Európa láme teplotné rekordy: Vedci hovoria o najteplejšom roku v histórii ľudstva

  • Je október a počasie sa aj tak stále tvári, akoby bolo leto
  • September bol pre viaceré európske krajiny najteplejším mesiacom
  • Teploty lámu rekordy
Horúčavy, teplomer
Horúčavy, TASR/AP/Mauro Scrobogna/LaPresse, Roman Hanc
  • Je október a počasie sa aj tak stále tvári, akoby bolo leto
  • September bol pre viaceré európske krajiny najteplejším mesiacom
  • Teploty lámu rekordy

V poslednom čase zažila Európa celkom nezvyčajné počasie, ktoré lámalo rekordy, píše The Guardian.

Teploty stúpli na také hodnoty, aké sa v septembri ešte nikdy nezaznamenali. Zdá sa, že horúčavy budú pokračovať aj počas októbra. Ide o znepokojujúci trend, ktorý následkom ľudskej činnosti mení klímu a naznačuje, že naša doba sa dá označiť ako tá najteplejšia v ľudskej histórii.

Nárast globálnych teplôt podľa vedcov spôsobuje spaľovanie fosílnych palív a ďalšie ľudské aktivity, ktoré zosilňujú skleníkový efekt a spôsobujú otepľovanie planéty, informuje portál iDnes.cz.

Extrémne teplá jeseň

V septembri dosiahli teploty v celej Európe neuveriteľné výšky. Napríklad vo Francúzsku sa priemerná teplota za mesiac september vyšplhala na úrovne 21,5 stupňa Celzia.

Toto číslo predstavuje ohromujúcu odchýlku od bežného priemeru, teploty presiahli normy stanovené pre obdobie 1991 – 2020 o viac ako 3,5 až 3,6 stupňov Celzia. V niektorých oblastiach dokonca odchýlky od septembrového priemeru z posledných troch desaťročí dosahovali úžasné úrovne 4 až 6 stupňov Celzia.

Francúzska meteorologická autorita Météo-France vydala varovné oznámenie. Upozornila, že v priebehu tohto mimoriadneho mesiaca boli v celej krajine zlomené mnohé teplotné rekordy.

Ešte viac ju prekvapilo, že priemerná teplota septembra prekročila aj priemernú teplotu júla a augusta. Tie tradične považujú za najteplejšie letné mesiace. Počas septembra dokonca niekoľkokrát vydávali varovania pred horúčavami, čo je dosť nezvyčajné.

Viaceré krajiny lámu rekordy

Situácia v Nemecku sa podobala tej v ostatných krajinách. Nemecký meteorologický úrad (DWD) oznámil, že september 2023 je oficiálne najteplejším septembrom v histórii národných meraní teplôt.

Priemerná teplota zaznamenaná v tomto mesiaci dosiahla až o 4 stupne Celzia viac ako v rokoch 1961 – 1990. Aj Belgicko zažívalo neznesiteľné horúčavy s priemernou teplotou 19 stupňov Celzia.

David Dehenauw z Belgického kráľovského meteorologického ústavu poznamenal, že „Belgicko nikdy nepoznalo taký horúci september“.

Aj poľský meteorologický ústav zaznamenal teploty o 3,6 stupňa Celzia vyššie ako priemerný septembrový priemer. To ho stavia do pozície najteplejšieho septembra za viac ako storočie záznamov. Aj Rakúsko a Švajčiarsko potvrdili podobné trendy. Tento fakt iba svedčí o tom, že ide o mimoriadny meteorologický jav.

Najteplejší rok v histórii ľudstva

Klimatický monitor Európskej únie už v septembri vyhlásil, že globálne teploty počas leta v severnej hemisfére dosiahli nový rekord. Copernicova služba pre zmenu klímy navyše predpovedala, že rok 2023 by mohol byť najteplejším rokom v histórii ľudstva.

Odborníci a klimatológovia jednoznačne spojili tieto alarmujúce teplotné anomálie so širším problémom zmeny klímy. Ľudské činnosti, najmä emisie skleníkových plynov, zvýšili globálne teploty o približne 1,2 stupňa Celzia nad úroveň pred priemyselnou revolúciou.

Následky tejto zmeny vidno stále viac vo forme častejších a intenzívnejších extrémnych poveternostných udalostí, ako sú horúčavy, suchá, požiare a búrky.

Christine Berne z Météo-France zdôraznila, že horúčavy sa už nevyskytujú len v tradičných letných mesiacoch júl a august. Stávajú sa čoraz častejšími aj na jar a dokonca sa predĺžili až do septembra a októbra, čo sa zhoduje s predpoveďami Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC).

Nezvyčajné horúčavy zažité v septembri 2023 v európskych krajinách, ale aj vo svete, slúžia ako jasné upozornenie na hlboké zmeny, ktoré prebiehajú v našom klimatickom systéme.

Tieto rekordné teploty, ktoré sú dôsledkom ľudskej činnosti meniacej klímu, nie sú izolovanými udalosťami, ale sú súčasťou globálneho trendu stúpajúcich teplôt a extrémnych poveternostných udalostí.

Zdroje: The Guardian, iDnes.cz, X/Mika Rantanen

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá