Elon Musk má s Twitterom problém. Do údajne „nezákonnej“ kúpy zasiahol Floridský fond

  • Floridský fond tvrdí, že Musk svojou kúpou porušil zákon
  • Teoreticky by mal byť považovaný za zaujatého akcionára
  • V kúpe mu pomohlo niekoľko investorov
elon musk
Pixabay/QuinceCreative
  • Floridský fond tvrdí, že Musk svojou kúpou porušil zákon
  • Teoreticky by mal byť považovaný za zaujatého akcionára
  • V kúpe mu pomohlo niekoľko investorov

Muskovu kúpu sociálnej siete Twitter malo v zuboch hneď niekoľko ľudí, ako každodenní používatelia, tak aj vysoko kvalifikovaní kritici. Medzi nich patril napríklad aj svetoznámy zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates, o ktorého slovách sme ťa informovali v našom článku.

Prvýkrát sa však do celej záležitosti zaplietla aj justícia na čele s Floridským dôchodkovým fondom. Jeho členovia tvrdia, že Musk prakticky vlastní viac ako 15 % akcií, čo by celý proces postavilo mimo zákon.

Nezákonný proces

Celá problematika je dosť zamotaná. V krátkosti však ide o to, že zákon amerického štátu Delaware ustanovuje, že kúpa musí byť oddialená o 3 roky pokiaľ záujemca vlastní aspoň 15 % akcií danej spoločnosti, pričom s ňou musia súhlasiť aspoň dve tretiny všetkých akcionárov. S ponukou Elona Muska však súhlasilo len niečo vyše 50 % akcionárov, čo by znamenalo porušenie tohto zákona.

Majiteľ spoločnosti Tesla ale v čase uzavretia dohody o kúpe Twitteru vlastnil „len“ 9,2 %, a teda sa celý proces udial v súlade so zákonom. Dôchodkový fond však namieta aj proti tejto skutočnosti, píše The Guardian.

Podávatelia sťažnosti tvrdia, že Musk mal údajne uzavreté dohody s dvoma ďalšími akcionármi: s Morganom Stanleym a Jackom Dorseym. Nejde pritom iba o akési náhodné mená. Stanley je totiž Muskovým osobným finančným poradcom, Dorsey je zase zakladateľom tejto populárnej sociálnej siete.

V dôsledku týchto dohôd Elon Musk podľa Floridského fondu „prakticky vlastní vyše 15 % akcií“, keďže Stanley vlastní približne 8,8 % Twitteru, kým Dorsey vlastní 2,2 %.

Ak by súd štátu Delaware uznal tieto tvrdenia za právoplatné, z miliardára by sa stal „zaujatý akcionár“ a predaj siete by sa musel pozastaviť do roku 2025 s tým, že by musel získať opätovnú nezávislú podporu aspoň 66 % ostatných akcionárov, informuje Aljazeera

Všetky zapletené strany zatiaľ ostávajú ticho. Podľa portálu Guardian sa zatiaľ nevyjadril Twitter ani právnici zastupujúci Floridský dôchodkový fond a Elona Muska, aj napriek niekoľkým žiadostiam o ich postoj.

The Guardian zároveň píše, že v obžalobe je spomínané aj porušenie zvereneckých povinností riaditeľov siete Twitter a žiadosť o vyplatenie právnych poplatkov a trov konania. Nie je však úplne jasné, ako by podľa fondu mohol rýchly proces kúpy zraniť akcionárov.

Ušľachtilý cieľ, zvláštna cesta

Elon Musk sa rozhodol odkúpiť Twitter pod zámienkou „ochraňovať slobodu slova“. Sám seba označil za „absolutistu slobody slova“ v jednom zo svojich tweetov.

Pri prvotných klebetách o jeho snahe odkúpiť Twitter bola väčšina strán skeptických, keďže Musk neoplýval finančnými prostriedkami potrebnými na túto transakciu.

Potrebné peniaze vo výške 54,20 amerického dolára za akciu, ako informuje Business Insider, nazbieral prekvapivo rýchlo, v čom mu pomohli aj rôzni investori. 

Musk, Elon
zdroj: SITA/AP Photo/John Raoux, File

Konkrétne malo ísť o Larryho Ellisona, amerického technologického magnáta, Katarský investičný fond, ale aj o arabského princa, Alwaleeda bin Talala, ktorý podľa Guardianu s kúpou pôvodne nesúhlasil. Možné kroky podniknuté v zmysle spomínaného možného porušenia zákona by tak mohli zraniť viacero ľudí než len samotného Muska.

V súvislosti s novým vlastníkom a jeho ideológiou sa vynorilo hneď niekoľko obáv. Politika absolútnej slobody slova by mohla zo siete vraj spraviť raj pre dezinformácie, hoaxy či nenávisť. Americký „marťan“ však v tweete ubezpečuje, že má na mysli len tú slobodu slova, ktorá spadá pod aktuálne zákony.

Prekáža mu len „cenzúra, ktorá ďaleko prekračuje hranice zákona“. Tvrdí, že ak by ľudom súčasný level slobodného vyjadrovania prekážal, snažili by sa presadiť zákony, ktoré by ho obmedzili.

Zdroje: The Guardian, Aljazeera, Business Insider, Twitter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá