Elon Musk potvrdil fanúšikove video: Takto bude vyzerať let jeho novej revolučnej rakety

  • Elonova SpaceX má na konte niekoľko obrovských úspechov
  • NASA už do lunárnej verzie Starship investovala stovky miliónov dolárov
oncestarship
SpaceX Starship, phys.org
  • Elonova SpaceX má na konte niekoľko obrovských úspechov
  • NASA už do lunárnej verzie Starship investovala stovky miliónov dolárov

Lety do vesmíru sú podľa mnohých ľudí pasé. Dôležité je predsa to, čo sa deje na Zemi. Máme tu pandémiu, globálne otepľovanie, startupy a Matoviča, koho zaujíma, čo sa deje ta vonku? Nuž, minimálne Elona Muska a obrovskú komunitu fanúšikov, ktorí sa zaujímajú o vývoj jeho novej vesmírnej lode SpaceX Starship. 

Ten poriadne naberá na obrátkach. Momentálne už inžinieri postavili 8 prototyp Starship SN-8. Nádrže sú otestované, motory pripravené, stačí len natankovať a konečne sa dočkáme testovacieho letu do výšky 15 km. Doteraz totiž prototypy „poskakovali“ iba o 150 m.

Veríš, že sa Elonovi podarí kolonizovať Mars pomocou Starship?

Starship-Superheavy komplex – revolučná znovu použiteľná raketa

Ak bude tento pokus úspešný, môžeme sa tešiť na ďalšie a Elon teasuje, že v roku 2021 dokončí aj prvý plne funkčný booster Superheavy. Ak SpaceX aspoň trochu sleduješ, určite si postrehol dych vyrážajúce zábery z pristátia ich rakiet. Pri Falconoch je to už takmer rutina, Superheavy však bude oveľa, oveľa väčší. Poháňať ho má 27 metánových motorov Raptor. 

Na Superheavy potom inžinieri SpaceX posadia Starship a pôjde sa do vesmíru! Kedy? Elon tipuje, že na konci budúceho roka. A celý štart bude vyzerať približne tak, ako ukazuje video od fanúšika z YouTube kanálu ErcX Space:

Elon to už potvrdil aj vo svojom tweete, kde fanúšika pochválil a uznal, že odviedol skvelú prácu. No je nutné dodať, že ani on momentálne presne nevie, ako bude jeho raketa vyzerať vo finálnej podobe. Elon sa totiž nerád obmedzuje a jeho tím tak ladí detaily za pochodu podľa toho, ako im vychádzajú testy.

Veď, nie je náhoda, že postavili už šesť prototypov Starship.

Do SpaceX vo veľkom investuje aj NASA

Na prvý pohľad to môže vyzerať ako mokrý sen nadšenca letov do vesmíru, no keď sa majetok tohto nadšenca odhaduje na cca sto miliárd dolárov, má k dispozícii špičkový tím skúsených inžinierov, softwarových vývojárov, koordinátorov a ďalších expertov, veci sa začnú hýbať.

Elonova SpaceX má na konte niekoľko obrovských úspechov. Pravidelne na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dováža zásoby v lodi Dragon (teraz už v druhej verzii Dragon 2), astronautov (Crew Dragon) a prevádzkuje jedinú čiastočne znovu použiteľnú raketu Falcon 9. 

Do SpaceX vo veľkom investuje aj americká NASA. Elonova vesmírna firma pre ňu vyvíja množstvo hardwaru. Po úspešnom dokončení pilotovaného Dragonu chystá Dragon XL na zásobovanie chystanej stanice pri Mesiaci a najnovšie aj lunárnu variantu Starship.

NASA už do lunárnej verzie Starship investovala stovky miliónov dolárov a SpaceX sa zatiaľ drží plánu. Progres je značný a pokiaľ všetko pôjde tak ako má, prvá Starship pristane na Mesiaci už v roku 2024. Disponovať bude ohromnou nosnosťou a pomôže tak pri stavbe lunárneho mestečka, kde žiť budú vedci z celého sveta a neskôr aj prví kolonizátori.

Starship je jeden z troch landerov, ktoré budú na povrch Mesiaca voziť ľudí a materiál (ďalšie dva nájdeš na obrázku hore). Ide však jednoznačne o najkontroverznejší a najpokročilejší projekt z tejto trojice. Jednostupňový dizajn zabezpečí, že nebude potrebné neustále na Mesiac dovážať nové moduly. Takto vyzerá vesmírna loď 21. storočia.

Zdroje: space.com, YouTube/What about it?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech