Egypt má žraloky, Chorvátsko zas nebezpečné medúzy. Jedna destinácia je však najrizikovejšia

  • V obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov sa objavujú medúzy
  • Vyskytujú sa najmä pri pobreží Istrie
medúzy
Ilustračný obrázok, Unsplash/@ollivves, Unsplash/@connorcreates_
  • V obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov sa objavujú medúzy
  • Vyskytujú sa najmä pri pobreží Istrie

Ako sa zdá, obľúbená dovolenková destinácia Slovákov má problémy. Už počas júna sa začali v Jadranskom mori čoraz častejšie objavovať medúzy, ktoré dovolenkárom znepríjemňovali ich pobyt. 

Spomínané pŕhlivce sa však vyskytujú najmä pri pobreží Istrie. Ako informuje portál TV Markíza, Centrum pre morský výskum v Rovinji pripravilo na základe pozorovaní a správ od ľudí mapy, ktoré ukazujú, kde môžeš na medúzy natrafiť.

Hlásené pozorovania

Stredisko v Rovinji však ľudí varovalo, že medúzy sa môžu vyskytovať aj na miestach, ktoré neboli nahlásené. Ako uvádza portál Dnevnik, vyzývajú občanov, aby im mapy pomohli vylepšiť.

Nabádajú ich, že ak spozorujú medúzu, nech napíšu na adresu tkogovs@irb.hr alebo ich kontaktujú prostredníctvom sociálnych sietí @CIMrovinj (dátum, obrázok a miesto).

Pozorovatelia, ktorí výskyt medúz už nahlásili, mali to „šťastie“ vidieť najčastejšie medúzy kompasové. Počas týždňa od 1. do 8. júla bolo nahlásených až 21 pozorovaní. 

mapa
zdroj: Dnevnik/Screenshot

„Najviac hlásení, 16, sme dostali o medúze kompasovej (Chrysaora hysoscella), štyrikrát pozorovaní ježovky (Mnemiopsis leidyi) a pripísané bolo len jedno pozorovanie k čiapočke ušatej (Aurelia sp.),“ oznámilo na sociálnych sieťach Centrum pre morský výskum v Rovinji.

„Dvaja pozorovatelia nám poslali informácie z rovnakého miesta (kompasová medúza) a iba dvaja pozorovatelia hlásia viac ako dva druhy na rovnakom mieste,“ doplnili.

mapa
zdroj: Dnevik/Screenshot

Prvá pomoc

Odborníci z výskumného centra pripomínajú, že „medúzam často chýbajú časti tela alebo sú na nerozoznanie v dôsledku rozkladu (starnutia)“. Avšak aj tento typ medúz môže človeka popáliť, ak ich vyruší. Preto je nutné vyhýbať sa akémukoľvek kontaktu s nimi.

„V prípade popŕhlenia miesto opláchnite morskou vodou a zvyšné tkanivo medúzy opatrne odstráňte pinzetou. Oplachovanie vodou z kohútika alebo balenou vodou a škrabanie bodnutie len zhorší,“ vysvetlili.

Morskí biológovia však identifikovali na začiatku júna aj iné druhy medúz. Prevažne ide o morské medúzy triedy Scyphozoa a o korenoústovce, ktoré sa často vyskytujú pri pobrežiach Jadranského mora.

Množstvo druhov

Ako informuje portál Zdravoteka, na svete existuje nespočetné množstvo druhov medúz. Každé z nich majú iné tvary, farby a veľkosti. Jedny môžu byť neškodné a iné ťa môžu zase bolestivo popŕhliť, pričom pocítiš stuhnutie svalu, žihľavku či bolesť.

Avšak potom je tu ten najnebezpečnejší druh, ktorý dokáže človeku spôsobiť nepredstaviteľnú bolesť a dokonca v niektorých prípadoch aj smrť. Existujú aj také obete, ktoré zomreli na srdcový infarkt, ktorý im spôsobila ukrutná bolesť či strach zo smrti. 

Aj napriek nebezpečným druhom, sa medúzy neradia medzi útočné. Ak človeka popŕhlia, ide väčšinou iba o ich obranu, keďže ich „vystrašil“.

Najčastejšie sa to deje práve vtedy, ak človek nečakane skočí do vody. Vtedy vystrašená medúza v podstate nemá inú možnosť, ako sa brániť svojimi jedovatými žihadlami.

Zdroje: TV Markíza, Dnevnik, Zdravoteka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá