Muž začal očkovať svojou vlastnou vakcínou. Testoval ju aj na svojich deťoch, teraz čelí trestným oznámeniam

  • Nemecký doktor vyrobil novú vakcínu proti koronavírusu
  • Tvrdí, že je vysoko účinná a bez vedľajších účinkov
  • Má to však jeden háčik, obišiel všetky úrady
  • Porušil formálny protokol, teraz čelí dvom trestným oznámeniam
očkovanie
Unsplash/Mehmet Turgut
  • Nemecký doktor vyrobil novú vakcínu proti koronavírusu
  • Tvrdí, že je vysoko účinná a bez vedľajších účinkov
  • Má to však jeden háčik, obišiel všetky úrady
  • Porušil formálny protokol, teraz čelí dvom trestným oznámeniam

Zdá sa, že nedostatočný počet vakcín netrápi len Slovákov. Každý robí čo môže – Igor Matovič dohodol s ruskou stranou dodávku 2 miliónov neregistrovanej vakcíny, zatiaľ čo nemecký lekár začal vyrábať vlastnú. Na proaktivite nemeckého lekára by nebolo nič zlé, keby nezačal bez súhlasu úradov vakcínou rovno očkovať desiatky dobrovoľníkov. Lekár dnes namiesto slávy čelí dvom trestným oznámeniam. 

Ako uvádza Deutsche Welle, začiatkom marca sa lekár Winfried Stöcker pýšil v nemeckom časopise Der Spiegel tým, že vo svojom súkromnom laboratóriu vyrobil vakcínu účinnú na 97 %. Nemecký časopis vyhradil „geniálnemu“ lekárovi na prezentáciu vakcín veľký priestor. Ďalej tvrdil, že vakcínou nechal zaočkovať približne 100 dobrovoľníkov. Ani jeden z nich nemal mať po očkovaní vedľajšie účinky. 

Pribudlo 1 679 nakazených a desiatky úmrtí. Čoskoro ti za vycestovanie za hranice bude hroziť vysoká pokuta

Ak by sme verili slovám nemeckého lekára, mali by sme tu doposiaľ najvýhodnejšiu vakcínu. Ako on sám tvrdí, vakcínu je možné rozvážať pri izbovej teplote a nie je potrebné ju skladovať v mrazivých teplotách. 

Ako uvádza Denník N, lekár je o efektivite svojej vakcíny presvedčený. „Som teraz imúnny voči Sars-CoV-2,“ napísal Stöcker na svojom blogu. Správou reagoval na to, že si predtým sám aplikoval 4 dávky „vlastného“ antigénu. „Žiadny vektor, žiadna RNA, žiadny inaktivovaný koronavírus, len malý peptid,“ dodáva. Očkovaciu látku najskôr testoval na sebe, potom ju podal svojej rodine vrátane detí. 

Slávu nezožal 

I keď doktor pravdepodobne čakal, že sa jeho nová vakcína stretne u ľudí s nadšením, opak je pravdou. Momentálne čelí dvom trestným oznámeniam. Stöckerovi sa zrejme nechcelo zaoberať byrokaciou, no a úrady jednoducho obišiel. Lieky sa však schvaľujú v komplikovanom procese. Stöcker začal vakcínu testovať rovno na ľudoch, nepredložil predtým žiadne informácie o schválení, žiadne prokoly či štúdie. Porušil tým formálny protokol. 

Takmer 90-ročný dedko upaľoval na aute rýchlosťou skoro 200 km/h. Policajtom tvrdil, že sa ponáhľa na očkovanie

Klinické testovanie nie je možné vykonať bez súhlasu zodpovedného regulačného orgánu. Doktor musel teda o súhlas požiadať Paul-Ehrlichov inštitút (PEI). Stöcker taktiež porušil zásadu – výrobcovia sa zo samotného klinického testovania vynechávajú, mohli by byť totižto zaujatí a výsledky by mohli byť skreslené. 

Stöcker si vakcinačnú látku patentovať nedal. Chce, aby jeho vakcínu mohol vyrábať každý a nemuseli sa za to odvádzať licenčné poplatky. „A aby vďaka tomu mohol byť každý očkovaný za minimálne náklady,“ dodal. 

Zdroje: Denník N/ minúta po minúte, Deutsche welle

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech