Eko aktivistka Greta Thunberg: Toto je začiatok masového vymierania

  • Greta Thunberg prehovorila na Klimatickom Summite OSN. Kritizovala správanie ľudí ale predovšetkým politikov
  • Mladá eko aktivistka bojuje proti klimatickej zmene už viac ako rok. Prednedávnom oslávila rok od započatia svojho aktivizmu
  • Na rovnakom Summite v New Yorku vystúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová
greta
TASR
  • Greta Thunberg prehovorila na Klimatickom Summite OSN. Kritizovala správanie ľudí ale predovšetkým politikov
  • Mladá eko aktivistka bojuje proti klimatickej zmene už viac ako rok. Prednedávnom oslávila rok od započatia svojho aktivizmu
  • Na rovnakom Summite v New Yorku vystúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová

Práve tu, práve teraz by sme mali spraviť hrubú čiaru. Svet sa zobúdza. A zmena prichádza, či sa vám to páči alebo nie,“ povedala v pondelok na Klimatickom Summite OSN mladá aktivistka Greta Thunberg a následne uverejnila svoju reč na osobnom Twitteri.

Tá sa tento rok niesla v znamení masívnej klimatickej krízy a neústanného otepľovania planéty. Známym faktom je, že do konca storočia by mala Zem zvýšiť svoju aktuálnu teplotu o 6,5 až 7 stupňa. Greta Thunberg svojou rečou otvorila klimatickú konferenciu.

Emotívny prejav mladej Švédky sprevádzalo hrobové ticho. Do New Yorku prišla vyslovene kvôli tomu, aby kompetentným povedala, ako vníma aktuálny stav, v ktorom sa svet a planéta ocitli. Všetkým dala jasne najavo, že jej úlohou nie je stáť na summite a presviedčať tých, ktorí držia v rukách moc. Mala by sedieť v škole na opačnom konci planéty.

 

„Ako sa opovažujete?!“

Greta Thunberg vyhlásila, že ešte stále nie sme dostatočne vyspelí na to, aby sme si uvedomili a reálne priznali hrozivý stav našej planéty. Nečinnosť, ktorej sme všetci svedkami, je neuveriteľná, nepochopiteľná a v podstate trápna. Dennodenne sme svedkami utrpenia ľudí, umierania a hladu. Bežné a primárne ľudské počínanie akosi vymizlo a my sme sa ocitli v roli prizerajúcich sa a úspešne si zachovávame „poker face“, vyhlásila Greta a vyzvala zainteresovaných prestať klamať a začať konať.

Najviac nádejí sa vkladá práve do novej, mladej generácie, ktorá musí žať to, čo tie predošlé zasiali. Nastavené sú kvóty, ktoré majú pomôcť znižovať podiel CO2 a emisií, čo má následne spôsobiť zníženie teploty planéty o 1,5 stupňa. To však logicky stále nie je dosť. Všetky teoretické pravidlá a princípy, ktoré si krajiny, firmy a najväčší znečisťovatelia planéty zadali ako svoj dlhodobý či v lepšom prípade krátkodobý cieľ, sú irelevantné a publikum na čele s Gretou im odmieta veriť.

Ponúkajú riešenia, ktoré neexistujú a technické vymoženosti, ktoré nie sú vynájdené alebo sú jednoducho nedostačujúce. Tým pádom sa o probléme klimatickej krízy bavíme vo veľmi teoretickej rovine.

Greta predstavila konkrétne fakty, čísla, percentá a celkový dopad nášho spávania na planétu. „Sklamali ste nás. Ale všetky budúce generácie vás sledujú. A ak sa rozhodnete sklamať nás opäť, nikdy vám to neodpustíme,“ povedala na záver vo svojom prejave mladá Švédka.

Na začiatku podujatia rečnila aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Jej príbeh ako aktivistky sa začal písať už pred rokmi, kedy kedy sa stala jednou z vedúcich osobností občianskej iniciatívy, ktorá sa týkala nelegálnej pezinskej skládky.

Ide o budúcnosť našich detí, preto je jednou z hlavných tém mojej pracovnej cesty do New Yorku práve téma klimatických…

Gepostet von Zuzana Čaputová am Montag, 23. September 2019

V pondelok sa na klimasummite prihlásila k zmenám, ktoré by mali dopomôcť k znižovaniu uhlíkovej stopy. Podľa jej slov bude pre ľudstvo nevyhnutná zmena životného štýlu. Svoju prednášku odprezentovala v anglickom jazyku a jej výkon je považovaný za doposiaľ najvýraznejší a najsilnejší prezidentský výkon v histórii slovenských prezidentov.

Zdroj: Greta Thunberg’s Twitter, newsweek.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech