Eduard Heger prezradil, kedy sa môžu uvoľniť opatrenia. Pomôcť môže aj spustenie očkovania pre ľudí nad 45 rokov

  • Eduard Heger, nový predseda vlády, sa v diskusnej relácii RTVS vyjadril k uvoľnovaniu opatrení
  • Ako povedal, čakajú na dopady Veľkej noci
heger
Eduard Heger, TASR/Jaroslav Novák
  • Eduard Heger, nový predseda vlády, sa v diskusnej relácii RTVS vyjadril k uvoľnovaniu opatrení
  • Ako povedal, čakajú na dopady Veľkej noci

Eduard Heger sa v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko vyjadril k postupnému uvoľňovaniu opatrení. Ako tiež prezradil, v stredu (14. 4.) má zasadnúť pandemická komisia, ktorá sa bude zaoberať nie len opatreniami, ale aj aktualizáciou covidového automatu.

„Čakáme, ako dopadla Veľká noc. Inkubačná doba vírusu je 8 až 14 dní, cez týždeň budeme vidieť prvé výsledky ako ľudia dodržiavali opatrenia, či sa infekcia šírila,“ vyjadril sa Heger v diskusnej relácii.

Na základe inkubačnej doby by mali byť dopady Veľkej noci známe približne v polovici apríla. Následne sa na základe aktuálnych dát rozhodne o tom, ktoré prevádzky sa otvoria.

Podľa Hegera by mali dostať prednosť prevádzky, v ktorých je možné mať po celý čas na tvári respirátor. Rokovať sa bude aj o otvorení prezenčnej výučby ďalších ročníkov škôl.

Eduard Heger Slovensko Covid-19 Koronavírus
zdroj: RTVS

Mal by sa posúdiť aj spôsob prihlasovania na očkovanie

Heger sa vyjadril aj k vakcíne Sputnik V. Ako RTVS informuje, to, že o vakcíne Sputnik V naďalej rokuje bývalý premiér Igor Matovič, považuje nový predseda vlády za pragmatické rozhodnutie.

„Igor Matovič spolu s Marekom Krajčím vyrokoval Sputnik. Má najviac kontaktov a skúseností, je prirodzené, že tá kontinuita dorokovania spustenia Sputnika je na ňom,“ povedal Heger.

Zdôraznil tiež, že podľa prieskumov sa chce touto vakcínou dať na Slovensku zaočkovať 500 000 ľudí. Práve preto je preňho dôležité, aby vedeli, či môžu Sputnikom na Slovensku očkovať.

Heger si myslí, že by sa mal posúdiť aj spôsob prihlasovania seniorov na očkovanie. „Nie vždy sa títo ľudia vedia prihlásiť sami, zaobchádzať s internetom. Toto sú problémy, kde musíme byť bližšie občanovi,“ skonštatoval v diskusnej relácii.

senior Covid-19 očkovanie koronavírus slovensko
zdroj: TASR/Dano Veselský

Požiadať o vakcínu odteraz môžu aj ľudia od 45 rokov

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Priblížila, že od dnešného popoludnia rozširuje rezort zdravotníctva okruh ľudí, ktorí sa môžu prihlásiť do Čakárne na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

„Záujemcovia o očkovanie od 45 do 60 rokov budú mať už v nedeľu možnosť dať sa zaočkovať v niektorých vakcinačných centrách,“ priblížila Eliášová.

Ako SITA uvádza, v závislosti od voľných kapacít môžu dostať pozvánku na očkovanie s možnosťou na nedeľu 11. apríla tí, ktorí sa zaregistrujú dnes do 19:00. Naďalej však platí, že nerozhoduje rýchlosť registrácie, ale výlučne vek zaregistrovaných záujemcov a dostupné kapacity v nimi zvolených očkovacích centrách.

senior Covid-19 očkovanie koronavírus slovensko
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Voľné kapacity pre spomínanú kategóriu sú dostupné v týchto očkovacích centrách:

Dolný Kubín, Dolnooravská nemocnica

Košice, SOŠ informačných technológií

Nitra, VKOC Spojená škola

Nové Mesto n. Váhom, Poliklinika MarMedico

Prešov, Športová hala Hotelovej akadémie

Skalica, Veľkokapacitné očkovacie centrum

Žiar n. Hronom, VKOC-Mestské kultúrne centrum.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s partnermi zároveň otvára nové očkovacie centrá, aby bola vakcína dostupnejšia čo najväčšiemu počtu ľudí. Už dnes sa môžu záujemcovia cez stránku korona.gov.sk prihlásiť na očkovanie aj do nových centier:

Revúca – centrum je už otvorené

Veľký Krtíš – centrum sa otvára vo štvrtok 15. apríla

Stará Ľubovňa – centrum sa otvára utorok 13. apríla.

Zdroje: SITA, RTVS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech