EMA odporúča zastaviť podávanie „zázračného“ ivermektínu, ktorý je dostupný aj na Slovensku. Toto je dôvod

  • Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča podávanie ivermektínu na prevenciu a liečbu COVID-19
  • Agentúra na základe dostupných údajov vyhodnotila, že jeho použitie mimo klinických štúdií nie je vhodné
  • Ivermektín je známe antiparazitikum, ktoré má silné antivírusové a protizápalové vlastnosti. Používa sa aj na Slovensku
  • EMA preskúmala štúdie, ktorých závery sa rozchádzajú a sú nepresvedčivé. Požaduje ďalšie štúdie
Tableta covid
Unsplash/TASR/AP, Julia Zolotova, Antonio Calanni
  • Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča podávanie ivermektínu na prevenciu a liečbu COVID-19
  • Agentúra na základe dostupných údajov vyhodnotila, že jeho použitie mimo klinických štúdií nie je vhodné
  • Ivermektín je známe antiparazitikum, ktoré má silné antivírusové a protizápalové vlastnosti. Používa sa aj na Slovensku
  • EMA preskúmala štúdie, ktorých závery sa rozchádzajú a sú nepresvedčivé. Požaduje ďalšie štúdie

Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča podávanie ivermektínu na prevenciu a liečbu COVID-19. Agentúra na základe dostupných údajov vyhodnotila, že jeho použitie pri liečbe COVID-19 mimo dobre navrhnutých klinických štúdií nie je vhodné. Liečivo vyvolalo na Slovensku aj v Európe doslova ošiaľ. 

Ivermektín je známe antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti.

V Európskej únii nie je registrovaný na liečbu COVID-19

Liek zabíja parazity a lieči napríklad svrab alebo ružovku. Keďže je účinný aj proti vírusom, mnohí zdravotnícki pracovníci, lekári a experti sa domnievajú, že by mal byť účinný proti COVID-19.

lieky
zdroj: Unsplash/Christina Victoria

V Európskej únii sú tablety s ivermektínom schválené na liečbu niektorých parazitických ochorení. Ivermektín je tiež povolený na veterinárne použitie pre široké spektrum druhov zvierat, a to na vnútorné a vonkajšie parazity. Ivermektín ale nie je v EÚ povolený na liečbu koronavírusu a agentúra ani nedostala žiadnu žiadosť na takéto použitie.

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil povolenie pre neregistrovaný liek ivermektín už koncom januára. Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na obdobie pol roka.

Nepresvedčivé dôkazy

Európska lieková agentúra preskúmala najnovšie publikované dôkazy z laboratórnych štúdií, pozorovacích štúdií, klinických štúdií a metaanalýz. „Laboratórne štúdie zistili, že ivermektín môže blokovať replikáciu SARS-CoV-2 (vírus, ktorý spôsobuje COVID-19), ale pri oveľa vyšších koncentráciách ivermektínu, ako sú koncentrácie dosahované pri súčasne povolených dávkach,“ píše EMA vo vyhlásení.  

lieky, zdravotník
zdroj: Unsplash/Christina Victoria Craft, TASR/František Iván

Pochybné boli aj výsledky klinických štúdií, ktoré sa často rozchádzajú. „Výsledky klinických štúdií boli rôzne, pričom niektoré štúdie nepreukázali žiadny prínos a iné hlásili potenciálny prínos. Väčšina štúdií, ktoré preskúmala agentúra EMA, bola malá a mala ďalšie obmedzenia, vrátane rôznych režimov dávkovania a použitia súbežne užívaných liekov. EMA preto dospela k záveru, že v súčasnosti dostupné dôkazy nie sú dostatočné na podporu použitia ivermektínu v COVID-19 mimo klinických štúdií,“ vysvetlila EMA.

Potrebné sú ďalšie štúdie 

Toxicitu, keď sa ivermektín používa vo vyšších ako schválených dávkach, preto nemožno vylúčiť. V posledných dňoch pribúdali aj ľudia, ktorí končili v nemocniciach potom, čo užili liečivo. Nemocnice na Slovensku hlásili rapídny nárast pacientov, ktorý sa invermektínom predávkovali. Mnoho ľudí sa snažilo k ivermektínu dostať cez zverolekára. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv už ľudí varoval, že užitie tohto lieku určeného na veterinárne použitie môže spôsobiť vážne zdravotné následky. Podobné prípady hlásili aj v celej Európe.

Nemocnice hlásia vyššie počty predávkovaných ivermektínom. Ľudia si ho zháňajú aj od zverolekárov

Európska lieková agentúra preto dospela k záveru, že použitie ivermektínu na prevenciu alebo liečbu COVID-19 v súčasnosti nemožno odporúčať mimo kontrolovaných klinických štúdií. Na vyvodenie záverov o tom, či je produkt účinný a bezpečný pri prevencii a liečbe koronavírusu, sú potrebné ďalšie dobre navrhnuté randomizované štúdie.

Zdroj: EMA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá