„Energeťáky“ sú horšie, než si myslíš. Škodia, aj keď si dáš iba jeden za mesiac

  • Energetický nápoj je všeobecne spájaný s nespavosťou a nekvalitným spánkom
  • Vedci tvrdia, že jedna plechovka mesačne riziko daných problémov zvyšuje
Unavené dievča, plechovky
Energetický nápoj môže mať negatívny vplyv na kvalitu spánku, Unsplash/Kinga Howard, James Yarema
  • Energetický nápoj je všeobecne spájaný s nespavosťou a nekvalitným spánkom
  • Vedci tvrdia, že jedna plechovka mesačne riziko daných problémov zvyšuje

Energetický nápoj zvyšuje podľa najnovšej štúdie riziko narušeného spánku. Na to, aby daný problém vznikol, „stačí“ vypiť jednu plechovku mesačne. Vedci zároveň tvrdia, že ľudia, ktorí uvedené nápoje konzumujú denne, spia o pol hodiny menej ako tí, ktorí ich pijú príležitostne alebo nikdy.

Produkty, ktoré obsahujú priemerný obsah kofeínu 150 mg na liter, ako aj cukor, vitamíny, minerály a aminokyseliny, totiž konzumujú milióny ľudí.

Predávajú sa ako posilňovače duševného zdravia a fyzickej výkonnosti. Aj keď už existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že znižujú kvalitu spánku, doteraz nebolo jasné, ktoré aspekty spánku môžu byť viac alebo menej ovplyvnené, alebo či existujú nejaké rozdiely v týchto účinkoch špecifické pre pohlavie.

Najnovšia štúdia, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 53 000 ľudí vo veku od 18 do 35 rokov v Nórsku, však vrhla nové svetlo na potenciálne negatívne účinky energetických nápojov.

Ako uvádza The Guardian, vedci zistili, že tí, ktorí ich konzumovali každý deň, spali asi o pol hodiny menej ako tí, ktorí ich pili príležitostne alebo vôbec.

Čím je frekvencia spotreby vyššia, tým menej hodín nočného spánku je nataktovaných. Zistenia priniesli aj fakt, že so zvýšeným rizikom narušeného spánku je spojená aj čo i len príležitostná konzumácia energetických nápojov (jeden až trikrát mesačne).

Energetický nápoj ťa môže oberať o kvalitný spánok

Muži, ktorí pijú dva alebo tri nápoje týždenne, mali o 35 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú spať po polnoci, o 52 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú spať menej ako šesť hodín, a o 60 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa v noci zobudia.

Na druhej strane, ženy mali o 20 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú spať po polnoci, o 58 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú spať menej ako šesť hodín a o 24 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa zobudia počas noci.

Ľudia konzumujúci nápoje denne mali celkovo viac problémov s prebúdzaním sa po zaspaní a trvalo im dlhšie, kým zaspali. Spali celkovo menej ako tí, ktorí ich nepili. Štúdia tiež zistila, že čím viac ich ľudia pili, tým menej spali.

U žien, ktoré pijú energetické nápoje denne, 51 % uviedlo, že trpí nespavosťou, v porovnaní s 33 % žien, ktoré pili nápoje príležitostne alebo nikdy. Medzi mužmi trpelo nespavosťou 37 % denných konzumentov. Ale dokonca aj tí, ktorí si dali jeden až tri energetické nápoje mesačne, mali väčšie problémy so spánkom ako tí, ktorí sa ich nikdy nedotkli.

Aj napriek tomu, že išlo o pozorovaciu štúdiu, vedci z univerzít v Bergene a Osle dospeli k záveru. „Konzumácia energetického nápoja bola silným determinantom negatívnych výsledkov spánku,“ uviedli. „Dokonca aj malé množstvá boli spojené s horšími výsledkami spánku. To si vyžaduje väčšiu pozornosť voči dôsledkom ich konzumácie medzi študentmi vysokých škôl a univerzít.“

Susedná krajina vydala zákaz predaja

Poľsko začalo od 1. januára tohto roka presadzovať prísne predpisy o predaji energetických nápojov s kofeínom alebo taurínom, ktoré si pri nákupe vyžadujú preukaz totožnosti. Netrvalo však dlho a prví výrobcovia nápojov sa pokúsili zákaz obísť.

Zákaz predaja vyplynul z konzultácií s rôznorodou skupinou odborníkov. Jeho cieľom je uprednostniť zdravie detí a dospievajúcich, ktorých energetické nápoje čoraz viac priťahujú.

„Okrem zákazu predaja je kľúčové podniknúť iniciatívy zamerané na vzdelávanie detí a ich rodičov alebo opatrovníkov o zdravotných dôsledkoch takýchto nápojov,“ povedala pre portál Euractiv Monika Horna-Cieślak, ombudsmanka pre deti.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Influenergyzer (@influenergyzer)

Okrem zákazu predaja nový zákon nariaďuje, že nápoje obsahujúce taurín alebo kofeín budú mať špeciálne označenie. Výrobcovi, ktorý tak neurobí, hrozí pokuta približne 45 914 eur alebo dokonca obmedzenie slobody.

Zákon tiež zavádza úplný zákaz predaja energetických nápojov v predajniach a automatoch v priestoroch škôl a iných vzdelávacích inštitúcií.

Zdroje: BMJ Open, The Guardian, YouTube/Institute of Human Anatomy, Euractiv

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá