Nemocnice hlásia vyššie počty predávkovaných ivermektínom. Ľudia si ho zháňajú aj od zverolekárov

  • Nemocnice hlásia vyššie počty prípadov predávkovania sa ivermektínom
  • Lekár musí dané liečivo naordinovať, čoraz viac ľudí ho však zháňa na vlastnú päsť
  • Po intoxikácii hrozia viaceré vážne následky
lieky, zdravotník
Unsplash/Christina Victoria Craft, TASR/František Iván
  • Nemocnice hlásia vyššie počty prípadov predávkovania sa ivermektínom
  • Lekár musí dané liečivo naordinovať, čoraz viac ľudí ho však zháňa na vlastnú päsť
  • Po intoxikácii hrozia viaceré vážne následky

Ivermektín zažíva boom. Čoraz viac ľudí ho začína prezentovať ako liek účinný pri boji s koronavírusom. Na Slovensku dostal tento liek zelenú už koncom januára. Daný liek však musí naordinovať lekár. Nájdu sa ale ľudia, ktorí toto pravidlo obchádzajú a liečivo si zháňajú svojpomocne. Nemocnice hlásia rapídny nárast pacientov, ktorý sa invermektínom predávkovali. 

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil povolenie pre neregistrovaný liek ivermektín už koncom januára. Lekári na Slovensku tak dostali do rúk nové liečivo na boj proti ochoreniu COVID-19. Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na obdobie pol roka.

Kontroverzný Ivermektín dostal na Slovensku zelenú. Zatiaľ iba dočasne

Ivermektín je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri COVID-19. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, toto tvrdenie podporuje narastajúci počet štúdií, ktoré poukazujú na jeho účinnosť nielen v rámci in-vitro a zvieracích modelov, ale aj v mnohých klinických podaniach z centier a krajín z celého sveta. „Liek sa bude podávať ako súčasť ďalšej liečby. Je už registrovaný vo viacerých krajinách, napríklad vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku,“ dodala Eliášová.

Dobrý kamarát, ale zlý pán 

Nájdu sa však ľudia, ktorí nerešpektujú nariadenia a ivermektín si naordinujú sami. „FDA sa obáva o zdravie ľudí, ktorí sa môžu samoliečiť tým, že užívajú ivermektín určený pre zvieratá, pretože si myslia, že môžu byť náhradou ivermektínu určeného pre ľudí,“ upozorňuje FDA vo svojom vyhlásení. 

Ako uvádza portál Dobré noviny, nemocnice zaznamenali početné množstvo prípadov predávkovania sa daným liečivom. Mnoho ľudí sa snažilo k ivermektínu dostať cez zverolekára. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv už ľudí varoval, že užitie ivermektín určeného na veterinárne použitie môže spôsobiť vážne zdravotné následky.

Národné toxikologické informačné centrum zatiaľ prijalo 4 hlásenia o predávkovaní ivermektínom, no ako uvádza TV Markíza, na príjme v nemocniciach sa pacientov objavuje omnoho viac. 

Muž začal očkovať svojou vlastnou vakcínou. Testoval ju aj na svojich deťoch, teraz čelí trestným oznámeniam

Intoxikácia ivermektínom väčšinou vyzerá ako nevoľnosť alebo ako gastrointescinálne ťažkosti, a síce nechutenstvo, zvracanie, hnačka, môžu byť zhoršené pečeňové či obličkové funkcie,“ uviedol infektológ Peter Sabaka. Ako uvádza portál Dobré noviny, po predávkovaní môžu hroziť žalúdočné ťažkosti, svrbenie kože, bolesti svalov, problémy s pľúcami a srdcom až kóma.

Zdroje: TV Markíza, Dobré noviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK