EtikButik prináša vegánsku módu s pridanou hodnotou

  • Obliecť sa ekologicky a zodpovedne neznamená, že musíš vyzerať ako hippisák. Môžeš sa o tom presvedčiť v pražskom butiku v ktorom nenájdeš žiaden produkt zo živočišného materiálu.
collage etik
  • Obliecť sa ekologicky a zodpovedne neznamená, že musíš vyzerať ako hippisák. Môžeš sa o tom presvedčiť v pražskom butiku v ktorom nenájdeš žiaden produkt zo živočišného materiálu.

Textilný a odevný priemysel predstavuje významnú časť ekonomiky. Zanecháva pritom značnú stopu na životnom prostredí a často sa v ňom využíva lacná pracovná sila ľudí z tretích krajín sveta. Aj toto boli jedny z dôvodov, prečo sa Oľga Garajová rozhodla založiť prvý butik s etickou a veganskou módou EtikButik.cz a podporiť tak myšlienku „slow fashion.“

V EtikButiku môžeš nájsť dámske, pánske ale aj detské oblečenie alebo obuv. Všetko je však vyrobené za férových podmienok a z materiálov, ako je biobavlna, recyklované PET fľaše, korok alebo ananásové listy.

etik2

Zákazníci si môžu vybrať z ponuky produktov z dielne belgickej značky Stanley&Stella. Za mottom tejto značky “360° Sustainability” sa skrýva snaha o udržateľnosť vo všetkých možných ohľadoch. Ďalšou značkou ktorú nájdeš v EtikButiku je nemecký Armedangels, ten tvorí skupina nadčencov, ktorí každú sezónu vytvárajú limitované, dizajnové Fair Trade kolekcie. Čo sa týka obuvi, tá sa vyrába len v Európe a k dispozícií sú vegánske značky ako je Wills London alebo NAE Vegan.

„Nadnárodné textílne reťazce často výrobu oblečenia zadávajú externým dodávateľom z rozvojových zemí, kde panujú drsné pracovné podmienky. Ľudia za pár desiatok eur mesačne pracujú aj pätnásť hodín denne.“- popisuje Oľga

02

Oľga verí, že je nutné si uvedomiť, akým spôsobom jedinec a spotrebiteľ môže aspoň z časti ovplyvniť spoločenskú situáciu tým, čo nakupuje a kde. Totižto každý môže byť tou zmenou, ktorú by chcel vo svete vidieť. To sa samozrejme netýka len oblečenia, ale aj potravín alebo kozmetiky.

Sociálne podnikanie nie len za účelom zisku je smer, ktorým by sa chcela Oľga Garajová naďalej uberať. Zatiaľ je táto myšlienka obsiahnutá v produktoch, ktoré ponúka. Tie sú vlastne takou prvou lastovičkou. Do budúcna určite plánuje spoluprácu aj s neziskovými organizáciami. Momentálne v jej butiku funguje aj niečo ako zberné miesto na oblečenie a školské potreby pre deti, ktoré to potrebujú.

Mladá podnikateľka pritom priznáva, že na začiatku mala veľké vízie, že všetko bude hneď fungovať. Časom však zistila, že až tak jednoduché to nebude. Teraz sa učí byť trpezlivá a verí, že všetko má svoj čas. Oľga tiež spolupracuje s lokálnymi návrhármi a dizajnérmi. V budúcnosti by spoluprácu chcela rozšíriť a z EtikButiku vybudovať kreatívnu platformu.

e1

Oľga verí, že my ako spotrebitelia máme značnú moc nad etickou, férovou a ohľaduplnou prítomnosťou a taktiež budúcnosťou. A to práve tým, aké produkty nakupujeme. Nemusíš sa pritom hneď zbaviť všetkého majetku a vrátiť sa na stromy. Stačí začať práve teraz robiť informované a zodpovedné rozhodnutia. V dnešnej modernej dobe už existuje veľa etických a ekologických alternatív.

Každý posun správnym smerom sa počíta, veď každá cesta raz začala prvým krokom. Ak sa spojí jedna etická kvapka s druhou, môžeme tu mať za chvíľu oceán nezničenej prírody, dobrých skutkov a súcitu. A to nie len so zvieratami ale aj s ľuďmi na druhom konci planéty.

zdroj:etikbutik.cz,   zdroj fotografií: facebook.com/etikbutik.cz, greenglasses.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK