Elon Musk otočil. O pandémii pochyboval, teraz prezradil, ktorú vakcínu považuje za najlepšiu

  • Miliardár verí všetkým najznámejším vakcínam, ktoré v USA používajú
  • Sám však ešte vlani tvrdil, že sa zaočkovať rozhodne nedá
SEC_Elon_Musk730793558955
TASR/AP (Chris Carlson), Unsplash.com (Mat Napo)
  • Miliardár verí všetkým najznámejším vakcínam, ktoré v USA používajú
  • Sám však ešte vlani tvrdil, že sa zaočkovať rozhodne nedá

Na zakladateľa automobilky Tesla Elona Muska sa v súvislosti s pandémiou koronavírusu viackrát valila kritika. V marci 2020, keď sme ešte netušili, že COVID-19 po celom svete zabije takmer tri milióny ľudí, napríklad začínajúcu paniku označil za hlúpu a do ostrého sporu sa dostal aj s kalifornskými úradmi.

Do svojej továrne totiž plánoval nahnať zamestnacov Tesly aj napriek oficiálnym nariadeniam a zákazom, pretože predpokladal, že USA oslávia opätovnú nulu v počte denných prírastkov pozitívne testovaných osôb už na jar minulého roka. 

Dnes je jasné, že sa pomýlil o viac než 12 mesiacov a preto už aj rétorika druhého najbohatšieho muža planéty podľa rebríčka Forbes vyzerá inak.

Sám sa zaočkovať nedal, ostatných k tomu nabáda 

„Aby bolo jasné, vo všeobecnosti očkovanie podporujem, najmä vakcíny proti COVID-u. Veda je jednoznačná. Vo veľmi výnimočných prípadoch sa vyskytne alergická reakcia, ktorú však ľahko zvládne EpiPen,“ napísal na Twitteri s odkazom na zriedkavé nežiaduce účinky kontrolovateľné dávkou adrenalínu v špeciálnom pere. 

zdroj: TASRP/AP Photo/Susan Walsh

Musk pritom v septembri tvrdil, že sa zaočkovať určite nedá a nedovolí to ani svojim deťom. Jeho postoj však možno zmenil november, kedy sa koronavírusom sám nakazil, podobne ako 31,6 milióna ďalších Američanov. Futurism.com si vtedy všimol nejednoznačnosť testovania, kedy Muskovi dva testy vyšli ako pozitívne, ďalšie dva však naznačovali, že je v poriadku a môže naplno pracovať ďalej. 

Ochorenie nakoniec zvládol pomerne ľahko, len s miernym kašľom a horúčkou. 

Elon Musk odpovedal aj na otázku, ktorej vakcíne dôveruje najviac. Za svojho favorita označil Johnson & Johnson, hoci tie od konzorcia BioNTech alebo Moderny považuje taktiež za „dobré“.

AKTUALIZOVANÉ: EMA poprela vyjadrenia svojho predstaviteľa, že existuje súvis s vakcínou a krvnými zrazeninami

Britskou AstraZenecou, ktorú Európska lieková agentúra aktuálne preveruje v súvislosti s nežiaducimi krvnými zrazeninami pri malom percente zaočkovaných osôb, v USA neočkujú a nie je tam na rozdiel od Kanady či Mexika schválená ani na núdzové použitie. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK