Eduard Heger ako nový premiér: Ak by som neveril tomu, že dokážem udržať pokojnú koalíciu, tak by som do toho nešiel

  • Eduard Heger verí, že dokáže uhasiť koaličnú krízu a udržať vládu pod kontrolou
  • So Slovenskom má veľké plány, na realizácii plánu obnovy a daňovej reforme bude participovať
Eduard Heger
TASR/Pavel Neubauer
  • Eduard Heger verí, že dokáže uhasiť koaličnú krízu a udržať vládu pod kontrolou
  • So Slovenskom má veľké plány, na realizácii plánu obnovy a daňovej reforme bude participovať

Podľa budúceho premiéra Slovenskej republiky Eduarda Hegera má Slovensko obrovský potenciál. Podotkol, že svoj post preberá s pokorou a vláda nebude o ňom, ale o spolupráci. „Igor bol ten, ktorý bojoval za Slovensko 10 rokov,“ vraví Heger u Braňa Závodského naživo na Exprese a dodáva, že s Matovičom sa mu vždy dobre spolupracovalo a verí, že to tak bude aj naďalej.

Vyhliadky na lepšiu budúcnosť

„Čakajú nás skvelé veci, máme 6 miliárd z plánu obnovy, 8 miliárd v tomto období, plus ďalšie plánované financie z EÚ. To je množstvo peňazí, ktoré potrebujeme pretaviť do výsledkov,“ vraví nový premiér s dodatkom, že sa už nechce rýpať v minulosti a rozprávať o demisii Igora Matoviča.

„Za rok vlády Igora Matoviča sa podarilo polícii rozviazať ruky, vymenoval sa nový generálny prokurátor, vyberali sme tých najlepších, preto si myslím, že je na mieste povedať, že sa Slovensko aj napriek pandémii posúva vpred,“ upozorňuje. Žiadne razantné zmeny smerovania vlády v blízkom období nepredpokladá, nie je to nutné.

Odvaha na uhasenie krízy

Eduar Heger si na uhasenie koaličnej krízy trúfa. „Ak by som neveril tomu, že dokážem udržať pokojnú koalíciu, tak by som do toho nešiel. Koalícia je veľká a pestrá, čo si budeme hovoriť. Do toho tu máme zúriacu pandémiu. Tých problémov je omnoho viac, ako dokážem vymenovať za túto chvíľu. Jedno nás však musí spájať, a to je služba ľuďom. Politik vo vláde nezastupuje seba, ale ľudí, ktorí v neho vložili dôveru. S týmto vedomím musí zaspávať aj vstávať,“ vraví pokorne.

Ministerstvo nie je len o ministrovi

Vďaka vládnej kríze to voči verejnosti vyzerá, že sa nič na Slovensku nerobí. Ministerstvo však nie je iba o ministrovi, ale aj o množstve zamestnancov, ktorí pilne pracujú. „Máme pripravené a v najbližších dňoch budú aj schvaľované návrhy zákonov, sústredené na pomoc a udržanie ekonomiky počas krízy pri živote. Zákony sa týkajú cestovného ruchu, plánujeme aj odklady splátok,“ opisuje.

Fiškálnou radou navrhovaný jednorazový stimul v hodnote 2 miliardy pre podnikateľov je potrebné prebrať v rámci koalície a nastaviť jeho adresnosť. Jeho schválenie Heger nezamietol, odporúčania rady si váži. „Áno, sú tu subjekty, ktoré musia byť zatvorené, a teda sú postihnuté omnoho viac, no nie pre rozmar politikov. Tieto dostávajú najviac na frak, no práve ich zahŕňame do pomoci cestovného ruchu,“ informuje.

Česi o našej vládnej kríze píšu ako o „personálnej rošáde“. Takýmto pomenovaním označili nášho nového premiéra

Plán obnovy odchádzajúci minister financií chce korigovať aj naďalej. Bude na ňom pracovať celá vláda „Stal som pri zrode plánu obnovy a veľmi mi na ňom záleží, preto sa mu budem venovať. Teším sa na túto cestu. Bude to však otázka práce celej vlády.“

Igor Matovič by mal prevziať po Eduardovi Hegerovi daňovú reformu. „Z môjho pohľadu to bude veľmi jednoduché, pretože Igor Matovič na daňovo-odvodovej reforme participoval aj v pozícii premiéra,“ neobáva sa, že by došlo k výrazným stretom Igora Matoviča ako ministra financií a Richarda Sulíka ako ministra hospodárstva, nakoľko bude diskusie ohľadom spomínanej reformy aj naďalej moderovať Eduard Heger.

eduard heger zuzana čaputová
zdroj: SITA/Branislav Bibel

Otvorené kostoly, zavreté obchody

Od štvrtka 1. apríla spadá do výnimiek zo zákazu vychádzania individuálna duchovná starostlivosť. Vyplýva to z doplnenia uznesenia vlády o predĺžení núdzového stavu, ktoré dnes odobril kabinet. Podmienkou individuálnych bohoslužieb je podľa rozhodnutia vlády dodržanie protiepidemických opatrení stanovených vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

„Sám som kresťan a verím v to, že každý kresťan si ctí život, a preto bude opatrný,“ vysvetľuje uznesenie schválené na vláde dovoľujúce individuálnu duchovnú starostlivosť v kostoloch. Upozorňuje, že uznesenie prišlo od konzília odborníkov a presné znenie vyhlášky pripravuje hlavný hygienik. „Kostoly neotvárame, ani nezatvárame. Iba vyrovnávame, ak človek môže ísť za psychológom, tak by mal mať možnosť vyhľadať aj individuálnu duchovnú starostlivosť.“

Od 1. apríla sa uvoľnia niektoré opatrenia, veriaci môžu navštíviť kostol pod jednou podmienkou

Prognózy predpovedajú, že by sa Slovensko mohlo čoskoro dočkať uvoľňovania. Prvým krokom však musí byť zodpovedné strávenie blížiacich sa sviatkov. „Prosím, myslime na to, Veľká Noc môže zasadiť finálny úder pandémii, buďme zodpovední.Verím v zodpovednosť občanov Slovenskej republiky a verím, že sa čoskoro dočkáme uvoľňovania,“ uzavrel.

Zdroj: Braňo Závodský Naživo na Exprese

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK