Česi o našej vládnej kríze píšu ako o „personálnej rošáde“. Takýmto pomenovaním označili nášho nového premiéra

  • Igor Matovič podal demisiu, zostavením vlády bol poverený Eduard Heger
  • Česi v tom majú jasno, čo sa na Slovensku deje, je „personálna rošáda“, nezabudli upozorniť ani na Hegerovo vierovyznanie
Matovič, Heger
TASR/Jaroslav Novák, TASR/Pavel Neubauer
  • Igor Matovič podal demisiu, zostavením vlády bol poverený Eduard Heger
  • Česi v tom majú jasno, čo sa na Slovensku deje, je „personálna rošáda“, nezabudli upozorniť ani na Hegerovo vierovyznanie

Kreslo premiéra Slovenskej republiky preberá po roku vlády v pandémii Eduard Heger. Igor Matovič sa ho vzdal na základe požiadavok koaličných partnerov pre stupňujúcu sa vládnu krízu.

Po podaní demisie poďakoval všetkým občanom, vyzdvihol vďaku za podporu, ktorú dostal od svojej ženy Pavlínky, dcér Klárky a Rebeky a mamy. Následne si mierne teatrálne zložil respirátor a povedal: „Nebojte sa, dobre bude“. Naši susedia Česi to nazývajú „personálna rošáda“ a Hegera označili za „zmierlivého kresťanského aktivistu“.

Nečakajú veľké zmeny

Ako aj mnohým občanom Slovenska, rovnako aj Čechom pripomína terajšia výmena premiéra výmenu Fica za Pellegriniho. Obávajú sa, že vláda neprejde takmer žiadnymi zmenami. Tie sa udiali len „na oko“, píše Seznam Zprávy.

Práve jeho úzke vzťahy s Igorom Matovičom napomáhajú skepse, že vláda naozaj neprejde nejakou výraznou zmenou. Slovenskí komentátori krok prirovnávajú k podobnej rekonštrukcii vlády v roku 2018, kedy Robert Fico prenechal svoj premiérsky post svojej „pravej ruke“ Petrovi Pellegrinimu. Fico ale aj naďalej stál na čele vládnej strany Smer a Pellegrini tak nemal úplne kontrolu nad presadzovanými zákonmi. Matovič tiež zostáva v čele hnutia OĽaNO. Navyše aj ako minister kľúčového rezortu financií, píše portál.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Eduard Heger (@eduardheger)

Neznámy Heger na čele ministerstiev

Doposiaľ pôsobil ako minister financií, no nedávno sa stal aj dočasným ministrom zdravotníctva. Dnes už zostavuje vládu. Jeho postu sa ujme sám Igor Matovič a Ministerstvo zdravotníctva SR pripadne Vladimírovi Lengvarskému, ktorý pôsobí ako riaditeľ vojenskej nemocnice v Ružomberku, kam ho dosadil minister obrany Jaroslav Naď. Je to brigádny generál a povolaním lekár.

Bude nová vláda podľa teba lepšia?

Ešte vlani bol však Eduard Heger neznáma postavička z radov OĽaNO. Dnes sa o ňom hovorí ako o novom premiérovi. Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík ho niekoľkokrát pochválil, že keď viedol rokovanie vlády, Heger si počínal veľmi profesionálne, lepšie, ako predseda Igor Matovič.

V roku 2016 predstavil Marek Krajčí Eduarda Hegera na svojom Facebooku. Označil ho za svojho favorita v politike, pretože Heger je členom vodcovského tímu Spoločenstva pri Dóme sv. Martina v Bratislave.

Do politiky ho priviedol poslanec OĽaNO Richard Vašečka. Ten, čo svojho času vyhlásil, že „ejakulácia mimo pošvy je traumatizujúca“. Celkovo sa Eduard Heger radí ku konzervatívnemu, ba dokonca ultra konzervatívnemu krídlu OĽaNO spolu s Annou Záborskou, spomínaným Vašečkom alebo aj Marekom Krajčím. Jeho vierovyznanie nezabudli spomenúť ani Česi, ktorí ho ale popisujú ako zmierlivého a charizmatického politika, ktorý prináša skôr pokoj a rozvahu, ako zbytočné emočné výlevy.

