo si ich nájdu ľudia, ktorí budú naladení na podobnú nôtu, vôňu ako ony.  A predsa sa im to podarilo. V útulnom priestore, do ktorého dali kus seba dnes spájajú samé dobré veci – poctivé bylinkové čaje, zákusky a podnetnú literatúru.

„Po prvom zhliadnutí priestoru, v ktorom fungujeme sme sa do neho zaľúbili. Počas zariaďovania a vybavovania sme si nahromadili kopec zaujímavých zážitkov, na ktoré budeme isto ešte veľmi dlho spomínať,“ povedala Radka pre Startitup.

To čo robia, sa nedá nazvať typickým kávovým biznisom aj keď ani o kvalitnú kávu tu núdza naozaj nie je. V tomto antikvariáte však v prvom rade ide o často veľmi vzácne knižky.

„Každá jedna niekoľkokrát prejde našimi rukami, kým poputuje do poličky, takže si k nim stihneme vytvoriť puto. Vždy keď od nás nejaká kniha odchádza, je nám za ňou smutno, v niektorých prípadoch by sme si ju najradšej nedali.“

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Juraj Macánek

Radka aj Hana sú obe milovníčkami byliniek a tiež ich aktívnymi zberateľkami. Preto bola súčasťou ich biznis sna aj bylinko-čajovňa. Takže tu pripravujú čaje z byliniek, ktoré sú divoko rastúce na našich lúkach a v lesoch, prípadne dopestované v záhradkách.

Obe kamarátky sú vyštudované stavbárky, takže po skončení vysokej školy sa s obrovským entuziazmom pustili do „stavania“. Ten ale časom opadol, keďže ich to  vždy ťahalo „trochu“ iným smerom.

Už počas vysokej školy sme pravidelne vyhľadávali miesta „s dušou“, spojené s literatúrou, divadlom, umením… Bolo o nás známe, že namiesto študentskej  ide dvojica R+H  do divadla,  na čítačku alebo na nejakú besedu .  Tiež každý vedel, že vedľa kopy papierov z prednášok u nás nájdu štósy kníh z antikvariátov (nie skrípt). Takže bolo iba otázkou času, kedy si tento svoj sen splníme.“


Ich bylinko-čajovňa spojená s antikavriátom je miesto, na ktorom nie je núdza o priateľské stretnutia, podnetné rozhovory a zaujímavé typy ľudí. Stretneš tu knihomoľov, náhodných okoloidúcich, ktorých prilákala bylinková vôňa ako aj cestujúcich, čakajúcich na autobus, keďže sú priamo na autobusovej stanici.

 „Študenti tu zväčša zháňajúci „študijný materiál“ alebo len tak vypĺňajúci čas medzi prednáškami. Najčastejšie sú to naši najobľúbenejší, kniho- príbeho-ľúbiči. Občas sa snažíme vybehnúť  aj medzi ľudí na rôzne festivaly alebo trhy,práve  tam dostávame množstvo podnetov a nápadov.“

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Juraj Macánek

Hana a Radka sú toho názoru, že záujem ľudí o knižky z antikvariátu sa nevytráca ani v dnešnej modernej dobe. Duo kamarátok sa tu snaží mať vždy pestrú ponuku knižiek, aby  sa pokúsili vzbudiť záujem o knižky aj u takých, ktorí ešte možno ani nevedia, že ho majú.

„Máme knižky staršie, novšie, moderné, v rôznych jazykoch. Snažíme sa sledovať a zisťovať, čo ľudia radi čítajú, aká je dostupnosť starších kníh, ktoré sú ešte zaujímavé pre moderného človeka, stále sa to učíme a že  je to riadna veda. Alebo možno my máme aj trochu skreslený pohľad, pretože vyhľadávame spoločnosť, v ktorej majú knižky stále hodnotu. Každopádne sa tešíme, že môžeme použitým knižkám dávať nový domov, ochrániť ich tak pred vyhodením a niekoho ďalšieho nimi potešiť.“

Do budúcna majú milovníčky kníh zaujímavé plány. Jednou z vecí, ktoré by chceli zrealizovať je vytvorenie online databázy kníh, aby bolo možné si pozrieť ich ponuku a nakupovať cez e-shop. Popri tom veľa čítať a rozširovať si prehľad.  No hlavne naďalej zveľaďovať a zútulňovať ich kúsok sveta, aby sa u nich ľudia cítili dobre a strávili tu spolu s nimi príjemné chvíle.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech