Elektromobily obľúbenej značky Slovákov výrazne zlacneli. Šetrné auto ti už nespraví dieru do peňaženky

  • Volkswagen ohlásil zlacnenie elektromobilov
  • Obľúbené modely sú dnes cenovo prístupnejšie
Elektromobil
Freepik/teksomolika
  • Volkswagen ohlásil zlacnenie elektromobilov
  • Obľúbené modely sú dnes cenovo prístupnejšie

Elektromobily už nie sú pre obyvateľov Slovenska cenovo nedostupné. Naopak, je možné ich získať za sumy, ktoré sú pre veľkú časť populácie relatívne prijateľné. To potvrdzuje nedávna cenová ponuka spoločnosti Porsche Slovakia, autorizovaného dovozcu značky Volkswagen na Slovensku.

Ponúkaná revolučná cenová stratégia sa vzťahuje na všetky elektrické modely radu ID., vrátane najnovšej limuzíny ID.7. Výrazné zlacnenie jednotlivých modelov je dosiahnuté kombináciou zníženej ceny a jednorazového bonusu. Navyše sú k dispozícii aj akciové modely Limited s bohatým príplatkovým vybavením.

Nižšie ceny na populárne modely

Napríklad najmenší elektrický model Volkswagen, ID.3, je dostupný v modernizovanej verzii od leta minulého roka. Kúpiť si ho môžeš s bonusom a za akciovú cenu od 35 990 € v základnej verzii. Akciový model Limited môže byť tvoj s príplatkovým vybavením v hodnote 6 360 € za cenu od 36 990 €. 

Elektrické SUV radu ID.4 a ID.5 boli tiež modernizované s výkonnejším a efektívnejším elektromotorom. S cenovým bonusom a zľavami až do výšky 3 500 € sa stávajú ID.4 a ID.5 dostupnými pre širší okruh zákazníkov. Akciový model ID.4 Pro Limited obsahuje príplatkové vybavenie v hodnote 8 890 € za cenu od 45 990 €.

Najnovší prírastok, limuzína ID.7, je k dispozícii za bezprecedentnú cenu s bonusom 3 000 € a akciovou cenou od 51 490 €. Akciový model ID.7 Pro Limited je vybavený „vychytávkami“ v hodnote 9 340 € za cenu od 53 490 €. V atraktívnej výbave ťa poteší 3-zónová klimatizácia, ergo-Active predné sedadlá s masážnou funkciou a IQ. Light – Matrix LED svetlomety.

Táto nová cenová ponuka pokrýva všetky elektromobily so značkou VW. Automobilka tak sprístupnila elektrické modely radu ID pre široký záber obyvateľov EÚ. Ich elektromobily sú teraz výrazne cenovo dostupnejšie vďaka kombinácii bonusov a akcií.

Ak ťa nebaví VW, čo takto Dacia? 

Wolkswagen nie je jediná automobilka, ktorá si uvedomila, že viac zákazníkov naláka na med. Dacia nedávno ohlásila výrazný úbytok z ceny elektrickej Dacie Spring. Tú si dnes zákazníci vedia kúpiť za bezkonkurenčnú cenu. 

Jeden z najcenovejšie dostupných elektromobilov v Európe nedávno zlacnel až do výšky 10 000 eur. Ide o kompaktný model Dacia Spring, ktorého aktuálna cena začína od 12 750 eur, ako uvádza autoevolution.com. Táto výhodná ponuka je platná do konca marca, i keď, bohužiaľ, obmedzená na Nemecko. Napriek tejto skutočnosti však v danom cenovom segmente nemá konkurenciu.

Záujem Slovákov o elektromobily výrazne stúpa

K 31. decembru minulého roka bolo v evidencii vozidiel na Slovensku vedených 10 273 osobných a malých úžitkových batériových elektromobilov. Počas minulého roka narástol ich počet o 4 293, čo je o 87 % viac ako v roku 2022. Informovala o tom Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA).

Flotila elektromobilov kategórie M1 a N1 sa rozšírila o 70 %. Spomedzi značiek je lídrom na trhu Škoda, ktorá má medzi novými elektromobilmi, predanými prostredníctvom oficiálnych importérov, podiel viac ako 16 %.

„Diskusie o tom, či štát nakoniec podporí alebo nepodporí nákup elektromobilov, alebo aspoň nezavedie odporúčané daňové a iné zvýhodnenia, trhu príliš neprospievajú,“ uviedol riaditeľ SEVA Patrik Križanský. Očakáva aj spustenie dotačného programu, ktorý je obsiahli aj v schválenom Akčnom pláne pre rozvoj elektromobility.

Podľa analýz SEVA by pomohlo, keby vláda sľúbenú podporu spustila čo najskôr a uviedla čo najrýchlejšie opatrenia do praxe. „Zrýchlenie rozvoja infraštruktúry, koncepčné zavádzanie daňových úľav, ako i spustenie strednodobých dotačných programov, by určite napomohli zvýšiť podiel elektromobilov na Slovensku. O výsledkoch takýchto opatrení sa dá presvedčiť pohľadom na štatistiky v okolitých krajinách,“ uviedol zástupca importéra Škoda Auto Slovensko a člen Výkonného výboru SEVA Jaroslav Hercog.

V roku 2023 si pozíciu lídra medzi novými registrovanými elektromobilmi predanými na Slovensku prostredníctvom importérov, zapojených do Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR s počtom 382 predaných vozidiel (podiel 16,3 %), udržali modely Škoda Enyaq a Škoda Enyaq Coupé. Modely materského koncernu Volkswagen si kúpilo 342 ľudí (14,6 %) a na tretej priečke je s 257 predanými elektromobilmi značka Mercedes-Benz (podiel 11 %).

Zdroje: Fontech, autorevolution.com

Najnovšie videá

Trendové videá