Korunný princ OĽaNO preberá po Matovičovi kráľovské žezlo. Kto je Eduard Heger, do ktorého Slováci vkladajú nádeje?

Na kandidátke OĽaNO sa Heger prvýkrát objavil vo volebnom období 2016-2020, kedy kandidoval z 24. miesta. Podarilo sa mu získať 15 257 preferenčných hlasov a do parlamentu sa dostal na 10. mieste. Krátko pred voľbami v tomto období Krajčí napísal, že Hegerovým cieľom je dosiahnuť to, aby sa Slováci mali dobre. Do politiky chcel priniesť „svoje skúsenosti, vedomosti a Božie pohľady na veci“.

Nádej aj obavy

Kým koaliční partneri vkladajú do Eduarda Hegera nádej, verejnosť sa trasie pred Igorom Matovičom v postavení ministra financií. Podľa slov Richarda Sulíka je však neadekvátne hodnotiť kompetencie politika na post akéhokoľvek ministerstva len na základe jeho vzdelania a špecializácie. Sám však podotkol, že sa „nechá prekvapiť“, ako bude funkciu Matovič zvládať.

Eduard Heger (OĽANO) bol ako minister financií k rezortom mimoriadne striktný a prísny. Uviedla to šéfka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí) po utorkovom rokovaní vlády, na ktorom kabinet Igora Matoviča (OĽANO) schválil návrh na podanie demisie, informuje TASR.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Ja som zažila ako ministra financií pána Hegera, že bol mimoriadne striktný a prísny smerom k rezortom. Prvýkrát po dlhých rokoch sme sa riadili pravidlom, že štát musí šetriť najskôr na sebe, a potom na občanoch. Dostali sme striktné limity, kde musíme ušetriť. Toho sme sa aj držali, tieto limity sme aj naplnili,“ priblížila.

Podľa nej je možné, že Matovič v Hegerovej línii riadenia vo funkcii ministra financií bude pokračovať. Heger podľa nej „kasu držal“. „Predpokladám, že aj Igor Matovič bude držať kasu takým istým spôsobom. Však aj v doterajšej vláde spolupracoval veľmi úzko minister financií s predsedom vlády. Čo sa týka štýlu riadenia, ten iný štýl riadenia tam bude, uvidíme, ako to bude fungovať,“ dodala Remišová.

Ministri, ktorí podali demisiu, sa, pravdepodobne, vrátia

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nebude blokovať návrat ministrov, ktorí podali v poslednom období demisiu. V diskusnej relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Podľa neho budú pri skladaní novej vlády ministerské nominácie plne v rukách jednotlivých strán a OĽaNO nebude do nominácií zasahovať, informovala SITA.

Naď vylúčil, že by sa do pozície ministra zdravotníctva vrátil Marek Krajčí (OĽaNO). Šéf rezortu obrany uviedol, že kandidáta na post ministra zdravotníctva považuje za dobrého aj ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu a podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí).

Minister obrany tiež dodal, že existuje riziko prípadných budúcich konfliktov medzi súčasným predsedom vlády a budúcim ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO) a bývalým ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS). „Zároveň však dúfam, že doterajšia situácia bude pre oboch veľkým ponaučením,“ povedal Naď. Dodal, že víta pokračovanie Ivana Korčoka (nom. SaS) v pozícii ministra zahraničných vecí.

Na svoj post sa zo všetkých šiestich exministrov nevráti okrem Mareka Krajčího (OĽaNO) ani Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý demisiu podal nečakane s odôvodnením, že v momentálne prevládajúcej nepriaznivej vládnej atmosfére nie je ochotný pracovať. Naopak, na post by sa mali vrátiť zvyšní štyria exministri.

Zdroje: Seznam Zprávy, Startitup, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá