EÚ žaluje AstraZenecu pre nedoručenie dohodnutých dodávok vakcín

  • EÚ žaluje AstraZenecu, dôvodom je nedoručenie dohodnutých dodávok vakcín
  • Spoločnosť AstraZeneca však vyvolala vlnu nespokojnosti v krajinách EÚ už v januári
Vakcína
AstraZeneca, TASR/AP, Matthias Schrader
  • EÚ žaluje AstraZenecu, dôvodom je nedoručenie dohodnutých dodávok vakcín
  • Spoločnosť AstraZeneca však vyvolala vlnu nespokojnosti v krajinách EÚ už v januári

Európska komisia začala podnikať právne kroky proti farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca. Dôvodom je skutočnosť, že AstraZeneca nedodala EÚ dohodnuté množstvo vakcín. Oznámil to hovorca EÚ Stefan de Keersmaecker, ktorého citovala agentúra AFP.

Ako De Keersmaecker povedal, komisia začala minulý piatok podnikať právne kroky proti spoločnosti AstraZeneca, a to pre porušenie dohody o zazmluvnenej kúpe vakcín. 

„Chceme zabezpečiť rýchle dodanie dostatočného počtu dávok vakcín, na ktoré majú európski občania nárok a ktoré boli zmluvne prisľúbené,“ povedal De Keersmaecker taktiež novinárom v Bruseli.

AstraZeneca
zdroj: TASR/DPA/Nicholas Armer

Vlna nespokojenosti sa objavila už v januári

Spoločnosť AstraZeneca vyvolala v januári vlnu nespokojnosti v krajinách EÚ, keď oznámila, že nebude schopná dodať do Únie pôvodne očakávaný počet dávok vakcín.

Do konca prvého štvrťroka výrobca dodal krajinám EÚ iba 30 miliónov dávok namiesto 100 miliónov dávok, ktoré boli zakotvené v zmluve s eurokomisiou. Tento deficit vakcín spomalil očkovacie kampane v krajinách EÚ, uvádza TASR.

Spoločnosť AstraZeneca vyjadrila nádej, že do konca druhého štvrťroka tohto roku dodá okolo 70 miliónov dávok. Podľa pôvodnej dohody mala v tomto období doručiť všetkých 300 miliónov sľúbených dávok vakcín.

Zmluvu so spoločnosťou v mene EÚ podpísala Európska komisia. Účelom súdneho konania je prinútiť firmu dodať EÚ zazmluvnené dávky očkovacej látky.

AstraZeneca
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

AstraZeneca reaguje

Žaloba Európskej únie podaná na farmaceutickú spoločnosť AstraZeneca za nedodanie dohodnutého množstva vakcín proti ochoreniu COVID-19 nemá „skutkovú podstatu“. V pondelok to vyhlásení uviedla AstraZeneca, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

„Sme presvedčení, že takáto žaloba nemá skutkovú podstatu, a my vítame príležitosť vyriešiť tento spor čo najskôr,“ uviedla vo vyhlásení AstraZeneca po tom, čo Európska komisia (EK) začala podnikať právne kroky proti spoločnosti.

AstraZeneca tiež napísala, že „plne dodržiava dohodu o predbežnom nákupe s Európskou komisiou.“. Firma doplnila, že v súlade so svojím plánom dodá európskym krajinám do konca apríla takmer 50 miliónov dávok.

„Mrzí nás rozhodnutie Európskej komisie podniknúť právne kroky za dodávky vakcín proti covidu,“ uvádza AstraZeneca vo vyhlásení. „Tešíme sa na konštruktívnu spoluprácu s komisiou EÚ na zaočkovaní čo najväčšieho počtu ľudí,“ dodala spoločnosť.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech