Ekologická udržateľnosť je najdôležitejšou témou súčasnosti. Preto patrí do umenia

  • Festival Nasuti je prvým festivalom súčasného umenia s enviromentálnym zameraním na Slovensku.
  • Svoje postrehy k festivalu a jeho organizácii vyjadrila kurátorka a kultúrna manažérka Diana Klepoch Majdáková
  • Festival Nasuti je prvým festivalom súčasného umenia s enviromentálnym zameraním na Slovensku.
  • Svoje postrehy k festivalu a jeho organizácii vyjadrila kurátorka a kultúrna manažérka Diana Klepoch Majdáková

Diana Klepoch Majdáková

Kurátorka a kultúrna manažérka. Venuje sa predovšetkým súčasnému umeniu s presahom do verejného priestoru v materiálnom aj občiansko-aktivistickom zmysle. Aktuálne je kurátorkou vizuálneho umeleckého programu v Novej Cvernovke, kde vedie rezidenčný program a riadi festival NASUTI. V minulosti kurátorsky spolupracovala s viacerými galériami – Priestor / SPACE for contemporary art, Tabačka, Schemnitz gallery alebo Dub gallery. Je editorkou a spoluautorkou viacerých publikácií o umení (z posledných katalóg OFF LIMITS – cenzúra v súčasnej umeleckej praxi, monografia KNUT, prehľadová publikácia Päťdesiat súčasných umelcov na Slovensku). Zo svojich projektov má najradšej hru s umením vo verejnom priestore Neviditeľná Štiavnica (2012 –

Čo bolo tvojou prvou myšlienkou na základe ktorej festival vznikol?

Pri vzniku festivalu NASUTI sa zišlo viacero motivácií naraz. V prvom rade išlo o moju spontánnu reakciu na kopu netriedeného stavebného materiálu (hovorovo suti) na dvore bývalej chemickej školy. Ako kurátorka som mala za sebou viacero site-specific projektov, kedy som viedla umelecké projekty na rôznych nepredstaviteľných miestach (ako lampy verejného osvetlenia, ťažiarenské veže, strechy či kanály), čo má trvalé následky na mojom uvažovaní prakticky o akejkoľvek situácii v okolí. Festival site-specific tvorby z nepotrebného materiálu bol však len prvotnou myšlienkou, od ktorej sa odvinula komplexnejšia koncepcia environmentálne ladeného festivalu. Inšpirovali ma ľudia v Novej Cvernovke, ktorí prichádzali so zaujímavými nápadmi a riešeniami, ako sa ku kope na dvore postaviť a nenechať ju len tak (neekologicky) zlikvidovať. Svoju rolu v tom zohrala aj začínajúca úzkosť zo správ o životnom prostredí, ktorá tento rok vyvrcholila klimatickou krízou.

 

Túto jeseň nás čaká jeho druhé pokračovanie. Ako hodnotíš premiérový ročník?

Veľmi pozitívne, inak by som sa nepustila do organizácie druhého. Napriek tomu, že nešlo o príliš lákavú tému a podmienky boli obmedzené, umelci a umelkyne podali  obdivuhodné výkony. A to doslova. Mads Floor Andersen prenášal suť dvadsaťštyri hodín bez prestávky, v rukách, na pleciach a dokonca aj v zuboch. Lucia Luptáková presvedčila partiu praktických mužov – skeptikov, že má zmysel horu materiálu prebagrovať a vytvoriť z nej dočasne “amfiteáter” so vstupom z pozváraných brán. Polonca Lovšin zrejme zachránila vysychajúci strom pred ničivými nohami dupotajúcich detí stavbou recyklovanej podesty a čítaním literatúry. A mohla by som pokračovať…Výsledkom bol tak trochu steam-punkový event, ktorý si (vraj) všetci užili.

zdroj: NASUTII

Povolaním si kurátorka, aké boli tvoje kurátorské začiatky?

Neviem či mám začať tým, že som niekedy blicovala len preto, aby som si popri MTV mohla listovať Pijoanky, alebo tým, že mi môj sen stať sa maliarkou zrušil jeden veľmi úprimný kamarát a neostalo mi nič iné, ako sa stať teoretičkou umenia. Odtiaľ je (v našich končinách) ku kurátorstvu celkom priamočiara cesta. Pravda je, že som prvé roky veľmi nevedela, čo robím. Ale robila som to rada.

Akým smerom by si rada v svojej profesii pokračovala? Kde vidíš seba a svoju prácu o pár rokov?

Baví ma umenie interpretovať, pracovať s ním a hľadať súvislosti. Dávať mu príležitosť a priestor. Vyšliapavať mu cestu byrokraciou a večnou finančnou nestabilitou. Toho sa vzdať zatiaľ nedokážem ani v náročnejších časoch, kedy by sa mi zišla väčšia istota, pokoj a možno aj trocha ocenenia. Neplánujem. Budem úprimne rada, ak o pár rokov ešte bude tiecť z kohútikov pitná voda.

V súčasnosti sú ekologické témy a témy udržateľnosti, našťastie, všade okolo nás. Čo presne znamenajú pre teba?

Ekologická udržateľnosť je pre mňa najdôležitejšia otázka súčasnosti.ur Mám dve deti, chcela by som, aby dostali šancu na pekný a dlhý život.

Do akej miery tvoja profesia eko kurátorkyovplyvňuje tvoj pracovný aj súkromný život?

Eko-kurátorka? To by vyzeralo by to dobre na vizitke. Recyklovanej. Ponorenie sa do nejakej témy vždy vyžaduje časť človeka a tá časť potom zas niekde chýba. Inak sa to nedá. V tomto prípade to chce aj istú dávku sebaprekonania, keďže intenzívna konfrontácia s týmito témami vyžaduje neustály boj s environmentálnou úzkosťou. Na druhej strane mi to dáva príležitosť bojovať aj so súvisiacou paralýzou, keď si na konci dňa môžem povedať – urobila som vo veci aspoň niečo. A odkedy robím NASUTI, hanbím sa jazdiť na autom.

zdroj: NASUTII

 

S čím najviac bojuješ pri organizovaní Nasutii?

S nedodržiavaním dohôd a termínov.

Čo je pre teba naopak najväčšou radosťou?

Keď niekto dohody a termíny dodrží. Prípadne keď sa podaria dodržať mne.

Ktorá časť programu je počas pripravoveného ročníka pre teba najväčšou srdcovkou?

Reálne aktivistické diela, ktoré budú predstavené v spolupráci s Lenkou Kukurovou. Debata o environmentálnom žiali a súvisiacich témach organizovaná spoločne s iniciatívou Nestrácajme čas!, kde sa objavia zaujímaví hostia a hosťky. A samozrejme, som zvedavá aj na detský program, špeciálne hudobný workshop s Marekom Kundlákom.

Event Festival Nasutie nájdete na Facebooku: https://www.facebook.com/events/349463015895591/

na webe Novej Cvernovky: https://novacvernovka.eu/program/festival-nasuti-2019

Pokiaľ vás zaujímajú hlbšie témy udržateľnosti a ekológie v umení, navštívte 21. Septembra Festival Nasuti v Novej Cvernovke. Prvý festival súčasného umenia s enviromentálnym zameraním spája kreativitu, umenie, dizajn, inovácie a ekologické myslenie. Program tvoria prednášky, diskusie, workshopy a kreatívna produkcia vo forme prezentácií, originálnych performance, objektov, dizajnov a inštalácií. Zámerom festivalu je zvyšovať povedomie o aktuálnych ekologických problémoch a riešeniach.

https://www.instagram.com/nasuti_festival/

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá