Elon Musk je už piaty najbohatší človek na svete, vďačí za to jedinému podniku a SpaceX to nie je

  • Podľa rebríčku amerického časopisu Forbes je Musk piatym najbohatším mužom sveta
  • Jeho imanie je vo výške 74 miliard dolárov
  • Za úspech vďačí hlavne automobilke Tesla, kde je výkonný riaditeľ
musk
TASR/AP/Ringo H.W
  • Podľa rebríčku amerického časopisu Forbes je Musk piatym najbohatším mužom sveta
  • Jeho imanie je vo výške 74 miliard dolárov
  • Za úspech vďačí hlavne automobilke Tesla, kde je výkonný riaditeľ

Prehlbujúca sa hospodárska kríza spôsobená pandémiou vírusu COVID-19 položila na kolena už mnohé firmy. Elona Muska nezastavila, naopak počas krízy sa stal ešte bohatším ako bol. Podľa rebríčku amerického časopisu Forbes sa stal Musk piatym najbohatším človekom na svete. Muskovo imanie presiahlo 74 miliárd dolárov a prebehol tak známych podnikateľov Warrena Buffeta, Phila Knighta a Michaela Bloomberga.

V polke marca Forbes zaradil podnikateľa na 31. miesto v rebríčku najbohatších ľudí, keď jeho imanie dosahovalo 24 miliárd dolárov. Od vtedy sa jeho imanie takmer strojnásobilo.

Musk je výkonným riaditeľom spoločností Tesla a SpaceX, pričom za svoj rekordný vzostup môže ďakovať predovšetkým Tesle, ktorej akcie neustále rastú závratným tempom. Časť základu Muskovho imania tvoria akcie SpaceX, ktoré tiež rastú. Ďalším príjmom podnikateľa sú jeho prijmi z nehnuteľností, ktoré vlastní.

Tesla je najhodnotnejšou automobilkou sveta

Automobilový priemysel patrí k najzasiahnutejším koronakrízou. Automobilky po celkom svete bojujú s prepadom predaja áut a finančnými problémami v dôsledku nižšieho dopytu. Tesla podobný problém vôbec nemá, jej akcie rastú rekordným tempom.

Pondelok večer a utorok poobede sa akcie pohybovali nad hranicou 1 600 dolárov za jeden kus. Včera večer sa uzavreli na hodnote 1 558 dolárov za kus. Podľa LYNX Broker Tesla dosiahla svoj rekord tento mesiac na hodnote 1 794,99 dolárov za kus.

zdroj: LYNX

Akcie firmy stúpajú celý rok, stojí za nimi úspech áut Tesla Model 3 a na dôveryhodnosti pridalo automobilke a samotnému Muskovi aj úspech SpaceX. Po historicky prvom štarte komerčného letu do vesmíru s ľudskou posádkou okamžite vzrástli aj akcie Tesly o osem percent.

Podľa Business Insider sa hodnota automobilky odhaduje na 300 miliárd dolárov, oproti konkurentom si udržuje výrazný rozdiel v porovnaní s konkurentmi General Motors s hodnotou 38 miliárd dolárov, Ford s 26 miliardami a Fiat-Chrysler s 16 miliardami.

Slováci hovoria o zlých skúsenostiach zo zahraničia: Nič nezarobili a dokonca ich ponižovali

Tesla podľa Forbes vyrobí oveľa menej áut ako jej konkurenti, v prvom kvartále vyrobila 103-tisíc áut, zatiaľ čo jej konkurent Toyota 2,4 milióna.

Niektorí finanční analytici považujú akcie Tesly za nafúknuté úspechom Muska, podľa nich spľasnutie bubliny okolo automobilky bude mať katastrofálne dôsledky pre majiteľov akcií, a hlave tých, čo ich kúpili nadhodnotené.

Finančný časopis Barron’s oslovil 10 analytikov pôsobiacich na finančných trhoch s otázkou, akú hodnotu majú akcie Tesly. Všetci uviedli hodnotu nižšiu, akú mali včerajšie akcie. Niektorí dokonca odhadli akcie na hodnotu 300 dolárov za kus.

Zdroje: Forbes, Barron, LYNX, Business Insider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK