Skvelá správa: Vakcín proti koronavírusu bude viac, Sanofi vyrobí milióny dávok vakcíny Cominarty

  • Francúzska spoločnosť sa zapojí do produkcie vakcíny od Pfizeru a BioNTechu
  • Vyrobí celkov 125 miliónov dávok očkovacej látky
vakcina Pfizer
TASR/AP/Yui Mok/Pool photo
  • Francúzska spoločnosť sa zapojí do produkcie vakcíny od Pfizeru a BioNTechu
  • Vyrobí celkov 125 miliónov dávok očkovacej látky

Francúzsky výrobca liekov Sanofi v stredu uviedol, že pomôže vyrobiť 125 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu Cominarty vyvinutej konkurenčnými spoločnosťami Pfizer a BioNTech. Ako prostredníctvom vyhlásenia poznamenali predstavitelia spoločnosti Sanofi, očkovacie látky budú od leta vyrábať v prevádzkach Sanofi v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.

Francúzska vláda predtým naliehala na spoločnosť Sanofi, aby vzhľadom na vysoký dopyt a problémy s dodávaním vakcín využila vlastné zariadenia na výrobu vakcín konkurenčných firiem. „Sme si veľmi dobre vedomí, že čím skôr budú vakcíny k dispozícii, tým viac životov sa dá potenciálne zachrániť,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Sanofi Paul Hudson.

Pribudlo takmer 3 000 nových prípadov a 101 úmrtí. Od rána platí nový lockdown

Európska únia čelí všeobecnej kritike pre pomalé zavádzanie vakcinačných programov. Blok zatiaľ schválil použitie vakcín od spoločností Pfizer a Moderna.

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer nestíha dodávať sľúbené množstvá vakcín a navyše dočasne zníži dodávky svojej vakcíny proti chorobe COVID-19. Navyšuje totiž svoje výrobné kapacity, aby túto očkovaciu látku mohla dodávať na trh vo väčších objemoch. Podľa agentúry AFP o tom v piatok informovali nórsky zdravotný úrad (FHI).

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Dočasné zníženie objemu dodávok pocítia všetky európske krajiny vrátane Slovenska. „Zatiaľ nie je jasné, ako dlho potrvá, kým spoločnosť Pfizer dosiahne svoju maximálnu výrobnú kapacitu,“ uviedla AFP s odvolaním sa na FHI. Výrobná kapacita má stúpnuť z 1,3 na 2 miliardy dávok vakcíny ročne.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí však ubezpečuje, že vakcín bude dosť a do konca roka ich budeme mať toľko, aby sa mohlo zaočkovať 85% Slovákov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá