Erdogan buduje svoj vlastný Pentagón, ktorý má nepriateľom naháňať strach. Má mať až 15-tisíc zamestnancov

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predstavil svoj ďalší megalomanský plán
  • Prezident chce vybudovať tureckú variantu americkej budovy ministerstva obrany Pentagónu
  • Budova má mať tvar polmesiaca a hviezdy. Nepriateľom má naháňať strach
  • Za výstavbou budovy sa môže skrývať snaha prezidenta na zvýšenie popularity, ktorá je teraz pomerne nízka
Turecký Petagón
Twitter/SITA/AP, Selim Koru, Turkish Presidency
  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predstavil svoj ďalší megalomanský plán
  • Prezident chce vybudovať tureckú variantu americkej budovy ministerstva obrany Pentagónu
  • Budova má mať tvar polmesiaca a hviezdy. Nepriateľom má naháňať strach
  • Za výstavbou budovy sa môže skrývať snaha prezidenta na zvýšenie popularity, ktorá je teraz pomerne nízka

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predstavil svoj ďalší megalomanský plán. Prezident chce vybudovať tureckú variantu americkej budovy ministerstva obrany Pentagónu.

Budova má mať tvar polmesiaca a hviezdy 

Svoj zámer oznámil v pondelok na slávnostnom ceremoniály na predmestí Ankary, kde by mal tento objekt vyrásť. V médiách už stihol projekt dostať prezývku „turecký Pentagón“. Okrem praktického využitia má budova vo tvare polmesiaca a hviezdy naháňať nepriateľom Turecka strach. Polmesiac a hviezdu má krajina aj na vlajke.

„Vytvoríme tu štruktúru, ktorá svojim postojom vzbudí strach u našich nepriateľov a dodá dôveru našim priateľom,“ cituje Erdoganove slová na ceremónii portál Daily Sabah. Samotný dátum ceremónie má pre Turecko symboliku pripomína 99. výročie bitky proti inváznym silám vo vojne o nezávislosť.

V tureckom Pentagóne má sídliť viacero veliteľstiev 

Budova má slúžiť tureckému ministerstvu obrany, sídliť v nej má náčelník generálneho štábu ozbrojených síl, ako aj veliteľstvo pozemných, leteckých a námorných síl. Celý komplex má mať rozlohu takmer 13 miliónov štvorcových metrov. Vnútorný priestor má dosahovať tiež veľkolepej rozlohy 890-tisíc metrov štvorcových. Erdogan prisľúbil, že všetky technológie použité pri stavbe budovy budú šetrné ku životnému prostrediu.

Budova sa taktiež bude môcť pochváliť vlastnou výstavnou sieňou, ktorá sa bude nachádzať na vrchole polmesiaca. V centrálnej oblasti v otvorenom priestore sa zas budú  konať obrady. V budove má pracovať až 15-tisíc zamestnancov, uvádza Nikkei Asia.

zdroj: Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, prezývaný aj sultán Turecka, taktiež vyzval Arméncov k okamžitému zastaveniu agresie. Foto: TASR/ AP/ Turkish Presidency

Erdogan sľubuje dátum dokončenia projektu 29. mája 2023 pred plánovanými prezidentskými a parlamentnými voľbami v júni.

Turecký Pentagón bude sídliť v blízkosti nového sídla Národnej spravodajskej organizácie (MIT).  „Zmena obranných potrieb vyžadovala, aby všetky rôzne pobočky armády a ministerstva slúžili pod jednou strechou. Podrobne sme o tom diskutovali a dospeli sme k rozhodnutiu mať spoločné centrum. Takéto centrum potrebujeme, obzvlášť v čase zvýšenej kybernetickej bezpečnosti,“ dodal Erdogan.

Chce si Erdogan len zvýšiť popularitu? 

Nikkei Asia ale upozorňuje, že môže ísť len o ďalšiu zásterku prezidenta, ktorý čelí nízkej podpore doma. Poukazovanie na vojenské úspechy má pomôcť zvýšiť prezidentovu popularitu pred voľbami v roku 2023.

Krajinu v poslednej dobe trápi narastajúca inflácia, ničivé povodne a lesné požiare. Nevoľu priniesla aj vlna imigrantov zo Sýrie a teraz aj z Afganistanu.

Posledný prieskum verejnej mienky Metropoll uvádza, že v auguste bolo s Erdoganom spokojných len vyše 38 % Turkov, čo je najnižšie číslo od júna 2015.

K domácej popularite mu majú pomôcť aj špičkové bezpilotné drony, ktoré sa vyrovnajú americkým. Práve americké drony sú považované za jednotku v tomto odvetí. Turecko získalo zákazku na výrobu dronov od 10 štátov. Ich výrobu zabezpečuje prezidentov zať Selcuk Bayraktar so svojou rodinou firmou. Používajú sa aj na bojiskách v Sýrii, Azerbajdžane a Líbyi.

„Nedávne vojenské úspechy slúžia aj jeho imidžu globálneho silného vodcu na domácej pôde. Populistické, nacionalistické ťahy, ako vojenské úspechy, ho však môžu dostať cez cieľovú čiaru víťazstva v nasledujúcich voľbách iba vtedy, ak dokáže zabezpečiť aj ekonomický rast,“ uviedol pre Nikkei Asia riaditeľ Tureckého výskumného programu na Washingtonskom inštitúte Soner Cagaptay.

Zdroje: Daily Sabah, Nikkei Asia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech