Elitná banka pre najbohatších ľudí sveta čelí „zemetraseniu“. Milionári sa o svoje peniaze však báť nemusia

  • Švajčiarska banka Pictet patrí medzi elitné banky sveta
  • Už viac ako 200 rokov spravuje financie najbohatších ľudí
  • Iba pred pár dňami došlo k dôležitej zmene v jej vedení
Pictet
  • Švajčiarska banka Pictet patrí medzi elitné banky sveta
  • Už viac ako 200 rokov spravuje financie najbohatších ľudí
  • Iba pred pár dňami došlo k dôležitej zmene v jej vedení

Hora Davos je zároveň aj neformálnym názovom štvordňovej konferencie vo Švajčiarsku. Každoročne sa tu na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) stretnú špičkoví podnikatelia, svetoví lídri, kapacity a intelektuáli z rôznych krajín sveta, ktorí spoločne diskutujú o najnaliehavejších problémoch, ktorým svet čelí.

V súvislosti so Švajčiarskom ti však môže byť menej známa Švajčiarska súkromná banka Banque Pictet & Cie SA, ktorá patrí medzi skutočne exluzívne. Táto banka sa totižto už viac ako dve storočia diskrétne stará o financie najbohatších ľudí sveta.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pictet Group (@pictetgroup)

Na svete sú viaceré banky, ktoré vyčnievajú z radu tých bežných. Spoločnosť Pictet patrí rozhodne medzi ne. Jej jedinečnosť postavenú na tradičných hodnotách dokazuje aj fakt, že väčšina lídrov sú potomkovia zakladateľov banky. Ale, ako píše Marion Halftermeyer pre Bloomberg, Pictet stojí na prahu rozlúčky so svojimi starými spôsobmi.

Noví zamestnanci sa pripravujú zanechať zastaralé spôsoby a prispôsobiť banku 21. storočiu. Zmena priniesla príležitosti prehodnotiť staré zvyky a rozšíriť tak banku na globálnej svetovej scéne. 

Banque Pictet & Cie @ Carouge

Obrovské peniaze

Pictet je dvesto rokov stará banka, ktorú za ten čas riadili vždy výhradne bieli muži a ako sme už spomínali, prevažne to boli potomkovia zakladateľov. Všetkých dokopy zatiaľ bolo 43 a ich podnikovú súdržnosť by im mohli závidieť viaceré spoločnosti. Hlavní partneri si medzi sebou vždy vytvárali extrémne silné puto.

Aj vďaka nemu sa vypracovali až sem a zo svojej Ženevskej základne spravujú a dohliadajú na viac ako 600 miliárd frankov. To je približne rovnaká suma aj v eurách. Výnosy jednotlivých partnerov dosahujú viac ako 20 miliónov frankov ročne.

Začiatok sporov 

Podnikovú súdržnosť však v posledných rokoch začali narúšať znepokojujúce odchody viacerých kľúčových zamestnancov, ktoré značne ohrozili stabilitu banky. Ako uvádza finančná redaktorka pre Bloomberg, v roku 2018 spoločnosť Pictet priviedla nového partnera Borisa Collardiho, ktorý začal banku agresívne modernizovať.

Stal sa tak prvou osobou, ktorá do banky umožnila vstup partnerom, ktorí neboli potomkami zakladateľov. Tento krok značne zatriasol celou inštitúciou a nenašiel pochopenie u mnohých partnerov vo vedení. 

Boris Collardi z inej stredne veľkej švajčiarskej bankovej spoločnosti v Zurichu bol pre Pictet atraktívny vďaka svojim známostiam s ázijským trhom. Aby banka zostala konkurencieschopná na globálnom trhu, musela využiť nové bohatstvo v Ázii.

Prispôsobiť sa určitým zmenám moderného sveta bolo nevyhnutnosťou. Práve preto sa rozhodla začať prinášať nové talenty. Mnohým konzervatívnejším partnerom sa expanzia na ázijsky trh zdala riskantná a nenapĺňala ich víziu smerovania banky.

Švajčiarska banka
zdroj: Creative Commons - Attribution Share Alike 2.0 Generic

Náhle odchody a príchody

V roku 2019 začali z vrcholových manažérskych pozícií odchádzať viaceré osoby. V septembri toho roku spolu s nimi dali výpoveď aj niekoľkí poprední bankári z tímu, ktorí sa špecializovali na Ruských, Škandinávskych či Izraelských klientov, pričom v stávke boli miliardy spravovaných aktív. Odchody vystrašili viacerých významných partnerov banky. Členovia sa z tohto dôvodu zmobilizovali a na základe viacerých diskusií a stretnutí podnikli kroky, ktorými nepriaznivú situáciu spojenú s odchodmi bývalých zamestnancov dali do poriadku. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pictet Group (@pictetgroup)

Banka čelí kultúrnemu stretu medzi vzťahmi dlhoročných manažérov a nových zamestnancov. Collardi spolu s viac ako 100 novými ľuďmi, ktorých so sebou priniesol, poburuje dlhoročných bohatých partnerov zlým spôsobom. Jeho mladistvejšie, ležérnejšie správanie a dress code stoja v ostrom kontraste s tradičnými hodnotami a spôsobmi kontroverznejších finančníkov Pictetu.

„Pictet je medzi dvoma svetmi, ktoré si navzájom odporujú,“ hovorí Pedro Araujo, vedúci výskumník z University of Fribourg, ktorý študoval švajčiarske elitné rodiny. Podľa neho sa prvý nachádza v starom svete ženevských privátnych bankárov. Druhý svet je reprezentovaný globalizovaným moderným svetom financií, kde chcú byť partneri prítomní na medzinárodnej úrovni, chcú rásť a prezentovať sa ako moderná banka, ale zároveň si zachovať svoje tradičné hodnoty.

Boris Collardi opúšťa členstvo po troch rokoch

Financial Times pred pár dňami oznámil koniec Borisa Collardiho v Pictete po tom, ako ho finančný regulátor Finma pokarhal za vzťahy s jeho bývalým zamestnávateľom Juliusom Baerom. Tomu bola začiatkom leta udelená pokuta vo výške takmer 80 miliónov dolárov, z prania špinavých peňazí s Venezuelou a riadiacim orgánom svetového futbalu FIFA.

Pictet však neuviedla dôvod na odstúpenie Collardiho. „Sme vďační za významný prínos Borisa Collardiho počas jeho rokov v Pictete. Bude nám chýbať a prajeme mu všetko najlepšie do budúcna,“ uvádza NZZ výhlásenie senior partnera Renaud de Planta. Od Collardiho hovorcu neexistujú presnejšie informácie o dôvodoch jeho odstúpenia.

Pre Švajčiarov bol Collardi prínosom

Pre tak diskrétnu banku, ako je Pictet, boli neustále sa objavujúce články o minulosti jedného z jej partnerov veľmi nepríjemné. Vyšetrovania v súvislosti s trestným činom Collardiho boli začiatkom roka ukončené a žiadne nové sa neobjavili. To znamená, že ak by sa banka chcela so svojim partnerom rozísť, bez ohľadu na finálny verdikt, nemusela by čakať. K ukončeniu partnerských vzťahov medzi Collardi a Pictetom teda pravdepodobne existujú aj ďalšie dôvody, ktoré však verejnosti známe nie sú.

Vďaka rozšíreniu klientely, ktorú zabezbečil Boris Collardi, si Pictet posilnil svoju pozíciu na trhu. Do banky priniesol inovácie a spoločnosť tak expandovala aj vďaka jeho znalostiam z ázijského trhu. Tí, ktorí sú za modernizáciu banky, tvrdia, že vykonané reformy boli nevyhnutné na to, aby obraty zostali konkurencieschopné a aby si spoločnosť udržala talentovaných bankárov. Tí totiž zabezpečujú každoročný prínos obrovských ziskov banky.

Zdroje: www.bloomberg.com, www.nzz.ch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá