Elon Musk má na krku žalobu. Snaha o kúpu Twitteru mu môže poriadne zavariť

  • Žaloba tvrdí, že Musk manipuluje s trhom
  • Jeho vyhlásenia označili za nepravdivé a zavádzajúce
Elon Musk Twitter
commons.wikimedia/ Daniel Oberhaus Flickr/Black Heart Cases/ Twitter Logo
  • Žaloba tvrdí, že Musk manipuluje s trhom
  • Jeho vyhlásenia označili za nepravdivé a zavádzajúce

Investori Twitteru žalujú Elona Muska aj samotnú sociálnu sieť, informuje BBC. Nepáči sa im, ako sa zaobchádza s Muskovou ponukou na kúpu Twitteru.

Tvrdia, že Musk manipuloval s cenou akcií spoločnosti vo svoj vlastný prospech v priebehu súhlasu s kúpou spoločnosti. Žaloba zastupuje skupinu investorov Twitteru, ale umožnila by získať finančnú kompenzáciu všetkým akcionárom.

Chaos

Žaloba tvrdí, že Musk stihol porušiť kalifornské firemné zákony hneď viacerými spôsobmi. Investori ho obviňujú z toho, že sa snaží pomocou nepravdivých vyhlásení manipulovať s trhom, čím vytvoril chaos v centrále Twitteru v San Franciscu.

Navrhovanú hromadnú žalobu podal na americkom okresnom súde v Kalifornii investor William Heresniak. Ten uviedol, že koná vo svojom mene, ale aj v mene všetkých ostatných v podobnej situácii. Hromadná žaloba je žaloba, ktorú podal jednotlivec konajúci v mene skupiny osôb.

Dal si načas

Žaloba tvrdí, že mal miliardár finančný prospech z toho, že oddialil zverejnenie svojho významného podielu na Twitteri, ako aj plán stať sa členom predstavenstva, píše Tech Crunch.

Logo

Investori uviedli, že Musk ušetril 156 miliónov dolárov tým, že do 14. marca nezverejnil, že kúpil viac než päť percent Twitteru. Podľa žaloby v kúpe akcií pokračoval aj potom, až nakoniec začiatkom apríla zverejnil, že vlastní 9,2 percenta spoločnosti.

„Tým, že Musk otáľal so zverejnením svojho podielu v spoločnosti Twitter, sa dopustil manipulácie s trhom a nakúpil akcie Twitteru za umelo nízku cenu,“ uvádzajú v žalobe investori.

Aj americká Komisia pre cenné papiere a burzy sa zaoberá tým, ako Musk načasoval zverejnenie svojho podielu, informoval začiatkom mája The Wall Street.

musk

Falošné účty

Žaloba tiež spomína niekoľko príspevkov, ktoré Musk na Twitter pridal. Miliardár má na sociálnej sieti vyše 95 miliónov sledovateľov a pravidelne ju využíva. Podľa investorov sú niektoré jeho tweety zavádzajúce.

Ide napríklad o príspevok, v ktorom povedal, že jeho kúpa Twitteru sa pozastavuje, pretože má pochybnosti o tom, koľko falošných účtov na platforme v skutočnosti je.

Musk verejne uviedol, že kúpu pozastavil, pretože čaká na podrobnosti o spame a falošných účtoch na platforme. Na súkromnej konferencii v Miami neskôr povedal, že falošných môže byť viac než 20 % zo všetkých účtov dokopy, informuje CNBC

Angelo Zino, analytik CFRA, ktorý zastrešuje technologické spoločnosti, uviedol, že odhad počtu robotov je na Twitteri konštantný, odkedy vstúpila spoločnosť na burzu. Od roku 2013 uvádzajú, že ide o približne 5 % používateľov.

Musk na konferencii v Miami povedal, že sa relatívne nízkemu číslu, ktoré dostal od Twitteru, verí len ťažko.

Zodpovednosť

Investori tvrdia, že príspevok z 13. mája predstavoval snahu o manipuláciu trhu s akciami Twitteru, keďže o falošných účtoch vedel a mal od spoločnosti už dostupné všetky informácie. Svoje obvinenia mal zdvojnásobiť, keď o štyri dni neskôr na Twitteri napísal, že dohoda s Twitterom „nemôže pokračovať“.

Frank Bottini, ktorý je jedným z právnikov zastupujúcich investorov na Twitteri pre BBC povedal, že bola žaloba podaná, pretože „pán Musk pokračuje v znevažovaní spoločnosti, ktorú chce kúpiť za 44 miliárd dolárov, v snahe znovu prerokovať kúpnu cenu“.

„Sťažnosť, ktorú sme v San Franciscu podali, sa snaží vyvodiť zodpovednosť Muska za jeho nezákonné správanie,“ povedal Bottini.

Zdroje: BBC, Tech Crunch, SIU, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá