Eduard Heger sa s prezidentkou Grécka zhováral aj o údele afganských žien a o úlohe žien v spoločnosti

  • Eduard Heger na návšteve v Grécku diskutoval aj o úlohe žien v spoločnosti
  • Zuzana Čaputová a islandská premiérka Jakobsdóttir iniciovali spoločnú výzvu ženských svetových politických líderiek
  • Heger oznámil, že reštart vzájomných vzťahov medzi Bratislavou a Aténami sa podaril
Grécka prezidentka Katerina Sakellaropuluová a slovenský premiér Eduard Heger počas stretnutia v Aténach 30. septembra 2021.
Grécka prezidentka Katerina Sakellaropuluová a slovenský premiér Eduard Heger počas stretnutia v Aténach 30. septembra 2021., TASR/AP/Petros Giannakouris
  • Eduard Heger na návšteve v Grécku diskutoval aj o úlohe žien v spoločnosti
  • Zuzana Čaputová a islandská premiérka Jakobsdóttir iniciovali spoločnú výzvu ženských svetových politických líderiek
  • Heger oznámil, že reštart vzájomných vzťahov medzi Bratislavou a Aténami sa podaril

Predseda vlády SR Eduard Heger na návšteve Grécka diskutoval vo štvrtok s gréckou prezidentkou Katerinou Sakellaropulovou aj o úlohe žien v spoločnosti. V tejto súvislosti sa venovali obzvlášť ťažkému postaveniu žien a dievčat v Afganistane, kde sa v polovici augusta nečakane dostalo k moci radikálne hnutie Taliban. Slovenský premiér o tom informoval na svojom účte na Facebooku.

„Pani prezidentka Katerina Sakellaropulová sa pripojila k iniciatíve významných svetových političiek proti ich diskriminácii. Dodávam, že s touto iniciatívou prišli islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir a naša prezidentka Zuzana Čaputová,“ napísal premiér na sociálnej sieti v posledný deň svojej dvojdňovej návštevy Grécka.

Slovenská prezidentka Čaputová a islandská premiérka Jakobsdóttir iniciovali spoločnú výzvu ženských svetových politických líderiek, ktorej cieľom je podporiť práva a príležitosti žien a dievčat v Afganistane. Súčasných a budúcich držiteľov moci v Afganistane vyzvali, aby sa zdržali násilia na ženách a aby rešpektovali práva žien a dievčat.

K výzve sa pridali aj dánska premiérka Mette Frederiksenová, estónska prezidentka Kaja Kallasová, fínska premiérka Sanna Marinová, prezidentka Gruzínska Salome Zurabišviliová, premiérka Litvy Ingrida Šimonyté, prezidentka Moldavska Maia Sanduová, nórska premiérka Erna Solbergová a novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Premiér Heger vo štvrtok už skôr rokoval v Aténach s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom. Heger po rokovaní na sociálnej sieti oznámil, že stretnutie potvrdilo jeho očakávania a že sa reštart vzájomných vzťahov medzi Bratislavou a Aténami podaril.

„Posunuli sme vzťahy medzi našimi krajinami na novú kvalitu. Cítil som úprimnú vďaku gréckej strany za skvelú prácu našich hasičov počas letných požiarov. Pomoc sme sľúbili aj pri zalesňovaní území, ktoré boli požiarmi zničené,“ pripomenul Heger na Facebooku.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie