Kontroverzný Ivermektín dostal na Slovensku zelenú. Zatiaľ iba dočasne

  • Ivermektín je parazitikum, ktoré sa v mnohých prípadoch osvedčilo aj na liečbu COVID-19
  • Aby bolo možné vyhlásiť ho za účinný liek, je potrebných viac štúdií a dôkazov
  • Rôzni konšpirátori však lieku pripisujú priam zázračné účinky
lieky
Pixabay/Pexels
  • Ivermektín je parazitikum, ktoré sa v mnohých prípadoch osvedčilo aj na liečbu COVID-19
  • Aby bolo možné vyhlásiť ho za účinný liek, je potrebných viac štúdií a dôkazov
  • Rôzni konšpirátori však lieku pripisujú priam zázračné účinky

Minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil povolenie pre neregistrovaný liek Ivermectin. Lekári na Slovensku tak dostali do rúk nové liečivo na boj proti ochoreniu COVID-19. Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na obdobie pol roka.

Slovensko povedalo áno

Ivermectin je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri COVID-19. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, toto tvrdenie podporuje narastajúci počet štúdií, ktoré poukazujú na jeho účinnosť nielen v rámci in-vitro a zvieracích modelov, ale aj v mnohých klinických podaniach z centier a krajín z celého sveta. „Liek sa bude podávať ako súčasť ďalšej liečby. Je už registrovaný vo viacerých krajinách, napríklad vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku,“ dodala Eliášová.

Skvelá správa: Vakcín proti koronavírusu bude viac, Sanofi vyrobí milióny dávok vakcíny Cominarty

Na Ministerstvo zdravotníctva SR bola 26. januára doručená žiadosť hlavného odborníka pre infektológiu ministerstva Ivana Schrétera o skupinové povolenie neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení v Slovenskej republike. Hlavnou indikáciou Ivermectinu je profylaxia a liečba pacientov s COVID-19. Liek bude dostupný okrem nemocníc aj v lekárňach na lekársky predpis.

Miláčik konšpirátorov

Ivermektín je kontroverzným liekom, keďže si ho obľúbili aj mnohí konšpirátori. Niektorí mu pripisujú až zázračné vlastnosti a tvrdia, že vlády tieto účinky taja, lebo liek stojí iba pár centov. Dnes sa na liečbu pacientov s COVID-19 používajú viaceré liečivá, vrátane Remdeziviru, ktorý je však veľmi drahý- až 2 000 eur za dávku.

Primár považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský na svojom blogu upozorňuje, že Ivermektín nie je žiadny zázrak, no ak bude na liečbu pacientov s koronavírusom schválený, rád ho bude podávať.

Oceňujem zapálenie bojovníkov za čo najrýchlejšie schválenie podávania ivermectinu na Slovensku, no aj v tomto boji by sme si mali zachovať triezvy a nepoetický pohľad na jeho reálne schopnosti. Tvrdiť, že po jeho nasadení by sme do 10 dní zastavili umiernanie na Slovensku na Covid-19 je zavádzajúce a zbytočne uberá tejto aktivite na vážnosti. Je to zbytočne kontraproduktívne.

Rovnako tak nie je ivermectin jedinou záchranou a nie je správne, ak zatracujeme očkovanie a používame ho ako rozbušku v boji za schválenie akéjkoľvek liečby, využívajúc tak potenciál hoaxy šíriacich webov a skupín, ktoré z nenávisti voči očkovaniu a systému žijú. Takto sa to nerobí odborne ani úprimne,“ hovorí lekár.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá