Elon Musk má vážnu konkurenciu. Čína predstavila svoju najväčšiu raketu, je dvojička Starship

  • Čína predstavila najnovšiu superťažkú raketu Long March 9
  • Tá sa nápadne podobá Starship od SpaceX
  • Raketa má takmer identické parametre
Elon Musk, čínska raketa
Elon Musk, Raketa Long March 9 Reprofoto: Wikimedia Commons/NORAD and USNORTHCOM Public Affairs, X/@@CNSAWatcher
  • Čína predstavila najnovšiu superťažkú raketu Long March 9
  • Tá sa nápadne podobá Starship od SpaceX
  • Raketa má takmer identické parametre

Čínsky vesmírny program opäť dokazuje, že sa výrazne inšpiruje úspechmi SpaceX. Najnovší dizajn čínskej superťažkej rakety Long March 9, odhalený na 15. China Air Show v Zhuhai, je takmer identickou kópiou revolučnej rakety Starship od Elona Muska.

Podobnosti medzi oboma raketami sú až zarážajúce. Na čínsku raketu sa pozreli portály Space a Wired

Raketa ako cez kopírku? 

Raketu Long March 9 vyvíja štátna China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT). Long March 9 má byť, rovnako ako Starship, plne znovu-použiteľná dvojstupňová raketa. Jej prvý stupeň bude poháňať 30 motorov YF-215 na kvapalný kyslík a metán, čo je takmer identické s 33 motormi Raptor na Starship. Dokonca aj aerodynamické klapky na hornom stupni čínskej rakety kopírujú dizajn SpaceX. Parametre však hovoria za všetko.

Long March 9 má dosiahnuť výšku 114 metrov a dokáže vyniesť 150 ton nákladu na nízku obežnú dráhu Zeme. Pre porovnanie, 122 metrov vysoká Starship má podobnú nosnosť. Zásadný rozdiel je však v časovom harmonograme. Zatiaľ čo Starship už absolvovala päť testovacích letov a chystá sa na šiesty, čínska raketa má prvýkrát vzlietnuť až v roku 2033.

Nie je to prvýkrát, čo čínske raketové programy napodobňujú SpaceX, poznamenal Eric Berger z Ars Technica. Už predtým napríklad čínska firma Space Pioneer oznámila vývoj klonu rakety Falcon 9. Najnovšie sa pripojila aj spoločnosť Cosmoleap, ktorá plánuje vyvinúť vlastnú znovu-použiteľnú raketu s podobnou technológiou „chopstick“ pristávania ako momentálne úspešne testuje SpaceX.

Čínski vesmírni úradníci predstavili dizajn prvej superťažkej rakety takmer pred desiatimi rokmi. Raketa bola plne spotrebná, s tromi stupňami a pevnými motormi pripevnenými na bokoch. Odvtedy však Čína reviduje dizajn Long March 9 v reakcii na vývoj opakovane použiteľných rakiet spoločnosťou SpaceX. K zmene dizajnu Long March 9 prišlo už pred dvoma rokmi. 

Čína ide po udržateľnosti

Tento trend kopírovania západných technológií nie je v čínskom priemysle ničím novým. Treba však uznať, že Čína správne identifikovala budúcnosť vesmírnych letov v znovu-použiteľných raketách. Na rozdiel od NASA, ktorá stále investuje do drahých jednorazových rakiet Space Launch System, čínsky vesmírny program sa jasne orientuje na udržateľnejšie riešenia.

Súperenie medzi USA a Čínou v dobývaní vesmíru sa pritom zostruje. Obe krajiny súťažia o preskúmanie južného pólu Mesiaca a vybudovanie prvých lunárnych základní. Long March 9 má zohrať kľúčovú úlohu v čínskych mesačných ambíciách, podobne ako Starship v americkom programe Artemis.

VIZUALIZÁCIA: Takto by mal vyzerať nový štadión AS Rím

Skutočným víťazom nebude ten, kto prvý pristane na Mesiaci, ale krajina, ktorá prvá vyvinie a efektívne využije plne znovu-použiteľnú superťažkú raketu, informuje portál Wired. USA majú momentálne náskok vďaka pokročilému vývoju Starship, no najnovší dizajn Long March 9 ukazuje, že Čína presne vie, kam mieri.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Space, Wired

Najnovšie videá

Trendové videá