Európa oznámila „finančnú atómovku“. Určité ruské banky vyradí zo systému SWIFT

  • Vyradenie bánk z medzinárodného bankového systému pocítia aj bežní ľudia, nielen Kremeľ
  • Ruské médiá Sputnik a RT dostali v EÚ stopku
Peniaze
unsplash/Mufid Majnun
  • Vyradenie bánk z medzinárodného bankového systému pocítia aj bežní ľudia, nielen Kremeľ
  • Ruské médiá Sputnik a RT dostali v EÚ stopku

Európska únia v utorok rozhodla o zákaze vysielania ruských štátnych médií RT (Russia Today) a Sputnik v EÚ. Takisto rozhodla o vylúčení „určitých“ ruských bánk zo systému SWIFT. Informovalo o tom Francúzsko, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou v Rade EÚ. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Finančná atómovka

Strategický plán sankcií voči Rusku označil bývalý zástupca guvernéra ruskej centrálnej banky Sergej Aleksašenko za „určitý druh finančnej atómovej bomby, ktorá padá na Rusko“. Cituje ho Politico.

Toto rozhodnutie vstúpi do platnosti v stredu po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Brusel zintenzívňuje svoj sankčný režim voči Moskve po tom, ako Rusko minulý štvrtok (24. februára) začalo vojenskú inváziu na Ukrajinu, pripomína AFP.

Zástupcovia 27 členských krajín EÚ sa takisto dohodli na zákaze zúčastňovať sa na projektoch spolufinancovaných Ruským fondom priamych investícií (RDIF), uviedlo francúzske predsedníctvo.

Dohodu na úrovni veľvyslancov členských krajín v Bruseli by mali ešte v utorok večer písomnou formou potvrdiť jednotlivé vlády, čo umožní zverejnenie opatrení v úradnom vestníku, napísala agentúra DPA.

Rozhodnutie o vylúčení z medzibankového platobného systému SWIFT sa týka siedmich bánk, dodala DPA s tým, že podľa jej zdrojov z diplomatických kruhov medzi sankcionované finančné inštitúcie nemá patriť najväčšia ruská banka Sberbank.

Čo je SWIFT

SWIFT sa dá predstaviť ako nadnárodná sieť, respektíve platforma, prostredníctvom ktorej sa realizujú finančné transakcie a platobný styk medzi jednotlivými bankami.

Zapojenie banky do systému SWIFT je nevyhnutným predpokladom na to, aby mohol byť realizovaný platobný styk medzi jednotlivými bankami na celom svete zapojenými v platforme SWIFT. Vyradenie krajiny zo SWIFT-u je v realite teda vyradením všetkých tamojších bánk zo systému. Banky sa tiež riadia embargo/sankčnými zoznamami, na ktorých sa môžu nachádzať jednotlivci, právnické osoby, ako aj celé krajiny,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

365.bank nemá s Ruskou federáciou žiadne priame vzájomné obchodné aktivity, preto banku z tohto pohľadu sankcie nijako neovplyvnia. Zároveň ani z pohľadu klientov nemá banka v zmysle poskytovania finančných služieb žiadnu väčšiu expozíciu týmto smerom.

Čo sa týka sankcií zameraných na SWIFT z globálneho pohľadu, znamená to, že európske, resp. ruské fyzické aj právnické osoby, vrátane krajín ako takých, budú mať problém prijímať a odosielať peniaze za tovary a služby vo vybraných bankách. To v skratke znamená, že pre klientov týchto bánk nebude možné posielať, resp. prijímať platby. Podľa doterajších informácií by sa to však nemalo vzťahovať na platby za ropu a plyn, ktoré boli zo systému sankcií nateraz vylúčené,“ konštatovala PR manažérka banky Linda Valko Gáliková.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá